V Európe je ich zdokumentovaných približne len tridsať. Ľudia ich nazývali dúhovky, lebo verili, že mince padajú z dúhy.
Členovia poľskej Nadácie kultúrneho dedičstva objavili na juhovýchode Poľska vzácnu viac ako 2 000 rokov starú zlatú keltskú mincu – statér. V Európe je takýchto mincí zdokumentovaných iba približne tridsať, uvádza portál teraz.sk.
Členovia Nadácie kultúrneho dedičstva (FDK) objavili mincu náhodou neďaleko mesta Opatów vo Svätokrížskom vojvodstve na juhovýchode Poľska. V priemere meria 16,5 milimetra, je hrubá 2 milimetre a váži 6,25 gramu. Členovia FDK nález odovzdali oblastnému pamiatkovému úradu v meste Sadomier.
„Väčšina statérov sa našla v okolí Krakova na juhu Poľska, niektoré však pochádzajú z iných častí Poľska a z Ukrajiny,“ vysvetlil pamiatkový úrad. Jednotlivé mince objavili aj na území Česka, Chorvátska, Nemecka a Slovenska.
Keltské statéry vznikli podľa vzoru gréckych. Kelti ich razili v mnohých častiach Európy od Pyrenejského polostrova cez územie dnešného Francúzska, južného Nemecka, Švajčiarska, Balkánu až po Česko a Slovensko, vraví Marek Florek z Univerzity Marie Curieovej-Skłodowskej (UMCS) v poľskom Lubline.
Niektoré skupiny Keltov sa podľa neho usadili aj na juhu Poľska, práve v oblasti okolo Krakova.
Keltské zlaté dúhovky
Statér sa razil zo zlata, striebra či z elektra (zliatiny zlata a striebra so stopovým množstvom medi a ďalších kovov). Pôvodný význam slova je „ťažký“ alebo „vážiaci“. Keltským statérom sa ľudovo hovorilo dúhovky.
Začali ich tak nazývať ľudia, ktorí ich nachádzali na poliach väčšinou po prudkom daždi. Ten mince obmyl a ony sa potom ligotali na slnku. Ľudia si ich preto spájali s dúhou. Domnievali sa, že padajú práve z nej alebo že sa nachádzajú tam, kde sa dúha dotýka zeme.
Dúhovky sa razili v období od 3. do 1. storočia pred n. l. a nachádzajú sa v celej oblasti niekdajšej laténskej kultúry od stredného Francúzska cez Porýnie, Bavorsko, Rakúsko až po územie dnešného Maďarska.
Zdroje: teraz.sk, Wikipedia (1, 2)
(af)