Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kto hľadá, nenájde

VEDA NA DOSAH

Krutihlav hnedý / Zaujímavé maskovacie zafarbenie má nenápadný ďatľovitý vták

Pre každého živočícha predstavuje zafarbenie a tvar tela veľmi dôležitý obranný mechanizmus. Chráni ho pred prirodzeným nepriateľom a predátorom umožňuje ľahšie sa priblížiť ku koristi.

V našej prírode žije veľká spoločnosť najrôznejších živočíchov. Niektoré sú pestro zafarbené a upútajú nás už na prvý pohľad. Iné majú zafarbenie fádne a nenápadné. Aký význam majú farby a tvar tela pre život živočíchov? Sú samoúčelné, alebo plnia určité funkcie? Nahliadnime do tajuplného života prírody, kde neustále, už po milióny rokov, prebieha neľútostný boj – boj o prežitie.

Zelená či hnedá sú v móde 

Prispôsobenie zafarbenia tela prostrediu, kde živočích žije, je najrozšírenejší spôsob maskovania v prírode. Využívajú ho mnohé druhy, ukrývajúce sa pred očami nepriateľa. Preto v prírode nájdeme veľa živočíchov zafarbených v rôznych odtieňoch zelenej alebo hnedej farby. Tento jav môžeme najčastejšie pozorovať pri bezstavovcoch, no stretneme sa s ním aj pri vtákoch alebo cicavcoch. Typickým príkladom je krutihlav hnedý (Jynx torquilla). Tento ďatľovitý vták má veľmi zaujímavé sfarbenie peria, ktoré ho v jeho prirodzenom prostredí dokonale maskuje.

Neviditeľné mláďatá

Mnoho druhov živočíchov sa pohybuje v odlišných prostrediach, a preto majú tzv. rozkladné zafarbenie. Na povrchu ich tela sa vyskytujú rôznofarebné, často veľmi kontrastné kresby. To sťažuje vnímanie obrysov tela živočícha a za určitých podmienok vytvára dojem jednoliateho splynutia s okolitým prostredím. Tento typ veľmi často pozorujeme na mláďatách rôznych druhov zvierat. Napríklad mláďa srnca, daniela alebo jeleňa má typické rozkladné zafarbenie. Dospievaním sa síce stráca, no v ranom veku je pre ne dôležité. Krátko po narodení sú totiž veľmi zraniteľné. Nevedia sa dostatočne rýchlo pohybovať, preto prevažnú časť dňa ležia odložené v úkryte. Ich hnedé zafarbenie je posiate bledými a tmavými škvrnami, opticky rozkladajúcimi tvar tela. V okolitom poraste ich dokonale maskuje.

Mladé srnča má typické rozkladné zafarbenie, ktoré ho výborne maskuje v lesnom poraste.

 

Splynú s prostredím

Veľmi zaujímavým fenoménom v živočíšnej ríši je prispôsobovanie farby tela živočícha farbe prostredia, v ktorom sa v tej chvíli nachádza. Tento zaujímavý jav môžeme pozorovať len pri niektorých druhoch. Z našich živočíchov takýto spôsob maskovania používa drobný pavúk – kvetárik (Misumena vatia), žijúci na kvetoch. Farbu svojho tela vie čiastočne prispôsobiť zafarbeniu kvetov. Aj známa rosnička zelená (Hyla arborea) patrí do tejto skupiny. Farbu tela síce nemení, ale v závislosti od prostredia ju zosvetľuje alebo stmavuje. Tento zvláštny úkaz si môžeme experimentálne overiť aj sami, keď rosničku umiestnime do tmavého alebo svetlého prostredia. Po čase zistíme, že zafarbenie rosničky sa výrazne mení.

Známa rosnička zelená je zaujímavá najmä tým, že v závislosti od prostredia vie zosvetliť alebo stmaviť svoje zafarbenie.

 

Autor: Ľubor Čačko

Foto: autor

Uverejnila: ZVČ

 

Pri prechádzkach prírodou sa pozorne pozerajme okolo seba a možno sa nám podarí odhaliť aj dokonale zamaskované živočíchy. Viac o tejto zaujímavej téme sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky