Poľnohospodársky a potravinársky veľtrh Agrokomplex 2017 aj tento rok prinesie zábavu pre všetky vekové kategórie, nebude chýbať kultúrny program, ani priestor pre odborné diskusie. Podujatie sa už tradične uskutoční v Národnom výstavisku v Nitre, v dňoch 17. – 20. augusta 2017.
Tohtoročná téma interaktívneho pavilónu F bude Cestovať slovenským vidiekom, kde nájdete expozícia slovenského vidieka v minulosti a dnes. Zámerom je predstavenie a spoznávanie Slovenska zaujímavou hravou formou. Súčasťou pavilónu bude aj prezentácia chovu zvierat a ich hravých mláďat na „Národnej výstave hospodárskych zvierat“. Gazdovský dvor prezentuje ukážky vajec od prepeličích až po pštrosie. Zaujímavosťou tiež bude maľovanie farbami vyrobenými z pôdy.
Voľná plocha E je tento rok zameraná na poľnohospodársku techniku. Pripravená je aj expozícia orientovaná na spoznávanie práce na poli, chovu zvierat a výslednú potravinu na pulte v obchode. Rastlinná výroba bude prezentovaná na výstavných políčkach výstavami nazvanými „Dni poľa“ a „Zelenina, ovocie roka“. Doplnené budú o predaj záhradkárskych potrieb pre každého.
V pavilónoch M1, M2 a C bude pre návštevníkov pripravená ochutnávka najlepších slovenských potravín ocenených „Značkou kvality“; „Farmárske trhy“ ponúknu možnosť zakúpenia si výrobkov farmárov a tradičné slovenské produkty ponúkne výstava „COOP EXPO“. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ukážky ľudových zvykov a prácu remeselníkov; 14 metrové akvárium plné rýb; cukrári budú predvádzať svoje umenie a pokúsia sa o zápis do Guinnesovej knihy rekordov v počte ozdobených cupcakeov.
V Slovenskom poľnohospodárskom múzeu sa budú konať preteky v tradičnom spôsobe kosenia, traktorparáda a vyrezávanie úľov z dreva. Celý program múzea sa bude odohrávať v prostredí historického skanzenu.
Expozícia Národného poľnohospodárskeho centra (NPPC)
Expozície NPPC sa na tohtoročnom veľtrhu Agrokomplex budú nachádzať v pavilóne M2 (v prednej časti výstaviska) a Z1 – Gazdovský dvor u výskumníkov (v časti výstaviska venovanej hospodárskym zvieratám na Národnej výstave hospodárskych zvierat).
Vybrané zaujímavosti NPPC na veľtrhu:
- Výskumníci z Výskumného ústavu rastlinnej výroby NPPC vyšľachtili novú odrodu pšenice dvojzrnky Zirnitra. Ide o prvú slovenskú odrodu tohto druhu pšenice. Je veľmi vhodná najmä pre pestovanie v systéme ekologického farmárstva, vyznačuje sa vysokou adaptabilitou aj na horšie klimatické a pôdne podmienky. Meno dostala táto odroda po mýtickom drakovi Zirnitrovi, ktorý je podľa staroslovanskej mytológie „splnomocnený kúzlami“ a je symbolom sily a odhodlania. Odrodu je prihlásená do súťaže o Zlatý kosák.
- Zaujímate sa o to, čo je bezpečná a zdravá potravina, ako si vysvetľovať skratky na potravinárskych výrobkoch, zloženie potravín, všetko o európskej legislatíve pre označovanie potravín? Ak potrebujete detailné analýzy a poradenstvo v oblasti výroby a technológie potravín a vín, k dispozícii budú odborníci z Výskumného ústavu potravinárskeho NPPC.
- Gazdovský dvor u výskumníkov predstaví niekoľko desiatok živých mláďat hospodárskych zvierat s informáciami o nich. Chýbať nebude detský kútik, v ktorom sa mladí výskumníci z NPPC na chvíľu stanú animátormi. Čakať vás bude kvíz o hospodárskych zvieratách a pestovaní rastlín a premietaná bude „ochutnávka“ filmov 33. ročníka medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý sa bude konať v októbri.
- Vo výskumníckom kútiku Gazdovského dvora sa vám budú venovať genetici, odborníci na pôdu a pestovanie rastlín a chov hospodárskych zvierat. Ak si chcete vyskúšať maľovanie pôdnymi farbami, zastavte sa v pavilóne Z1 pavilóne na Národnej výstave hospodárskych zvierat AX.
- Výskumníci z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy vám poradia na čo slúži Pôdny portál a iné databázy a nástroje informačných technológií zamerané na pôdny fond, ktoré odborne zastrešujú výskumníci z VÚPOP. Odborníci vám povedia čo treba robiť, aby sme zachovali slovenskú pôdu v dobrej kvalite aj pre budúce generácie. Na hospodárenie v horských a podhorských oblastiach, správne ošetrovanie pasienkov, pestovanie a hospodárenie v znevýhodnených podmienkach a na zaťažených pôdach, aj to sa dozviete vďaka odborníkom z dvoch pracovísk NPPC – Výskumného ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici a Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach.
- V máji 2017 bolo oficiálne uvedené do života nové slovenské plemeno oviec, slovenská dojná ovca. Bol tým zavŕšený 20-ročný proces šľachtenia. Ide o kompozitné plemeno, ktoré v sebe spája gény domácich plemien (zošľachtená valaška, cigája) a vysoko produkčných mliekových plemien (lacaune, východofrízske). Slovenská dojná ovca sa vyznačuje zlepšenou mliekovou úžitkovosťou (za dojnú periódu nadojí v priemere o 50 l viac ako naše pôvodné plemená), zároveň je však dobre prispôsobená chovateľským podmienkam na Slovensku. Slovenská dojná ovca bude medzi vystavenými zvieratami na Národnej výstave hospodárskych zvierat.
- Výskumníci nie sú len teoretici z laboratórií. Na AX vám predstavia aj nové výrobky so Značkou kvality SK, ktoré vznikli priamo vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Lužiankach – výskumnícka oravská slanina, výskumnícke údené karé, výskumnícka klobása po 3 rokoch obhájila opätovne Značku kvality SK GOLD. Celý proces od chovu ošípaných až po produkciu finálneho výrobku je sústredený na jednom mieste v experimentálnom hospodárstve Lužianky. Výrobky si môžete počas roka kúpiť v prieskumnej predajni v Lužiankach. V pavilóne Z1 uvidíte ukážky výroby živočíšnych produktov a dozviete sa dôležité veci o ich kvalite, ktoré sú predmetom výskumu odborníkov v Lužiankach.
- Expertné služby, analýzy, štúdie vám ponúknu pracovníci Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v Bratislave.
- V expozíciách M2 a Z1 budú počas celej výstavy prítomní odborníci z NPPC, aby poskytli verejnosti, podnikateľom, firmám, súkromne hospodáriacim roľníkom poradenstvo a ponúkli svoje služby, produkty a spoluprácu na projektoch.
Informácie poskytla: Mgr. Dana Peškovičová, PhD., riaditeľka Odboru projektového manažmentu a vonkajších vzťahov, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – NPPC
Zdroj a foto: http://www.agrokomplex.sk/vystavy/agrokomplex-2017/detail/aktuality/
Spracovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR