Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chodenie po nočných uličkách je dramaticky odlišné u žien a u mužov

VEDA NA DOSAH

Nová štúdia odhalila, akú rolu zohráva pohlavie v našom osobnom vnímaní bezpečnosti miest.

Žena kráča sama v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Žena kráča sama v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Nová štúdia odhalila dramatické odlišnosti medzi tým, ako vnímajú muži a ženy chodenie po nočných uličkách. Ženy sú ostražité a neustále skenujú svoje okolie, pričom hľadajú znaky potenciálneho nebezpečenstva. Muži sa sústredia len na svoj cieľ pred sebou.

Štúdia, ktorú vedie profesor verejného zdravia z Univerzity Brighama Younga (Brigham Young University – BYU) Robbie Chaney, poskytuje jasné dôkazy, že ženy vizuálne prehľadávajú svoje prostredie, keď kráčajú v tme.

Ženy sa necítia bezpečne

Štúdia z roku 2021 odhalila, že polovica žien sa po zotmení necíti bezpečne, či už sú na rušnom verejnom priestranstve, alebo na tichej ulici v blízkosti svojho domova.

Podľa Úradu pre národnú štatistiku (ONS) približne 49 percent žien uviedlo, že sa po zotmení boja, keď kráčajú samy na rušnom verejnom mieste, ako je hlavná ulica alebo železničná stanica. Rovnaký podiel žien sa tiež necíti bezpečne v noci na tichej ulici, hoci sú blízko svojho domova. Na porovnanie možno uviesť, že podobne sa cíti jeden z piatich mužov, čiže približne 19 percent opýtaných.

Vnímanie prostredia u žien (ľavý stĺpec) a u mužov (pravý stĺpec). Zdroj: DOI: 10.1089/vio.2023.0027

Vnímanie prostredia u žien (ľavý stĺpec) a u mužov (pravý stĺpec). Zdroj: DOI: 10.1089/vio.2023.0027

Riadi ich skôr strach

Do štúdie sa zapojilo 571 vysokoškolákov, z toho 56 percent žien a 44 percent mužov. Študenti boli požiadaní, aby vyplnili prieskum o svojej ceste z univerzity domov. Výskumníci ukázali študentom 16 obrázkov rôznych miest z kampusov Univerzity Brighama Younga, Univerzity Georgea Washingtona a Univerzity medicíny v Utahu. Potom ich požiadali, aby klikli na oblasti na fotografiách, ktoré ich zaujali, a aby si predstavili, ako kráčajú sami. Vedci vytvorili z informácií o miestach, na ktoré sa najviac sústredili, teplotné mapy.

Ženy sa oveľa častejšie zameriavali na periférne oblasti, kde by mohlo číhať nebezpečenstvo, vrátane neosvetlených oblastí, potenciálnych úkrytov a miest, kde by mohli byť uväznené, často pozerali i na kraje ciest. Aj vtedy, keď im vedci ukázali tie isté miesta za denného svetla, sa stále zameriavali na oblasti okolo cesty.

Muži sa naproti tomu sústredia predovšetkým na priebežný cieľ, ku ktorému vedie cesta, zdroj svetla alebo napríklad na nápadné objekty v zornom poli. Odborníci teoretizujú, že najväčšími faktormi rozdielov boli práve bezpečnosť a strach, pre ktoré ženy neustále sledovali, čo je v blízkosti cesty, a nie cesta samotná.

„Vnímanie rovnakých snímok mužmi a ženami je dramaticky odlišné,“ uviedol Robbie Chaney.

Aplikovateľnosť do praxe

Odborníci sú presvedčení, že ich výskum môže byť zaujímavý nielen pre expertov na ľudské správanie, ale i z praktického hľadiska pre architektov a plánovačov sídiel, ktorí teraz môžu brať do úvahy rozdielne vnímanie okolia pri pohybe prostredím u mužov a žien.

Samotná štúdia poznamenáva, že strach, ktorý pociťovali účastníčky, nie je neopodstatnený. Ženy vo veku 18 – 24 rokov majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú obeťami sexuálneho násilia, ako ženy v inej vekovej kategórii.

Podotýkajú tiež, že pocit bezpečia pri dochádzaní domov v noci negatívne ovplyvňuje fyzické, emocionálne a sociálne zdravie. Môže viesť i k problémom so spánkom, slabším akademickým výkonom a zhoršenému duševnému zdraviu.

Zdroj: Independent, DeseretNews, MedBoundTimes

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky