Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci hľadajú dobrovoľníkov do výskumu čítania

VEDA NA DOSAH

Zapojiť sa môžu žiaci prvého ročníka ZŠ a predškoláci, ktorí nastúpia do prvého ročníka v septembri 2021.

Otvorená kniha na stole v knižnici. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Aký význam má materská škola na vývin ranej jazykovej gramotnosti predškolákov? A aký je jej vplyv na neskoršie čitateľské prostredie? 

Odpovede na tieto otázky hľadajú vo svojom výskume odborníci z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV) a Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK). 

Výskum bude prebiehať od 24. mája do 11. júna 2021 vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Mlynskej doline. 

Každé dieťa, ktoré sa do projektu zapojí, absolvuje približne hodinové stretnutie. Počas neho budú vedci testovať jeho pozornosť. Podľa toho, či pôjde o predškoláka alebo žiaka prvej triedy, bude počúvať alebo samostatne čítať krátke ilustrované príbehy a texty, ku ktorým dostane niekoľko otázok. 

Vďaka tomu pomôžu deti odborníkom overiť technológiu, ktorá zaznamenáva očné pohyby, takzvané eye-tracking, počas čítania. 

„Meranie touto metódou je bezkontaktné a nemá žiadny vplyv na zdravie a výkony dieťaťa. V priebehu stretnutia budú dodržané všetky povinné hygienické opatrenia v súlade s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,“ vysvetlila vedúca projektu Oľga Zápotočná z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Ako symbolickú odmenu za účasť na výskumnom projekte dostane každé dieťa darčekovú poukážku na nákup kníh. V prípade záujmu si rodičia môžu vyžiadať výstupný záznam zo stretnutia s orientačným odborným výkladom.

Rodičia môžu svoje deti prihlásiť do výskumu prostredníctvom stránky: http://bit.ly/vyskum_citania. 

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky