Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Park miniatúr v Podolí si pripomína tento rok už 15. výročie

VEDA NA DOSAH

Park miniatúr 15. výročie

Ak sa ocitnete v okolí Piešťan, jednou z atrakcií pre všetky vekové kategórie je aj Park miniatúr v neďalekom Podolí. Naše najznámejšie historické budovy tu nájdete ako ich verné zmenšeniny. V tomto roku Park miniatúr slávi už svoje 15. výročie vzniku a pripravuje pre svojich návštevníkov rôzne novinky.

Park patrí k  unikátnym projektom cestovného ruchu na Slovensku. V expozícii nachádzajúcej sa v parku  je v súčasnosti umiestnených vyše 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov. Slovensko bolo odjakživa bohaté na hrady, zámky, kostoly, kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich zanikli, či sú už v žalostnom stave, pripomína nám ich len pár kameňov v lese. Cieľom tvorcov parku je zachrániť ročne min. 4 – 5 objektov kultúrneho dedičstva, vyhotovených v podobe z čias ich najväčšej slávy. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Areál má unikátnu polohu, priamo v srdci regiónu ďalších atrakcií okolia kúpeľného mesta Piešťany – troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín.

Hrad Tematín

Z histórie parku

Zakladateľ parku, pán Juraj Hlatký, podľa vzoru podobných parkov v zahraničí, chcel realizovať takýto areál aj na Slovensku. Na takmer hektárovom pozemku v obci Podolie, priamo pri areáli základnej školy, sa začali prípravné práce v roku 2003. Bolo treba pripraviť pozemok, vyrezať nadbytočné stromy, zarovnať terény a začalo sa stavať. Prvý model,  bol slávnostne pokrstený 25. októbra 2003 – rekonštrukciou hradu Branč. Každý rok postupne pribúdali ďalšie modely a 15. júla 2005 sa prvýkrát otvorili brány pre verejnosť.

Neskôr, keď expozícia sa postupne rozrastala začali sa v areáli uskutočňovať aj podujatia. V Parku miniatúr organizujú aj tento rok niekoľko podujatí pre verejnosť – Veľká noc, Deň otvorených dverí, Deň detí (Cesta rozprávkovým kráľovstvom IV), v auguste Noc hradov a zrúcanín – nočnú prehliadka parku, ale aj letnú súťaž „Legendy a feudálne osobnosti“.

Ako vznikajú modely

Návštevníkov zaujíma hlavne, ako vzniká model, kto ho stavia a ako dlho. Odpovede sú jednoduché. Prvá etapa je získať výkresovú dokumentáciu z archívov a iných zdrojov. V nej sú dôležité najmä pôdorysné, výškopisné a fasádne výkresy. Podrobne sa študujú historické pohľadnice, staré zábery, rytiny, veduty, prebieha reálne fotenie a meranie v teréne. V ďalšej etape sa urobí návrh dobovej rekonštrukcie a nasleduje rozkreslenie hradu na jednotlivé objekty tak, aby sa dali modelársky spracovať. Potom sa pripraví základová jama a do nej postupne betónujú/osádzajú základy, súčasne sa pripravujú jednotlivé objekty modelu ako samostatné komponenty. Pokračuje sa s výrobou modelu, spracovávajú sa základy a následne osádzajú časti hradu do celku. Pokračuje sa strechami, schodiskami a detailami. Konečnou fázou je dotvarovanie terénu, odvodnenie nádvorí a povrchová úprava farbami. Potom nasleduje úprava okolia  (trávnik, kvetinky, stromčeky…). Stavba modelu trvá podľa náročnosti od 3 mesiacov do 2 rokov. Kvôli predstave uvádzame, že model hradu Branč váži cca. 13 ton, model Holíčskeho zámku až okolo 43 ton. Konečná podoba každého modelu je výsledkom spoločného úsilia tímu.

Na modely sa využívajú dostupné materiály, pôdorysy, veduty, archívne zdroje a výkresy, internet a hlavne spolupráca s odborníkmi na hrady a zámky. Sú postavené na vedeckej báze. Veľa materiálov organizátori získali s pomocou zamestnancov archívu Pamiatkového úradu v Bratislave. Pri tvorbe modelu Holíčskeho zámku pomohlo mesto Holíč, pri stavbe modelu hradu Beckov podklady poskytlo Záujmové združenie, Hrad Beckov. Obrovské množstvo detailov sa získalo vlastným fotografovaním a meraním na samotných hradoch.

Leták - pozvánka Park miniatúr 2018

Medzi najnovšie expozície v Parku miniatúr patria rodinné domy významných slovenských osobností. Verejnosti slávnostne predstavili najprv prvé štyri modely P. O. Hviezdoslava, P. Dobšinského, J. Krónera a M. Kukučína. Neskôr  nová expozícia bola doplnená o rodný dom J. C. Hronského, Ľ. Štúra a A. Dubčeka, J. Holubyho a M. R. Štefánika. Všetci títo naši velikáni sa narodili väčšinou v skromných podmienkach a modely rodných domčekov sú naozaj malebné.

V tohtoročnej sezóne brány parku sa otvoria už 29. marca 2018. V apríli, máji, júni, septembri a októbri bude otvorené denne okrem pondelka – od 9.00 hod. do 17.00 hod.

Júl a august: otvorené denne okrem pondelka – od 9.00 do 19.00 hod.

Možno pre zaujímavosť otvorené bude i na Veľkú noc, 1. mája, 8. mája, 5. júl, 29. augusta, 1. septembera a 15. septembra.

Znova dávame do pozornosti novú webovú stránku  www.parkminiatur.sk a nové kontaktné údaje adresa:
Park miniatúr, Matúšovo kráľovstvo, spol. s r. o., Hlavná 864 916 22 Podolie telefón: 032/ 74 37 505,
e-mail: info@parkminiatur.sk, office@parkminiatur.sk

na Facebook-u: https://www.facebook.com/Park.miniatur.Podolie/ a na Instagram-e: https://www.instagram.com/parkminiatur/.

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: Park miniatúr v Podolí (Aktualizovaná informácia)

Foto: Archív M. Izakovičová

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky