Umelé vianočné stromčeky často kúpite už ozdobené farebnými žiarovkami. Aj ony majú svoju vlastnú históriu.
Prvú svetelnú reťaz zo žiaroviek vyrobil Tomas Alva Edison v roku 1880. Rozvešal ju v exteriéri svojho laboratória v Menlo Park, aby ju mohli obdivovať aj cestujúci z okoloidúcich vlakov. Takto popisuje históriu elektrických vianočných svetiel Library of Congress (knižnica Kongresu, zákonodarného orgánu USA – pozn. red.).
Podľa zdroja, ktorý sa odvoláva na článok v denníku New York Times z 21. decembra 1880, však Edison ozdobil svetelnými reťazami cestu od blízkej železničnej stanice po svoj ateliér kvôli najvyšším predstaviteľom New Yorku. Tých pozval do laboratória na návštevu. Žiaroviek bolo údajne 290 a podľa dobovej správy „vrhali do všetkých strán mäkké a jemné svetlo“. Z článku nevyplýva, že by Edison toto osvetlenie spájal s Vianocami. Skôr ním chcel vytvoriť sviatočnú náladu.
Ako elektrikár pobavil svoje deti
Edward H. Johnson, priateľ a partner v spoločnosti slávneho Tomasa A. Edisona, túto myšlienku posunul o krok ďalej, keď v roku 1882 ozdobil šnúrou žiaroviek vianočný stromček vo svojej domácnosti. A ako správny marketér pozval na jeho obhliadku novinárov, takže o tomto svetelnom skvoste vyšli krátke správy v periodikách Detroit Post a Tribune. O dva roky neskôr denník New York Times priniesol o Johnsonovom vianočnom stromčeku reportáž pod názvom Výnimočný vianočný stromček: ako elektrikár pobavil svoje deti. Autor v nej priblížil radosť Johnsonových detí z modernej ozdoby aj hru farebných svetielok na tvárach ľudí, ktorí sa ocitli v ich blízkosti. A nevynechal ani technickú stránku veci, farebnú postupnosť, v akej sa žiarovky rozsvecovali či otáčanie stromu zabezpečené dynamom.
Biznis s vianočnými svetlami vymyslel tínedžer
Až do roku 1903, keď spoločnosť General Electric začala ponúkať vopred zostavené súpravy vianočných svetiel, boli elektrické svetielka napojené na šnúru vyhradené pre elektronicky zdatných alebo bohatých. Ak ich totiž chcel mať na vianočnom stromčeku človek, ktorý sa v elektrine nevyznal, musel zavolať elektrikára. Ten mu ich ručne namontoval za dnešných zhruba 2000 dolárov.
Vianočné svetelné reťaze, ako ich poznáme, začala predávať osvetľovacia spoločnosť rodiny Sadaccov v roku 1917 na podnet Alberta Sadacca. Albert bol v tom čase tínedžer. Zasiahla ho novinová správa o požiari, ktorý spôsobili horiace sviečky na vianočnom stromčeku. Presvedčil rodinu, aby investovali do výroby nového produktu. Neskôr s bratmi založil spoločnosť, ktorá sa venovala výlučne výrobe elektrických vianočných svetiel. Vďaka tomu vzniklo v USA niekoľko konkurenčných spoločností a v 60. rokov minulého storočia sa už elektrické vianočné svetlá predávali úplne bežne.
Svetielka spred Bieleho domu
No ich popularitu pozdvihol aj Calvin Coolidge, 33. prezident USA. Bol to prvý prezident USA, ktorý na Štedrý deň roku 1923 rozsvietil na vianočnom strome pred Bielym domom 2 500 bielych, červených a zelených elektrických svetiel. Tak založil tradíciu rozsvecovania „národného“ vianočného stromu pred Bielym domom, ktorá sa drží dodnes.
Zdroje: Library of Congress
Thoughtco.com