Prednáška / Nitra

Doba kvantová – od fotónu po qubit

Plagát podujatia: Doba kvantová – od fotónu po qubit v Nitre

Doba kvantová – od fotónu po qubit v Nitre. Zdroj: FB QUTE.sk - Slovak National Center for Quantum Technologies


Toto podujatie už prebehlo.

Prednáška s následnou diskusiou, v ktorej vás doc. Mário Ziman z Národného centra pre kvantové technológie QUTE.sk zoznámi s neuveriteľnými javmi kvantového sveta (náhodnosť, neurčitosť, nelokálnosť, teleportácia) a ich úlohe pri fungovaní kvantových technológií budúcnosti (kvantové počítanie, kvantová bezpečnosť, kvantové senzory).

Jedinečná možnosť spýtať sa expertov v tejto oblasti na čokoľvek. Žiadne špeciálne znalosti fyziky, ani matematiky sa neočakávajú, postačí len záujem dozvedieť sa niečo nové.

Kedy a kde sa prednáška Doba kvantová – od fotónu po qubit uskutoční

Akcia sa uskutoční v stredu 13. júna 2024 od 16.00 v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre.

Dobrovoľné vstupné.

Prednášajúci

Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD.

Počas štúdia sa venoval programovateľným kvantovým procesorov, modelom kvantovej dynamiky a problematike viacčasticového kvantového previazania. Počas SCIEX postdoktorandského štipendia pôsobil na ETH v Zurichu. V súčasnosti sa zaoberá matematickými štruktúrami kvantovej fyziky, kvantovou komunikáciou a kvantovým spracovaním informácie.

Je spoluautorom úspešnej monografie „The Mathematical Language of Quantum Theory“ a prednáša na Univerzite Komenského, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a Masarykovej univerzite v Brne. Je riaditeľom Fyzikálneho ústavu SAV a predsedom výkonného výboru Národného centra pre kvantové technológie QUTE.sk.

Viac info

https://qute.sk/portfolio/expedicia-kvantove-slovensko/

https://www.facebook.com/events/312328091927741