Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Začal sa medzinárodný Týždeň otvoreného vzdelávania, prináša rovnosť príležitostí

Lenka Dudlák Sidorová

V aktivitách Týždňa otvoreného vzdelávania si môžu prísť na svoje všetci účastníci ekosystému vzdelávania – od študentov cez pedagógov, knihovníkov, manažérov vzdelávacích inštitúcií až po tvorcov politík.

Grafická ilustrácia celoživotného vzdelávania. Zdroj: iStpockphotos.com. Autor: weiyi zhu

Dostupné celoživotné vzdelávanie bude čoraz potrebnejšie. Zdroj: iStpockphotos.com. Autor: weiyi zhu

Začal sa medzinárodný Týždeň otvoreného vzdelávania (Open Education Week), ktorý bude prebiehať od 3. marca do 7. marca 2025. Zapájajú sa doň školy, knižnice či výskumné inštitúcie z celého sveta, pričom prispievajú organizovaním vlastných prednášok, workshopov, webinárov, súťaží a iných podujatí, ktorými zvyšujú povedomie o otvorenom vzdelávaní a propagujú vlastné otvorené vzdelávacie zdroje.

Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) pri tejto príležitosti organizuje webinár Elektronické informačné zdroje pre pedagogiku, ktorý sa koná vo štvrtok 6. marca 2025 v čase od 13.00 do 14.00 hod.

Pre podrobnejšie informácie o otvorenom vzdelávaní na Slovensku redakcia VEDA NA DOSAH oslovila Zuzanu Stožickú z odboru podpory otvorenej vedy a výskumu z CVTI SR, ktorá vysvetlila, pre koho sú otvorené vzdelávacie zdroje určené a ako ich možno využívať, a informovala aj o tom, akým témam sa budú venovať prednášky a workshopy počas prebiehajúceho týždňa.

Už dávno nestačí vyštudovať jeden odbor

Aká je na Slovensku kultúra celoživotného vzdelávania?

Kultúra celoživotného vzdelávania sa na Slovensku stále rozvíja. V rýchlo sa meniacom svete, kde ľuďom už dávno nestačí vyštudovať jeden odbor a potom celý život robiť to isté, bude dostupné a flexibilné celoživotné vzdelávanie čoraz potrebnejšie. Chcela by som sa vyjadriť hlavne k otvoreným vzdelávacím zdrojom, teda učebným materiálom, ktoré autor alebo držiteľ práv šíri bezplatne pre čitateľa a s verejnou licenciou.

Otvorené vzdelávacie zdroje prinášajú do vzdelávania väčšiu rovnosť príležitostí (pretože k vedomostiam sa môžu dostať aj menej majetní záujemcovia) a flexibilitu (pretože tieto zdroje možno vďaka verejným licenciám aktualizovať a upravovať pre rôznych prijímateľov, napríklad preložiť pre študentov z iných jazykových prostredí alebo previesť do iného formátu pre ľudí s hendikepom).

V zahraničí mnohé prestížne univerzity otvorene uverejňujú učebné materiály s verejnou licenciou, vytvorené ich pedagógmi, a starajú sa, aby portály alebo webové knižnice takýchto zdrojov boli bezplatne prístupné verejnosti ako výkladná skriňa kvality inštitúcie. Aj neziskové organizácie, štátne agentúry či samosprávy sa často delia o cenné skúsenosti, ktoré získali v oblasti svojho pôsobenia, otvorene s verejnosťou, pretože viac než na prípadnom zisku z predaja publikácií im záleží na tom, aby pomohli šíriť povedomie a správnu prax vo svojom odbore, či už je to ochrana prírody, ľudské práva, alebo iná sféra verejného záujmu.

Čiastočne sa to deje aj na Slovensku, hoci tu v porovnaní so zahraničím panuje nižšie povedomie o verejných licenciách (ktoré máme uvedené v autorskom zákone už od roku 2013), a tak autori niekedy uverejňujú svoje publikácie bez nich. Pritom zverejniť dielo napríklad s licenciou Creative Commons nie je ťažké a nevyžaduje zvláštne náklady či administratívne úkony. Budúcim používateľom diela však dáva do rúk jasné pravidlá, ako s dielom môžu nakladať. Našou snahou je, aby sa otvorené vzdelávacie zdroje stali pevnou súčasťou slovenskej kultúry celoživotného vzdelávania, hoci sme stále len na začiatku cesty.

Blíži sa webinár o otvorenom vzdelávaní zameraný pre učiteľov. Koľko percent učiteľov sa venuje obohacovaniu svojich vedomostí?

Myslím si, že obohacovaniu svojich vedomostí sa venuje väčšina učiteľov, aj keď nemám presné čísla. V otvorenom vzdelávaní je ťažké ich získať. Otvorené zdroje poskytujú široké pole pôsobnosti, veľkú variabilitu, ale o to ťažšie je monitorovať ich využívanie ako celok. Pri platených kurzoch a učebniciach vedia predajcovia povedať, koľko ľudí si produkt kúpilo. Lenže koľko slovenských učiteľov používa Wikipédiu, zdroje z portálu OER Commons alebo recenzované učebnice OpenStax? Koľkí sa zúčastnia na kurzoch typu MOOC (massive open online course)?

Keď sme sa pýtali vysokoškolských pedagógov v prieskume v roku 2020, vyše 85 percent odpovedalo, že otvorené vzdelávacie zdroje používa aspoň niekedy. O niečo menej (67 %) pedagógov otvorené zdroje aj uverejňuje a ešte menšie percento používa verejné licencie (41 %).

Našou úlohou je ukázať pedagógom potenciál otvorenosti, budovať povedomie o tom, že otvorené vzdelávacie zdroje existujú, aké prínosy ponúkajú, kde ich slovenskí učitelia môžu nájsť a čo s nimi môžu na základe verejných licencií robiť, prípadne že môžu aj sami prispieť k ich tvorbe a aké dôležité je pri tom používať verejné licencie.

Počítačová gramotnosť či rovnosť príležitostí

Aké témy pokrýva medzinárodný Týždeň otvoreného vzdelávania? Pre koho je určený?

V aktivitách Týždňa otvoreného vzdelávania si môžu prísť na svoje všetci účastníci ekosystému vzdelávania – od študentov cez pedagógov, knihovníkov, manažérov vzdelávacích inštitúcií až po tvorcov politík.

Na stránke Open Education Week sú registrované workshopy a súťaže, prednášky, webináre, ale aj výzvy na zverejňovanie zdrojov (ich kolekciu nájdete na stránke OER Commons.

Zaoberajú sa témami, ako je počítačová gramotnosť, rovnosť príležitostí a etika, rôzne aspekty otvoreného vzdelávania, teda aktívne zapájanie študentov do vzdelávacieho procesu a tvorby učebných materiálov, podpora nezávislého myslenia študentov, používanie umelej inteligencie v školstve a mnoho ďalších.

Aké akcie budú tento týždeň na Slovensku prebiehať?

Zoznam podujatí Týždňa otvoreného vzdelávania môžete sledovať na stránke Open Education Week, dajú sa filtrovať podľa rôznych kritérií (vrátane jazyka, krajiny, organizátora, typu aktivity a podobne). Pokiaľ viem, náš webinár je zatiaľ zo Slovenska jediné podujatie oficiálne registrované v rámci Týždňa otvoreného vzdelávania pre ročník 2025, ale ešte môžu pribudnúť ďalšie. V minulých ročníkoch sa zapojila napríklad knižnica Národnej banky Slovenska.

Zdroj: CVTI SR

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup