Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Interdisciplinárny výskum hradov stredného Slovenska

VEDA NA DOSAH

Kremnický hrad

V posledných rokoch Slovensko zažíva výrazný nárast aktivít súvisiacich s pamiatkovou obnovou hradných zrúcanín. Jej výsledkom sú staticky stabilizované hradné ruiny i komplexne zrekonštruované hrady a zámky. Počas týchto stavebných aktivít sú realizované archeologické výskumy, ktoré dokumentujú premeny hradných areálov v priebehu dejín a zhromažďujú bohatý a nesmierne dôležitý pramenný fond.

Projektom „Vita intra muros – interdisciplinárny výskum hradov stredného Slovenska“ (v partnerstve s Archeologickým ústavom SAV) sa zaoberá zodpovedná riešiteľka doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD., Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (FF UKF) v Nitre a ako riešiteľ na FF UKF Mgr. Dominik Repka, PhD. Uvádzajú, že v pramennom fonde sú ukryté cenné informácie o vývoji hradov a im predchádzajúcich sídiel (na tých istých miestach), ktoré treba čo najskôr vedecky zhodnotiť a sprístupniť širokej vedeckej a laickej verejnosti. „Takýto zámer nie je možné bez úzkej kooperácie archeológov, historikov, stavebných historikov, krajinárov a ďalších odborníkov. Projektový tím je preto zložený z rozdielnych bádateľov, ktorí za ostatné obdobie realizujú vlastné terénne i archívne výskumy na viacerých hradoch územia stredného Slovenska. V rámci projektu budú riešené hrady v historických regiónoch Tekov, Zvolen, Novohrad, Hont, Gemer-Malohont.“

Cieľom riešiteľov projektu je komplexné vyhodnotenie získaných hnuteľných, nehnuteľných, písomných i kartografických prameňov z týchto výnimočných svedkov dávno zabudnutých časov. Zámerom je aj výskum historických (antropogénnych) krajinných štruktúr v zázemí hradov s použitím moderných technológií. Výsledky riešenia prispejú k spresneniu nielen chronológie a druhovej rôznorodosti materiálnej kultúry, ale celkovo k lepšiemu poznaniu života hradných obyvateľov.

Ide o projekt FF UKF v Nitre, ktorému Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) schválila finančnú podporu. Fakulta celkovo dosiahla úspech pri schvaľovaní nových projektov APVV so začiatkom riešenia v roku 2018. V rámci Verejnej výzvy vyhlásenej APVV bolo pracovníkmi fakulty podaných 7 nových projektov v pozícii žiadateľa a 2 projekty v pozícii partnera. Z nich bolo rozhodnutím agentúry finančne podporených 5 projektov.

Na FF UKF v Nitre sa pritom v rámci predchádzajúcich všeobecných výziev APVV aktuálne rieši už 5 projektov v oblastiach základného a aplikačného výskumu (2 z nich v spolupráci s pracovníkmi FPV a PF). Úspešnosť fakulty v získavaní výskumných grantov v najdôležitejšej národnej grantovej agentúre vypovedá o kvalitnej systematickej príprave projektov a o širšom odbornom uznaní erudovanosti riešiteľských kolektívov fakulty.

 

Informácie poskytli: Ing. Henrieta Cherid, projektová manažérka UKF a doc. PhDr. Martin Hetényi, PhD. – prodekan FF

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto: https://www.hrady-zamky.sk/kremnica/

Uverejnila: VČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky