Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najnovšia Barbie má podobu Jane Goodallovej, slávnej britskej primátologičky

VEDA NA DOSAH

Toľko detí sa o mne učí v škole. Budú nadšené, že budú mať bábiku Barbie – povedala Jane Goodallová, známa aj ako šimpanzia mama.

Primátologička Jane Goodal s Barbie inšpirovanou jej podobou. Foto: Jane Goodal Institute

Primátologička Jane Goodallová s Barbie inšpirovanou jej podobou. Foto: Jane Goodal Institute

Bábika od Mattela je poctou primátologičke Jane Goodallovej, ktorá v 60. rokoch minulého storočia priniesla zásadne nové poznatky o živote šimpanzov – informuje spravodajský portál CNN. Bábika má oblečenú košeľu s krátkymi rukávmi a šortky v odtieni kaki, na krku má ďalekohľad a v ruke drží zápisník – presne ako Jane Goodallová, keď v roku 1960 vstúpila do národného parku Gombe (dnes súčasť Tanzánie), aby pozorovala šimpanzy. Po jej boku čupí replika šimpanza Davida Greybearda (v preklade David Sivá brada, ako ho pomenovala), prvého člena opičej tlupy, ktorý k nej nadobudol dôveru, a tým prelomil aj strach ostatných jej členov.

Na začiatku 60. rokov minulého storočia vedel svet o šimpanzoch a o ich jedinečnej genetickej príbuznosti s ľuďmi veľmi málo – približuje portál Inštitútu Jane Goodallovej. Primátologička zvolila vo svojom terénnom výskume neortodoxný prístup. Šimpanzy pozorovala tak zblízka, že jej napokon začali dôverovať a brali ju takmer ako niekoho, kto k nim patrí. Postupne zisťovala, že sú veľmi inteligentné, vyrábajú a používajú nástroje, jedia mäso a aby ho získali, lovia iné živočíchy. Majú rôzne osobnosti a celú škálu emócií, dokonca sú schopné prejaviť súcit.

Jane Goodallová dnes cestuje po svete, hovorí o hrozbách, ktorým čelia šimpanzy, a environmentálnych krízach. Vyzýva  ľudí, aby konali v prospech záchrany prírody.

Jej bábika nie je vyfintená

Mattel dal na trh bábiku pomenovanú Dr. Jane Goodall Barbie pri príležitosti Svetového dňa šimpanzov, teda 14. júla. Svoje potešenie vyjadrila vedkyňa slovami: „Túžila som po takej bábike ešte predtým, ako za mnou s týmto nápadom prišli. Videla som malé dievčatká, ako sa hrajú s bábikami Barbie. Uvedomujem si, že na začiatku boli určite oblečené vo veľmi dievčenských šatách. Vždy som si však myslela, že už malé dievčatká potrebujú možnosť voľby,“ povedala Goodallová pre agentúru Reuters na margo safari outfitu bábiky, ktorá nesie jej meno. „Mattel zmenil paletu svojich bábik, sú medzi nimi všelijaké astronautky, lekárky a podobne. Toľko detí sa o mne učí v škole. Budú nadšené, že budú mať bábiku Barbie.“

Nádej vyžaduje akciu

Mattel uviedol, že bude spolupracovať aj s inštitútom Jane Goodall Institute a jeho hnutím pre mládež Roots & Shoots (v preklade Korene & výhonky), aby pomáhal učiť deti o ich vplyve na životné prostredie.

„Vidím nás pri ústí veľmi dlhého, veľmi tmavého tunela s malou žiariacou hviezdou na konci,“ priblížila Goodallová. Dodala, že nie je dobré sedieť pri ústí tunela a hovoriť: „Ó, dúfam, že tá hviezda príde k nám!” „Nádej vyžaduje akciu. Pracujeme na obchádzaní všetkých prekážok medzi nami a hviezdou, ktorými sú klimatické zmeny, strata biodiverzity, chudoba, neudržateľný životný štýl, znečistenie. Veď viete. A keď kráčame tým tunelom, oslovujeme ostatných, pretože na každom z týchto problémov pracujú ľudia tak veľmi, ako to je v ich silách.“

Dr. Jane Goodall Barbie v predajnom balení aj s príslušenstvom. Zdroj: MATELL

Dr. Jane Goodall Barbie v predajnom balení aj s príslušenstvom. Zdroj: MATTEL

Mattel deklaruje, že bábika Jane Goodallová je zo 75 percent z recyklovateľného plastu a že podporí prelomové štúdie Goodallovej o šimpanzoch aj jej úsilie na ich ochranu. Bábika Dr. Jane Goodall Barbie patrí do série Inšpirujúce ženy. Jej súčasťou sú aj bábiky Idy B. Wellsovej, novinárky a aktivistky z 19. storočia, ktorá bojovala za občianske práva a volebné právo žien, alebo tenistky Billie Jean Kingovej z minulého storočia, ktorá počas celej svojej kariéry presadzovala rovnosť žien v športe.

Škoda len, že sú tak nehanebne drahé. Stoja buď 30, alebo 35 dolárov. Je jasné, že deti z chudobnejších rodín si ich nebudú môcť dovoliť.

Zdroje: CNN, Jane Goodall Institute, Mattel
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky