Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Prečo sa krokodíly od čias dinosaurov výrazne nezmenili

Denisa Koleničová

Pred asi 200 miliónmi rokov, v období jury vyzeral život na Zemi úplne inak ako dnes.

Mláďa krokodíla austrálskeho (crocodylus johnstoni). Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

More pokrývalo časť severnej Ameriky, veľkú časť Ázie a tiež časti Európy, Afriky, Indie i západnú časť Austrálie. Na planéte dominovalo subtropické a tropické vlhké klimatické prostredie. Na Zemi rástli rozličné druhy cykasov, gínk a ihličnanov. A obývali ju tiež rozmanité druhy živočíchov. Okrem rýb aj prvé žaby, krokodíly, korytnačky, drobné cicavce či ichytosaury a dinosaury. 

Väčšina organizmov od čias jury sa výrazne vyvíjala, a tak dnes vyzerajú úplne inak. 

Do tejto skupiny však nepatria krokodíly, ktoré sa doposiaľ výrazne nezmenili. Ako je to možné? Odpoveď na túto otázku čiastočne zodpovedali vedci z Bristolu v odbornom časopise Nature Communication Biology. 

Veľké ako dinosaury

Samozrejme, v prehistorických časoch sa objavovali aj druhy krokodílov, ktoré sa dnes nevyskytujú. Gigantické druhy veľké ako dinosaury, bylinožravce, rýchli bežci či hadovité formy, ktoré žili v mori. Napriek tomu platí, že druhy krokodílov, ktoré sa na Zemi vyskytujú dnes, vyzerajú veľmi podobne ako niektoré z obdobia jury.

Navyše sa veľmi nerozšírili, v súčasnosti existuje iba 25 druhov krokodílov, čo je oveľa menej v porovnaní s inými organizmami, ako sú jašterice či vtáky, ktoré za rovnaký, ba dokonca v niektorých prípadoch i kratší čas, dosiahli omnoho väčšiu rozmanitosť.

Podľa vedcov z Bristolu rýchlosť, akou sa krokodíly vyvíjajú, je vo všeobecnosti nízka, avšak príležitostne sa môže zrýchliť vplyvom zmeny prostredia.

Chvost krokodíla v rieke. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Aká je vhodná teplota pre evolúciu krokodílov? 

Nový výskum naznačuje, že vývoj krokodílov sa zrýchľuje, ak sa nachádzajú v teplejšom podnebí. Takéto podmienky okrem iného spôsobia aj to, že sa ich telo zväčší. 

„Na odhad rýchlosti evolúcie sme použili algoritmus strojového učenia. Miera evolúcie predstavuje množstvo zmien, ku ktorým došlo za množstvo času, ktoré zistíme porovnaním fosílií a zohľadnením ich veku,” vysvetlil v tlačovej správe Univerzity v Bristole Max Stockdale, hlavný autor štúdie. 

„V našej štúdii sme merali veľkosť tela krokodílov, pretože tá ovplyvňuje, ako rýchlo zvieratá rastú, koľko potravy potrebujú, aká veľká je ich populácia a tiež to, aká veľká je pravdepodobnosť ich vyhynutia.” 

Zistenia vedcov ukázali, že malá rozmanitosť krokodílov a ich nedostatky vo vývoji sú výsledkom pomalej evolúcie. 

Zdá sa, že krokodíly mali už pred 200 miliónmi rokov telo a životný štýl dostatočne efektívne a všestranné, takže ich v záujme svojho prežitia nemuseli meniť. 

Detail očí krokodíla. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Práve všestrannosť môže byť jedným z vysvetlení, prečo krokodíly na rozdiel od dinosaurov prežili pád meteoru na konci obdobia kriedy. Krokodílom sa tiež darí v teplých podmienkach, pretože nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu a potrebujú teplo z okolia. 

Podnebie pred 200 miliónmi rokov bolo teplejšie ako dnes, čo objasňuje aj to, prečo existovalo oveľa viac druhov krokodílov než v súčasnosti. Keďže dokázali čerpať množstvo energie zo slnka, znamenalo to pre nich, že ju nemusia získavať z potravy ako teplokrvné živočíchy. 

„Je fascinujúce sledovať, aký zložitý mechanizmus existuje medzi zemou a živými vecami, s ktorými ju „zdieľame”. Krokodíly si zvolili životný štýl, ktorý bol dostatočne všestranný na to, aby sa prispôsobil obrovským zmenám v životnom prostredí, ku ktorým došlo od čias dinosaurov,” objasnil doktor Max Stockdale. 

Vedecký tím sa chce v ďalšom výskume zamerať práve na množstvo druhov. Rozhodli sa zistiť, prečo niektoré druhy prehistorického krokodíla vymreli a iné nie. 

DOI: 10.1038/s42003-020-01561-5

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky