Je to starý predkresťanský zvyk, ktorým si ľudia v období Turíc pripomínajú začiatok letnej sezóny.
K obdobiu nástupu jari sa viaže mnoho prastarých zvyklostí. Patrí k nim aj otváranie studničiek. Ide o jeden zo starých slovanských predkresťanských zvykov, ktorý sa na rôznych miestach realizuje práve v období Turíc.
Turíce, oslava vstupu do letného obdobia (český názov Letnice) v niečom pripomínajú keltský Beltain či germánsku Valpurginu noc. U nás, predovšetkým na strednom a východnom Slovensku, je tento sviatok okrem jeho cirkevného významu spojený najmä s otváraním studničiek a so sadením májov.
Predstavuje posledné vydýchnutie pred letnými prácami na roli a lúkach, pre ktoré sa hospodár nemohol zastaviť až do jesene.
Sviatok Zoslania Ducha Svätého na apoštolov
V kresťanskej tradícii sú Turíce sviatkom Zoslania Ducha Svätého na apoštolov zhromaždených v Jeruzaleme. Keď sa kresťanstvo rozšírilo do Európy, zmenila sa aj podoba turíčnych sviatkov. Zvyčajne však nebolo ľahké potlačiť pôvodnú symboliku a významy natoľko, aby židovsko-kresťanská tradícia úplne prevládla.
Pohanské zvyklosti, ktoré predkovia dnešných Čechov a Slovákov zachovávali na Turíce, sú dodnes živé.
Dedinčania v tento deň prinášajú dary k studničkám a obetujú duchom zvieratá, ktoré zabijú. Napokon, aj slovenský názov sviatku Turíce sa odvodzuje od jedného z kultových zvierat Slovanov, dnes už takmer vyhubeného tura.
Začiatok letných prác
Začiatok letnej sezóny sa spájal aj so zvykmi spojenými s letnými prácami. V ľudových zvykoch majú Turíce aj zaujímavé prejavy. Jednou z príznačných čŕt je použitie zelenej farby.
Na Slovensku sa nosili do domov ratolesti liesky, lipy, brezy alebo buku posvätené v kostole. Najmocnejšie ochranné vlastnosti sa pritom pripisovali lieske.
Na Turíce podobne ako počas mnohých iných sviatkov majú podľa povier veľkú moc duchovné sily. Turíčne sviatky boli vyhradené nielen kresťanskému obsahu, ale aj úcte k predkom a spomienke na mŕtvych.
Zelené ratolesti mali priťahovať dobré sily a zároveň chrániť pred zlými. Aktívne proti zlým silám malo pôsobiť napríklad hlasné práskanie bičom.
Slovensko i Česko majú pestré tradície
Na niektorých miestach v našich zemepisných šírkach, napríklad na Liptove či na Morave, sa v tomto čase zachovala tradícia otvárania studničiek. Na hornom Liptove, konkrétne vo Važci, sa tento prastarý zvyk, keď najmä dievčatá vyčistením otvárajú studničky v chotári, pestuje dodnes pričinením miestneho folklórneho súboru. Druhotne sa však z horného Liptova rozšíril aj na iné miesta. V skutočnosti sa na Liptove pôvodne studničky čistili počas celého obdobia medzi Veľkou nocou a Turícami.
Chotár, v ktorom by studničky nevyčistili, by bol totiž podľa prastarých predstáv postihnutý nedostatkom vlahy. Na druhej strane človek, ktorý otvorí aspoň jednu studničku, má byť počas nasledujúceho roka zdravý a zbavený bolestí hlavy. Vo Važci sa pri otváraní studničiek tancuje prastarý tanec zvaný chorovod a spieva sa pieseň Omilienci.
Na Morave a v Čechách si po otvorení všetkých studničiek dievčatá spomedzi seba zvolili kráľovnú (králevničku či králenku). Malo to byť malé, dobré a pekné dievča, ktoré ozdobili kvetinami a spoločne šli po kolede, teda od domu k domu a vyberali drobné príspevky na oslavu (juniáles).
Tradíciu otvárania studničiek dnes okrem folklórnych skupín prevzali aj mimovládne ekologické zoskupenia či turistické oddiely. Tým, že vyčistia lesnú studničku a turistické chodníčky vo svojom okolí, nielen oživujú staré tradície, ale aj štartujú letnú turistickú sezónu.
Zdroje: Enviroportal, Zones
(af)