Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako si vytvoriť DNA

VEDA NA DOSAH

Vizualizácia 3D nanoštruktúr DNA

Nový spôsob navrhovania vytvárania 3D nanoštruktúr DNA.

Nová technika umožňuje syntetizovať 3D DNA origami štruktúr, ktoré sú tiež schopné tolerovať nízke koncentrácie soli v tele. Tým sa otvára cesta pre úplne nové biologické aplikácie DNA nanotechnológie. Proces navrhovania je tiež vysoko automatizovaný, čo umožňuje vytvárať pozoruhodne zložité syntetické DNA nanoštruktúr.

Vedúci štúdie Björn Högberg povedal: „Teraz môžeme vytvoriť štruktúry, ktoré nebolo možné skôr navrhovať, a môžeme to urobiť rovnako, ako kresliť 3D štruktúry pre tlač v makroskopickej úrovni, ale namiesto toho, aby boliBjörn Högberg z Högberg Laboratory z plastu, sme ich vytlačili v DNA nanometroch.“ Užívateľ načrtne požadovanú štruktúru vo forme polygónneho objektu v 3D softvéri, bežne používanú pre návrh alebo animáciu s využitím počítača. Graf-teoretické algoritmy a optimalizačné techniky sú potom použité na výpočet sekvencie DNA nevyhnutné na vytvorenie štruktúry. Keď sú syntetizované DNA sekvencie v kombinácii v soľnom roztoku, zhromaždia sa do správnej štruktúry. Jednou z veľkých výhod stavania nanoštruktúr mimo DNA je to, že základy sa viažu k sebe navzájom prostredníctvom základňového frézovania v predvídateľnom spôsobe. Použitim tejto techniky tím vybudoval gule, špirály, prúty a fľaško-tvarované štruktúry a takzvanú DNA tlač „Stanford Bunny“, čo je obyčajný test pre 3D modelovanie. Okrem toho, že je jednoduchšia v porovnaní s predchádzajúcimi spôsobmi, ktorými sa vyrábali DNA origami, metóda nevyžaduje vysokú koncentráciu soli horčíka. Högberg dodáva: „Pre biologické aplikácie je najviac zásadný rozdiel, že teraz môžeme vytvárať štruktúry, ktoré je možné sklopiť a zostávajú životaschopné, fyziologickú koncentráciu solí, ktorá je vhodnejšia pre biologickú aplikáciu DNA nanoštruktúr.“ Výskumníci spolupracovali so skupinou na fínskej  Aalto Univerzity. Štúdia je publikovaná v časopise Nature.

Ak vás táto problematika zaujala, viac o tom, kto je Björn Högberg z Högberg Laboratory z Karolínskej univerzity, nájdete na webovej stránke:

http://ki.se/en/neuro/hogberg-laboratory

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Zdroj: http://www.paneuropeannetworks.com/science-technology/new-dna-building-method-developed/

Foto: Högberg Laboratory

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky