Nová štúdia: Šťastní ľudia majú v starobe lepšiu pamäť

13. nov. 2020 • Psychologické vedy

Nová štúdia: Šťastní ľudia majú v starobe lepšiu pamäť

Na americkej štúdii sa zúčastnilo až 991 respondentov. Keďže vedci skúmali pokles pamäti, experimenty prebiehali v troch časový úsekoch, medzi ktorými boli desaťročné prestávky.

Počas života mozog nahromadí množstvo spomienok, ktoré sa ukladajú do pamäti, a po spracovaní sa pretavia do skúseností. Sú veci, na ktoré sa človek snaží okamžite zabudnúť, ale aj také, ktoré by si najradšej zachoval do konca života. Nie je to však možné, s pribúdajúcim vekom schopnosť ukladania informácií klesá. To, ako dlho informácie mozog uchová, závisí od množstva emocionálnych aj fyzických faktorov.

V novej štúdii publikovanej v časopise Psychological Science sa vedci snažili objaviť súvislosť medzi pozitívnym afektom, teda pocitom nadšenia, pozornosti, hrdosti či aktivity a pamäťou.

Skúmanie pamäti trvá dlho

Na výskume sa zúčastnilo 991 Američanov v strednom a staršom veku. Národná štúdia prebiehala v troch časových úsekoch: medzi rokmi 1995 a 1996, 2004 a 2006, 2013 a 2014. V každom časovom úseku vyžadovali vedci od respondentov, aby im podrobne popísali pozitívne emócie, ktoré pociťovali za uplynulý mesiac.

V časových úsekoch po roku 2000 sa ľudia zapojení do výskumu museli zúčastniť aj na pamäťových testoch. Šlo o jednoduché cvičenia, respondenti mali zopakovať slová hneď po tom, ako im ich vedci zobrazili a opätovne po pätnástich minútach.

Ilustračný obrázok, Zdroj: iSTOCK

Šťastnejší život - viac spomienok

Výsledky štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí sú šťastní a veselí, s pribúdajúcim vekom strácajú menej pamäti.

„Naše objavy ukázali, že pamäť s vekom klesala,“ uviedla v tlačovej správe Klaudia Haaseová, docentka na Severozápadnej univerzite a hlavná autorka článku. „Avšak jedinci vystavení väčšiemu množstvu pozitívneho afektu mali v priebehu takmer desaťročia omnoho nižší pokles pamäti,“ dodala Emily Hittnerová, doktorandská študentka na Severozápadnej univerzite.

V budúcnosti by vedci chceli skúmať najmä ďalšie aspekty, ktoré by mohli súvisieť so zachovaním si dobrej pamäti vo vyššom veku, ako sú napríklad fyzické zdravie či sociálne vzťahy.

Denisa Koleničová

Foto:iSTOCK

Zdroje: DOI 10.1177/0956797620953883

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Prvú „technickú vysokú školu“ založila Mária Terézia 13. decembra 1762.
Zistite viac