Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prečo sa radi bojíme? Strach má prekvapivo aj pozitívne účinky

VEDA NA DOSAH

Ako môže niekto relaxovať pri krvavom horore? Strach nám robí dobre z niekoľkých dôvodov, má to však jednu podmienku.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: photoschmidt

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: photoschmidt

Zábava realizovaná strašidelnými formami, či už kriminálnymi detektívkami, strašidelnými parkami, horormi, alebo len zlými správami z každodenného života, je v ľudskej spoločnosti veľmi populárna. To, prečo sa radi bojíme, má svoje opodstatnenie. Prežitie desivých situácií môže spôsobiť nielen traumu, ale aj psychické posilnenie či upevnenie priateľstiev.

Strach môže byť dobrý

Ako píše portál Science Alert, zásadná podstata pozitívnych účinkov strachu je to, že musí byť kontrolovaný a nevyvolaný skutočným ohrozením. Zážitky s kontrolovaným strachom, keď môžete kliknúť na diaľkové ovládanie, zavrieť knihu alebo vyjsť zo strašidelného domu, kedykoľvek budete chcieť, ponúkajú fyziologické opojenie, ktoré strach spúšťa, bez akéhokoľvek skutočného rizika.

Keď človek cíti ohrozenie, v jeho tele stúpa adrenalín a aktivuje sa evolučná reakcia bojuj alebo uteč. Srdcová frekvencia sa zvyšuje, dýchanie je hlbšie a rýchlejšie a krvný tlak stúpa. Telo sa tak pripravuje na obranu pred nebezpečenstvom alebo na čo najrýchlejší útek.

Táto fyzická reakcia je rozhodujúca, keď čelíme skutočnej hrozbe. Keď však zažívame kontrolovaný strach, ako napríklad jump scares v zombie filme, môžeme si vychutnať daný energický pocit bez akéhokoľvek rizika. A potom, keď sa s hrozbou vysporiadame, naše telo uvoľní neurotransmiter dopamín, ktorý poskytuje pocity potešenia a úľavy.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Paperkites

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Paperkites

Ako môže horor upokojiť

V jednej štúdii vedci zistili, že ľudia, ktorí absolvovali návštevu strašidelného domu, vykazovali menšiu mozgovú aktivitu v reakcii na podnety a menšiu úzkosť po expozícii.

Uvedené zistenie naznačuje, že vystavenie sa hororovým filmom, strašidelným príbehom alebo napínavým videohrám nás neskôr môže skutočne upokojiť.

Strach vytvára pevné putá

Základnou motiváciou ľudských bytostí je pocit príslušnosti k sociálnej skupine. Spoločné prežívanie intenzívnych zážitkov práve zo strachu posilňuje väzby medzi jednotlivcami, vysvetľuje Science Alert. Dobrými príkladmi sú veteráni, ktorí spolu slúžili v boji, tí, ktorí prežili prírodné katastrofy, alebo „rodiny“ vytvorené v skupinách záchranárov. Napríklad spoločný vstup hasičov do horiacej budovy sa prejavuje v hlbokých emocionálnych väzbách s kolegami.

Skúsenosti s kontrolovaným strachom, napríklad počas sledovania hororových filmov, umelo vytvárajú podobné príležitosti spojenia. Vystavenie stresu spúšťa nielen reakciu bojuj alebo uteč, ale v mnohých situáciách tiež iniciuje to, čo psychológovia nazývajú systém tendencie spriatelenia.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Paperkites

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Paperkites

Vnímaná hrozba podnecuje ľudí, aby sa starali o potomstvo a vytvárali sociálno-emocionálne väzby na ochranu a pohodlie. Tento systém je do značnej miery regulovaný takzvaným hormónom lásky oxytocínom. Reakcia s tendenciou vytvorenia či upevnenia priateľstva je obzvlášť pravdepodobná, keď zažívame stres v blízkosti druhých, s ktorými sme už nadviazali pozitívne sociálne vzťahy. Keď sa stretneme so stresormi na sociálnej sieti, hladina oxytocínu stúpa, aby sa spustili stratégie sociálneho zvládania.

Výsledkom je, že keď prechádzate rekreačným zážitkom strachu, ako je strašidelný dom s priateľmi, prirodzene pocítite väčšie spojenie s ľuďmi vedľa vás.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Bet_Noire

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: Bet_Noire

Psychická odolnosť

Vedci z Laboratória rekreačného strachu Aarhuskej univerzity v Dánsku v jednej štúdii preukázali, že ľudia, ktorí pravidelne konzumovali hororové médiá, boli počas pandémie covidu-19 psychologicky odolnejší ako tí, ktorí horory nesledovali.

Vedci naznačujú, že táto odolnosť môže byť výsledkom tréningu, ktorým fanúšikovia hororov prešli, keďže praktizovali vyrovnávanie sa so strachom a s úzkosťou nimi preferovanou formou zábavy. Vďaka tomu boli lepšie pripravení zvládnuť skutočný strach vyvolaný pandémiou.

Konzumácia strašidelných príbehov nám tiež umožňuje pocítiť satisfakciu z potrestania zloduchov alebo si vďaka falošným hrozbám v duchu môžeme nacvičiť stratégie zvládnutia nepríjemných okolností, keby nás niekedy postretli v skutočnom živote.

Zdroj: Science Alert

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky