Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Viete, kto bola prvá žena, ktorá sa zapísala do histórie slovenského letectva?

Zuzana Šulák Hergovitsová

Naša prvá pilotka Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská lietala na Vrabčiakovi, najmenšom motorovom lietadle v Európe, ktoré pre ňu zhotovil manžel.

Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská pred lietadlom.

Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská pred lietadlom. Zdroj: www.gonzoaviation.com

Pri príležitosti dnešného Svetového dňa letectva a kozmonautiky si spomenieme na nebojácnu Ľudmilu Šapošnikovovú-Aujeskú. Do dejín slovenského letectva sa zapísala ako prvá žena, ktorá vzlietla k oblakom.

Sú dni lepšie, aj horšie. Pre Ľudmilu Šapošnikovovú-Aujeskú, prvú slovenskú pilotku, sa rátali len tie pekné dni. Keď totiž bolo škaredé počasie, nemohla lietať.

Deň, kedy pre zlé počasie nemožno letieť, je pre mňa stratený a s jakou hrúzou myslím na blížiacu sa zimu! Celú zimu nebudem môcť vysadnúť na lietadlo a povzniesť sa nad zasnežený uzimený svet. Túžobne budem očakávať jaro, kedy sa otvorí hangár…

Ľudmila sa narodila 19. februára 1906 v Saratove v Rusku českému obchodníkovi Karlovi Trejbalovi a ruskej Nemke Beate Schmidtovej. Po vzniku Československa odišla rodina Trejbalovcov z Ruska. Smerovali do Prahy, nakoniec sa usadili sa v Nitre.

Túžba lietať

Ľudmila, ktorá si hovorila aj Nataša, túžila vraj lietať už ako pätnásťročná. Prispel k tomu asi aj fakt, že za domom, kde bývala s rodičmi, sa nachádzalo vojenské letisko. Práve tam sa o niekoľko rokov zoznámila so svojím budúcim manželom, bývalým dôstojníkom ruskej armády, pilotom kapitánom Nikolajom Šapošnikovom.

Nitra bola na začiatku 20. storočia centrom slovenského letectva. Pod Zoborom vznikli prvé opravárenské letecké dielne. O rok neskôr pribudla na letisku balónová rota, v októbri 1920 sa tu uskutočnil prvý letecký deň.

Práve tu, v meste nad Zoborom, kraľovala Ľudmila nebu. „Ako prvá letkyňa u nás na Slovensku vyrážala dych vtedajším neveriacim mužským Tomášom,“ napísal o nej Milan Garažia v článku pre časopis Tempo.

Ľudmila v kabíne Letova Š.10.6.

Ľudmila v kabíne Letova Š.10.6. Zdroj: www.gonzoaviation.com

Prvá slovenská pilotka

Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská zložila pilotné skúšky v Slovenskom Aeroklube M. R. Štefánika v Bratislave ako prvá a vtedy jediná žena. Legitimáciu získala v septembri 1930.

Fakty

Aeroklub bol schválený v roku 1928 pod názvom Slovenský Aeroklub M. R. Štefánika a stal sa súčasťou Aeroklubu republiky Československej.

Aeroklub mal v tých časoch tri lietadlá. Spolu s Ľudmilou ukončil pilotný výcvik aj akademický sochár Vojtech Ihriský (autor sochy P. O. Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave), kapitán Kočmerovský a rotmajster Coufal.

Ako poznamenáva Vladimír Jancura v článku pre denník Pravda v čase, keď Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská zložila skúšky, v USA bolo registrovaných už 216 pilotiek, z toho 23 lietalo na dopravných lietadlách. Situácia u nás však bola iná a Ľudmila sa stala malou senzáciou. Správu o nej uverejnil aj pražský odborný časopis Letectví.

Nikdy sa nebáť

Ľudmila z lietania nemala strach. Pred strachom ju varoval aj jej inštruktor lietania Koch: „Nikdy sa neboj! Aj keď ti vynechá motor! Zatvoríš benzín a potom buď doletíš, alebo nie…“ napísal Milan Garažia v článku pre časopis Tempo.

Neodradila ju ani tragédia, ktorá sa stala len krátko pred tým, ako zložila skúšky. Vtedy nad Českomoravskou vysočinou zhorelo v lietadle aeroliniek dvanásť ľudí.

Fakty

Najtragickejšia letecká katastrofa prvej republiky sa odohrala 22. augusta 1930 pri Jihlave. Moderný Ford Trimotor Československých štátnych aerolínií (ČSA), letiaci na linke z Prahy do Brna a Bratislavy, sa zrútil pri búrke. Pri leteckom nešťastí zahynulo dvanásť ľudí.

Verila na silu talizmanov. Jedným z jej obľúbených bol myšiak Mickey Walta Disneyho, ktorého nosila na klope kombinézy.

Lietala na Brandenburgu aj Vrabčiakovi

Prvé lety uskutočnila na vyradených vojenských lietadlách typu Brandenburg, ktoré pochádzali ešte z čias monarchie. Lietanie na týchto strojoch bolo náročné pre mužov, nieto pre drobnú ženu.

„Predstavte si, že sedíte na benzínovej nádrži, ktorá bola pod pilotným sedadlom, do tváre vám šľahajú plamene z motora a ja som opásaná gurtňou, ktorá bola prispôsobená pre muža. Ja som mala vtedy 50 kilogramov.“ (z článku Milana Garažiu Prvá letkyňa na Slovensku o pilotke Ľudmile Šapošnikovovej-Aujeskej pre časopis Tempo).

Dvojplošník Brandenburg

Hansa-Brandenburg C.I bol nemecký, respektíve rakúsko-uhorský prieskumný a bombardovací dvojplošník. Používal sa počas prvej svetovej vojny. Jeho konštruktérom bol nemecký inžinier Ernst Heinkel. Dokázal uniesť až 100 kilogramov bômb.

Najmenšie motorové lietadlo v Európe

Jej manžel kapitán Nikolaj Šapošnikov bol v tom čase veliteľom vojenského letectva v Bratislave. Podieľal sa na založení prvého slovenského aeroklubu vo Vajnoroch.

Šapošnikov bol aj konštruktérom malých športových lietadiel. Pre svoju Ľudmilu zostrojil dvojplošník, ktorý dostal meno Vrabčiak. Začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia to bolo najmenšie motorové lietadlo v Československu aj v Európe.

Ľudmila s manželom pred dvojplošníkom Vrabčiak.

Ľudmila s manželom pred dvojplošníkom Vrabčiak. Zdroj: www.gonzoaviation.com

Vrabčiak bol jednomiestne lietadlo s rozpätím krídel 5,5 metra a mohol ľahko zosadnúť, keď bolo treba. Ako píše Vladimír Jancura v denníku Pravda: „Podľa zistení Aleny Táboreckej z Národného biografického ústavu v Martine Ľudmila na tomto lietadielku prekonala trasu Nitra – Piešťany za 26 minút. Niekoľko rokov sa zúčastňovala na všetkých leteckých dňoch a súťažiach na Slovensku, ale aj vo Varšave a v iných mestách.“

Koniec lietania

Po rozvode s Nikolajom Šapošnikovom Ľudmila skončila s lietaním. Neskôr sa druhý raz vydala za Jozefa Aujeského. Po jeho smrti v roku 1965 žila zo skromného dôchodku, ktorý si zlepšovala pletením. Navštevovala ju jej priateľka Betka Kapustová, známa letecká akrobatka nitrianskeho aeroklubu. Ľudmila o svojej leteckej minulosti príliš nerozprávala, výnimkou bola asi len beseda, na ktorej sa zúčastnila na sklonku života.

Ľudmila Šapošnikovová-Aujeská zomrela 13. júla 1985 vo veku nedožitých 80 rokov. Počas pohrebu jej vzdali poctu, keď nad nitrianskym cintorínom prelietavali športové lietadlá. Uložili ju do rodinnej hrobky vedľa mamy a sestry, kde už dnes odpočíva niekto iný.

V roku 2013 o nej nakrútili dokument v rámci dokumentárneho cyklu Prvá o prvých ženách v rôznych oblastiach od vedy až po umenie, ktorý vznikol v koprodukcii RTVS.

Zdroj: Pravda, gonzoaviation.com, prvezeny.sk, Wikipedia (1, 2), AEROKLUB Bratislava, i60.cz

Článok Milana Garažiu Prvá letkyňa na Slovensku o pilotke Ľudmile Šapošnikovovej-Aujeskej pre časopis Tempo uverejnený na stránke Gonzoaviation.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky