Rozvoj technológií a nové prístupy otvárajú dvere k inovatívnym spôsobom podpory pri dosahovaní duševnej rovnováhy.
V súčasnej dobe čelí čoraz viac ľudí beznádeji spojenej s psychologickými fenoménmi, ako sú stres, úzkosť či osamelosť. Hoci tradičné terapeutické metódy ponúkajú pomoc, rozvoj technológií a nové prístupy otvárajú dvere k inovatívnym spôsobom podpory pri dosahovaní duševnej rovnováhy spojením troch netradičných metód – biblioterapie, psychodrámy a umelej inteligencie (AI) –, ktoré môžu spolu vytvoriť efektívny a inovatívny spôsob podpornej liečby.
Veronika Mattová, výskumníčka z Masarykovej univerzity v Brne, a Courtney Lazore, zakladateľka platformy TheBTSEffect.com a nezávislá výskumníčka z USA, spojili svoje vedecké snahy v článku, ktorý sa venuje terapeutickej metóde založenej na spojení biblioterapie, psychodrámy a AI. Svoje výsledky odprezentovali na konferencii 27th Information Society Multiconference v Ľubľane. V prípade záujmu si môžete prečítať o ich výskume i po kliknutí na nasledujúci odkaz: https://doi.org/10.70314/is.2024.cog.2.
Biblioterapia: liečba príbehmi
Literatúra má odjakživa schopnosť preniesť nás do iných svetov a pomôcť nám porozumieť vlastným pocitom. Biblioterapia využíva silu príbehov ako prostriedok na spracovanie emocionálnych výziev. Čítaním starostlivo vybraných textov môžeme lepšie pochopiť vlastné skúsenosti, nájsť útechu či inšpiráciu. Prostredníctvom príbehov môžu jednotlivci taktiež reflektovať a hľadať spôsob, ako čeliť svojim problémom na základe zrkadlovej reakcie.
Psychodráma a magický obchod/Magic Shop
Psychodráma je zážitková terapia, kde sa jedinci prostredníctvom hry a hrania rolí (role-playing) zaoberajú svojimi vnútornými konfliktmi. Technika magický obchod/Magic Shop je populárne odvetvie práve v psychodráme, pričom umožňuje jednotlivcom symbolicky získať „veci“, ako je sebavedomie alebo pokoj, ktoré v sebe už skrývajú. Využíva pri tom divadelné prvky pod dohľadom odborníka. Tento prístup pomáha ľuďom lepšie pochopiť svoje vášne, túžby a vyrovnať sa so svojimi problémami v bezpečnom a symbolickom prostredí.
Umelá inteligencia v terapii
V posledných rokoch sa umelá inteligencia čoraz viac využíva v terapii, napríklad prostredníctvom chatbotov, ktoré dokážu viesť konverzácie v reálnom čase a poskytovať emocionálnu podporu. Tieto technológie zlepšujú prístupnosť terapie, pretože ľudia môžu kedykoľvek komunikovať s AI nástrojmi, ktoré im pomáhajú riešiť problémy. Umelá inteligencia tak môže slúžiť ako most medzi jednotlivcom a potrebou psychologickej podpory.
Prípadová štúdia: K-pop a BTS
Na ilustráciu týchto metód si autorky štúdie, ktorá bola prezentovaná na konferencii v Ľubľane, vybrali kórejský pop (K-pop), konkrétne skupinu BTS. Ich hudobné príbehy a transmediálne svety, ako napríklad BTS Universe, pomáhajú fanúšikom nachádzať sebareflexiu a emocionálne spracovanie. BTS používa vo svojej tvorbe aj prvky magického obchodu/Magic Shop, čím ponúka fanúšikom pocit empatie a psychologickej podpory. Prostredníctvom textov a koncepcie dokážu vytvárať priestor na identifikáciu a spracovanie emócií.
Pieseň Magic Shop
Hoci bola pieseň Magic Shop od BTS inšpirovaná knihou Into the Magic Shop, ktorú napísal James Doty, neurológ a výskumník na Stanfordovej univerzite, samotná pieseň i nadväzné BTS koncepty sú skôr akýmsi mixom oboch konceptov. Dotyho kniha ovplyvnila myšlienku bezpečného priestoru na liečenie a sebaúctu, ale BTS ju rozvinuli svojím vlastným spôsobom. V interpretácii BTS sa Magic Shop stal symbolickým miestom, kde si môžu fanúšikovia a členovia nahradiť negatívne emócie príjemnými. Túto situáciu môžeme vidieť v oficiálnych teaseroch k piesni Fake Love a vo VCR na BTS 5th Muster ‚Magic Shop‘ in Seoul, kde Jungkook (jeden z členov BTS) konfrontuje svoje strachy v divadelnej, imaginatívnej atmosfére. Stručne povedané, hoci malo dielo Jamesa Dotyho veľký vplyv, BTS spojili tieto prvky so psychodrámou podobnými aspektmi, čím vytvorili jedinečný priestor na emocionálnu výmenu a emocionálne liečenie.
Integrácia technológií a terapeutických prístupov
Vedci navrhujú, že spojením biblioterapie, psychodrámy a umelej inteligencie môžeme vytvoriť efektívny terapeutický nástroj. AI chatboty môžu simulovať terapeutické rozhovory, pomáhať spracovávať emócie a poskytovať podporu v reálnom čase. V kombinácii s príbehmi, ktoré majú hlboký emocionálny a kognitívny význam (ako napríklad BTS Universe), môžu tieto technológie vytvoriť holistický systém, ktorý bude prístupný širokému spektru ľudí.
Spojenie biblioterapie, psychodrámy a umelej inteligencie prináša nový holistický prístup k liečbe, ktorý zohľadňuje kognitívne, emocionálne a praktické potreby jednotlivcov. Je dôležité skúmať, ako reaguje ľudský mozog na situácie, ktoré spôsobujú rozvrátenie vnútornej rovnováhy, a hľadať stratégie, ako proti nim bojovať bez použitia medikamentóznej liečby. Rozpoznanie potreby jednotlivca a podporenie prosperity či liečebných kognitívnych procesov ponúka interdisciplinarita skrytá práve v kognitívnej vede. Tá nám dáva možnosť zlúčiť koncepty, ktoré by mohli priniesť nové spôsoby, ako prehlbovať naše poznanie. Kombinovanie rôznych prístupov, ako sú AI chatboty využívajúce kognitívno-behaviorálnu terapiu (CBT) s minimálnymi intervenciami biblioterapie, pomaly, ale isto naznačuje, že chatboty sú efektívnejšie pri znižovaní symptómov depresie a úzkosti, čo je primárny žiaduci účinok.
Ďalšie účinky znižovania negatívnych pocitov zahŕňa fanúšikovstvo, teda väzbu jednotlivca na jeho idoly. Hrá totiž kľúčovú úlohu pri zvyšovaní vnútornej rovnováhy, sebaúcty a sociálneho prepojenia, čo podporuje aplikáciu teórie sociálnej identity v oblasti fanúšikov K-popu a rozširuje psychologické pochopenie fandomu a jeho rozšírených terapeutických aplikácií.
Zároveň je však nevyhnutné hlbšie skúmať podporné terapeutické nástroje, ako sú tieto, aby sme mohli pre každého jedinca vytvoriť bezpečnejšie a viac personalizované prostredie, čím sa otvoria dvere k novým možnostiam, ako pomôcť ľuďom lepšie sa vyrovnať s výzvami modernej spoločnosti.
Odhaľovanie spôsobov, ako poskytnúť najvhodnejšiu starostlivosť tým, ktorí potrebujú prekonať ťažkosti pri obnovovaní svojich mechanizmov zvládania, môže byť rôznorodé a zložité. Pochopenie individuálneho liečebného plánu je kľúčové. Zatiaľ čo sa predchádzajúci výskum zameriaval na jednorazové terapeutické metódy, v súčasnosti existuje silný argument na ich zlúčenie.
Autor: Veronika Mattová
(JM)