Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum na výstave Agrokomplex 2017

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /Agrokomplex 2017/

Poľnohospodársky a potravinársky veľtrh Agrokomplex 2017 aj tento rok prinesie zábavu pre všetky vekové kategórie, nebude chýbať kultúrny program, ani priestor pre odborné diskusie. Podujatie sa už tradične uskutoční v Národnom výstavisku v Nitre, v dňoch 17. – 20. augusta 2017.

Tohtoročná téma interaktívneho pavilónu F bude Cestovať slovenským vidiekom, kde nájdete expozícia slovenského vidieka v minulosti a dnes. Zámerom je predstavenie a spoznávanie Slovenska zaujímavou hravou formou. Súčasťou pavilónu bude aj prezentácia chovu zvierat a ich hravých mláďat na „Národnej výstave hospodárskych zvierat“. Gazdovský dvor prezentuje ukážky vajec od prepeličích až po pštrosie. Zaujímavosťou tiež bude maľovanie farbami vyrobenými z pôdy. 

Voľná plocha E je tento rok zameraná na poľnohospodársku techniku. Pripravená je aj expozícia orientovaná na spoznávanie práce na poli, chovu zvierat a výslednú potravinu na pulte v obchode. Rastlinná výroba bude prezentovaná na výstavných políčkach výstavami nazvanými „Dni poľa“ a „Zelenina, ovocie roka“. Doplnené budú o predaj záhradkárskych potrieb pre každého.

V pavilónoch M1, M2 a C bude pre návštevníkov pripravená ochutnávka najlepších slovenských potravín ocenených „Značkou kvality“; „Farmárske trhy“ ponúknu možnosť zakúpenia si výrobkov farmárov a tradičné slovenské produkty ponúkne výstava „COOP EXPO“. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ukážky ľudových zvykov a prácu remeselníkov; 14 metrové akvárium plné rýb; cukrári budú predvádzať svoje umenie a pokúsia sa o zápis do Guinnesovej knihy rekordov v počte ozdobených cupcakeov.

V Slovenskom poľnohospodárskom múzeu sa budú konať preteky v tradičnom  spôsobe kosenia, traktorparáda a vyrezávanie úľov z dreva. Celý program múzea sa bude odohrávať v prostredí historického skanzenu.

Expozícia Národného poľnohospodárskeho centra (NPPC)

Expozície NPPC sa na tohtoročnom veľtrhu Agrokomplex budú nachádzať v pavilóne M2 (v prednej časti výstaviska) a Z1  – Gazdovský dvor u výskumníkov (v časti výstaviska venovanej hospodárskym zvieratám na Národnej výstave hospodárskych zvierat).

Vybrané zaujímavosti NPPC na veľtrhu:

  1. Výskumníci z Výskumného ústavu rastlinnej výroby NPPC vyšľachtili novú odrodu pšenice dvojzrnky Zirnitra. Ide o prvú slovenskú odrodu tohto druhu pšenice. Je veľmi vhodná najmä pre pestovanie v systéme ekologického farmárstva, vyznačuje sa vysokou adaptabilitou aj na horšie klimatické a pôdne podmienky. Meno dostala táto odroda po mýtickom drakovi Zirnitrovi, ktorý je podľa staroslovanskej mytológie „splnomocnený kúzlami“ a je symbolom sily a odhodlania. Odrodu je prihlásená do súťaže o Zlatý kosák.
  2. Zaujímate sa o to, čo je bezpečná a zdravá potravina, ako si vysvetľovať skratky na potravinárskych výrobkoch,  zloženie potravín, všetko o európskej legislatíve pre označovanie potravín?  Ak potrebujete detailné analýzy a poradenstvo v oblasti výroby a technológie potravín a vín, k dispozícii budú odborníci z Výskumného ústavu potravinárskeho NPPC.
  3. Gazdovský dvor u výskumníkov predstaví niekoľko desiatok živých mláďat hospodárskych zvierat s informáciami o nich. Chýbať nebude detský kútik, v ktorom sa mladí výskumníci z NPPC na chvíľu stanú animátormi. Čakať vás bude kvíz o hospodárskych zvieratách a pestovaní rastlín a premietaná bude „ochutnávka“ filmov 33. ročníka medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý sa bude konať v októbri.
  4. Vo výskumníckom kútiku Gazdovského dvora sa vám budú venovať genetici, odborníci na pôdu a pestovanie rastlín a chov hospodárskych zvierat. Ak si chcete vyskúšať maľovanie pôdnymi farbami, zastavte sa v pavilóne  Z1 pavilóne na Národnej výstave hospodárskych zvierat AX.
  5. Výskumníci z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy vám poradia na čo slúži Pôdny portál a iné databázy a nástroje informačných technológií zamerané na pôdny fond, ktoré odborne zastrešujú výskumníci z VÚPOP. Odborníci vám povedia čo treba robiť, aby sme zachovali slovenskú pôdu v dobrej kvalite aj pre budúce generácie. Na hospodárenie v horských a podhorských oblastiach, správne ošetrovanie pasienkov, pestovanie a hospodárenie v znevýhodnených podmienkach a na zaťažených pôdach, aj to sa dozviete vďaka odborníkom z dvoch pracovísk NPPC – Výskumného ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici a Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach.
  6. V máji 2017 bolo oficiálne uvedené do života nové slovenské plemeno oviec, slovenská dojná ovca. Bol tým zavŕšený 20-ročný proces šľachtenia. Ide o kompozitné plemeno, ktoré v sebe spája gény domácich plemien (zošľachtená valaška, cigája) a vysoko produkčných mliekových plemien (lacaune, východofrízske). Slovenská dojná ovca sa vyznačuje zlepšenou mliekovou úžitkovosťou (za dojnú periódu nadojí v priemere o 50 l viac ako naše pôvodné plemená), zároveň je však dobre prispôsobená chovateľským podmienkam na Slovensku. Slovenská dojná ovca bude medzi vystavenými zvieratami na Národnej výstave hospodárskych zvierat.
  7. Výskumníci nie sú len teoretici z laboratórií. Na AX vám predstavia aj nové výrobky so Značkou kvality SK, ktoré vznikli priamo vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Lužiankach – výskumnícka oravská slanina, výskumnícke údené karé, výskumnícka klobása po 3 rokoch obhájila opätovne Značku kvality SK GOLD. Celý proces od chovu ošípaných až po produkciu finálneho výrobku je sústredený na jednom mieste v experimentálnom hospodárstve Lužianky. Výrobky si môžete počas roka kúpiť v prieskumnej predajni v Lužiankach. V pavilóne Z1 uvidíte ukážky výroby živočíšnych produktov a dozviete sa dôležité veci o ich kvalite, ktoré sú predmetom výskumu odborníkov v Lužiankach.
  8. Expertné služby, analýzy, štúdie vám ponúknu pracovníci Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v Bratislave.
  9. V expozíciách M2 a Z1 budú počas celej výstavy prítomní odborníci z NPPC, aby poskytli verejnosti, podnikateľom, firmám, súkromne hospodáriacim roľníkom poradenstvo a ponúkli svoje služby, produkty a spoluprácu na projektoch.

 

Informácie poskytla: Mgr. Dana Peškovičová, PhD., riaditeľka Odboru projektového manažmentu a vonkajších vzťahov, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – NPPC

Zdroj a foto: http://www.agrokomplex.sk/vystavy/agrokomplex-2017/detail/aktuality/

Spracovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky