Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rozhýbte svoje telo. IUVENTA vytvorila videoseriál na cvičenie

VEDA NA DOSAH

Obsahuje desať lekcií. K dispozícii sú na YouTubovom kanáli inštitútu mládeže.

Staršia vitálna žena cvičiaca s fit loptou v interiéri. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Videoseriál má názov Sharuj, lajkuj, cvič: HOME CHALLENGE. Vznikol v spolupráci s Lenkou Zubrikovou z BigHugGym v Petržalke a Michalom Zubrikom zo športového klubu Medvedica.

Je určený pre všetkých, čiže pre žiakov, študentov, učiteľov, ale aj rodičov, ktorí si chcú rozhýbať svoje telo po čase strávenom za počítačom. 

„Prvotným impulzom pre natočenie tohto typu videí bola myšlienka podporiť aktívny pohyb detí a mladých ľudí v domácom prostredí a poskytnúť im kreatívnu a hravú alternatívu k tráveniu voľného času za počítačom. Výber cvičiteľov bol vopred jasný. Lenka a Michal vedia namotivovať a navrhnúť cvičenie tak, aby bolo pútavé, zábavné a zvládol ho ktokoľvek bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu,“ hovorí v tlačovej správe Peter Lenčo, generálny riaditeľ IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže.

Cieľom cvičebného videoseriálu je prostredníctvom krátkych videí ukázať, ako efektívne precvičiť celé telo. 

Každé video sa venuje určitej časti tela a jeho pridanou hodnotou je nielen vysvetlenie daných cvikov, ale aj následná inštruktáž profesionálnymi trénermi. Cvičenie je teda bezpečné a efektívne. 

Nie sú potrebné žiadne špeciálne pomôcky a ponúka alternatívy pre mladších i starších, respektíve viac i menej fyzicky zdatných. 

Súčasťou videí je aj rozcvička, ktorá pripraví celé telo na aktivitu.

Cvičebný materiál je dostupný na kanáli IUVENTY na Youtube.

„Na základe pozitívnych spätných väzieb vieme, že videá sú pozerané, „zdieľané“ a vďaka nim cvičia aj deti a mladí ľudia, pre ktorých telesná výchova nebola vždy zaujímavý predmet,“ dodáva generálny riaditeľ.

Videá sú vhodné pre každého žiaka základnej či strednej školy, ktorý trávi za počítačom podstatnú časť dňa, ale aj pre rodičov. Rodiny si teda môžu zacvičiť spolu. 

Nakoľko sú cviky detailne vysvetlené, daný materiál môže poslúžiť aj učiteľom, pretože sa dá aplikovať ako inšpirácia, prípadne adekvátna náhrada hodín telesnej výchovy prenesenej do online prostredia.

V podobných aktivitách chce IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže pokračovať aj v budúcnosti. 

Zdroj: IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže 

(DK) 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky