Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slávnostné rozsvietenie umeleckého osvetlenia fasády Domu umenia/Kunsthalle Bratislava

VEDA NA DOSAH

Bratislava: Minister kultúry Marek Maďarič spolu s riaditeľom externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bolognom včera vo večerných hodinách symbolicky rozsvietili fasádu Domu umenia/Kunsthalle Bratislava. Ide o najmodernejšie umelecké osvetlenie, s ktorým sme sa mohli zatiaľ stretnúť len v prestížnych zahraničných galériách, múzeách alebo pamiatkach. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, sídliaca v priestoroch Národného osvetového centra, sa týmto pridáva k uznávaným kultúrnym pamiatkam starého kontinentu osvetlených technológiou Enel Sole, ako sú napríklad záhrady Quirinale Prezidentského paláca v Ríme, Katedrála v talianskom Orvieto, koncertná hala Atheneul v Bukurešti, či Real Alcàzar v španielskej Seville. Jedinečný projekt je pokračovaním spolupráce Ministerstva kultúry SR a Národného osvetového centra so Slovenskými elektrárňami.

Umelecké osvetlenie na Dome umenia/Kunsthalle Bratislava sa okrem estetickej funkcie  vyznačuje aj výraznými úsporami na energiách a možnosťami umeleckého využitia. Spustenie projektu prichádza symbolicky v roku 2015, ktorý UNESCO vyhlásilo za Medzinárodný rok svetla.

O prenos naprogramovaných efektov a umeleckých zámerov na fasádu budovy sa starajú malé  LED projektory. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava tak môže pred očami návštevníkov  a okoloidúcich prakticky nepretržite meniť svoju podobu. Celý systém je pritom použitý bez zásahov do architektúry mesta a životného prostredia.

 

Zdroj a foto: Mediálny servis, referát styku s médiami MK SR

Uverejnila: BK

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky