Exkurzia, Prednáška / celé Slovensko

Deň hvezdární a planetárií 2024

Plagát podujatia: Deň hvezdární a planetárií 2024

Deň hvezdární a planetárií 2024. Zdroj: planetarium.sk


Toto podujatie už prebehlo.

Obdobie okolo jarnej rovnodennosti je na Slovensku tradične spojené s verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. Podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celej krajine vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. Po návštevnícky úspešných ročníkoch usporiadame preto aj tento rok DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ.

Kedy sa Deň hvezdární a planetárií 2024 uskutoční

Všetko sa to udeje počas víkendu 16. – 17. marca 2024 pod patronátom Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov a v priestoroch väčšiny astronomických zariadení na Slovensku.

Téma Dňa hvezdární a planetárií 2024

Témou aktuálneho ročníka DHP je Návrat na Mesiac, teda upriamenie pozornosti na aktivity spojené s očakávaným vstupom človeka na povrch Mesiaca, ktorého sa s veľkou pravdepodobnosťou dočkáme v tomto desaťročí.

16Mar
Plagát podujatia: Deň hvezdární a planetárií v Nitre
Exkurzia, Prednáška, Výstava | Nitra

Deň hvezdární a planetárií v Nitre

V rámci Dňa hvezdární a planetárií ponúkame bohatý astronomický program pre začiatočníkov i pokročilých nadšencov astronómie, deti i dospelých. Môžete...

V plejáde astronomických zariadení budete mať ako návštevníci možnosť vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru. V prípade priaznivého počasia nebude na veľa miestach chýbať ani pozorovanie oblohy pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov.

Do projektu DHP sú zapojené mnohé hvezdárne, planetáriá združené v Asociácii planetárií Slovenska a ostatné astronomické zariadenia popularizačného charakteru. Ak počasie dopraje, bude sa počas dňa pozorovať Slnko, po zotmení Mesiac v prvej štvrti, planéta Jupiter nízko na západe a objekty jarnej oblohy.

Srdečne vás teda pozývame zažiť atmosféru Dňa hvezdární a planetárií 2024. Pre ľahšie rozhodnutie kam sa vybrať, vám ponúkame aktualizovaný zoznam plánovaných podujatí jednotlivých astronomických zariadení na Slovensku a prehľadnú mapu (v spodnej časti stránky), kde budú prebiehať.

16Mar
Fotka bratislavského hradu v noci
Iné | Bratislava

Astronomické pozorovanie na Hrade pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií

Milí priatelia hviezd a vesmíru, radi by sme Vás pozvali na astronomické pozorovanie pri príležitosti Medzinárodného dňa hvezdární a planetárií...

Viac info

http://www.planetarium.sk/denhvezdarni/

https://www.szaa.org/kalendare/kalendar/den-hvezdarni-a-planetarii-2024