Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Digitálna výstava na Bratislavskom hrade využíva virtuálnu realitu

Marta Bartošovičová

Digitálne technológie už prenikli aj do prostredia Slovenského národného múzea. Po Soule a Kyjeve bola otvorená unikátna digitálna výstava aj v Bratislave, v priestoroch Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade. Predstavuje úplne nové možnosti múzea a zároveň hlbšie a ucelenejšie zážitky pre návštevníkov.

Digitálna výstava v Bratislave je vhodná pre deti od 8 rokov. Foto: SNM – Historické múzeum

Výstavu otvorila ministerka kultúry a generálny riaditeľ SNM

„Otvorením digitálnej výstavy na Bratislavskom hrade sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendmi 21. storočia. Progresívnou formou prezentujeme návštevníkom kultúrne dedičstvo Slovenska prostredníctvom digitálnych technológií. Výstava tohto druhu je iba v Soule, Kyjeve a od dnešného dňa aj v Bratislave. Dôležitým aspektom je aj ich archivácia pre budúce generácie,“ povedala ministerka kultúry Ľubica Laššáková na otvorení výstavy dňa 28. januára 2020.

V kopule, takzvanej bielej miestnosti, môžu návštevníci vidieť výstavy v rozšírenom móde. Foto: Marcela Očenášová

V kopule, takzvanej bielej miestnosti, môžu návštevníci vidieť výstavy v rozšírenom móde. Foto: Marcela Očenášová

„Nové technológie postupne, čím ďalej tým viac, prenikajú do prostredia múzeí. Nemôžu byť však samoúčelné. Pri ich tvorbe je potrebná veľká miera invencie a originality, rovnako ako aj výskum. Ak budú tieto predpoklady spojené, zaujmú návštevníkov a vhodným spôsobom doplnia naše zbierkové predmety, ktoré sú a navždy aj zostanú ústredným bodom našej činnosti,“ uviedol Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Kultúrne dedičstvo v digitálnej forme

Projekt vznikol v spolupráci Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Slovenského národného múzea a Národného osvetového centra. Hlavným ideovým zámerom je ukázať návštevníkom a širokej verejnosti kultúrne dedičstvo atraktívnym digitálnym spôsobom.

Už 86 tisíc exponátov zo slovenských múzeí a galérií je v digitálnej podobe. Foto: Marcela Očenášová

Už 86 tisíc exponátov zo slovenských múzeí a galérií je v digitálnej podobe. Foto: Marcela Očenášová

Digitálne technológie boli pre verejnosť prezentované po prvýkrát na technologickej výstave IXPO 2019. Najmodernejšie technológie zabezpečia zachovanie výstav alebo expozícií v digitálnom svete aj po ich ukončení vo forme virtuálnych prehliadok. Atraktivita múzejných expozícií prispeje aj k rozšíreniu ďalších múzejných a iných výstav v digitálnom svete.

Ministerka Laššáková poukázala tiež na skutočnosť, že v múzeách a galériách máme státisíce unikátnych exponátov a nie je v ľudských silách, aby sme všetky videli. Z počtu 1 600 000 je už zdigitalizovaných a voľne prístupných okolo 86 tisíc exponátov. „Takýmto spôsobom ukážeme, čo všetko na Slovensku máme a na čo môžeme byť hrdí,“ zdôraznila ministerka.

Digitálna výstava je interaktívna a zážitková. Foto: Marcela Očenášová

Digitálna výstava je interaktívna a zážitková. Foto: Marcela Očenášová

Benka, Zlatý vek Peterhofu, ale aj Štúr či Štefánik

Na výstave sú v digitálnej forme prezentované stále exponáty Slovenského národného múzea – výstavy Martin Benka a Zlatý vek Peterhofu. V tomto roku budú nasledovať aj ďalšie digitálne výstavy kultúrneho dedičstva Slovenska, zamerané na významné slovenské osobnosti – Ľudovíta Štúra a Milana Rastislava Štefánika.

Výstava v multimediálnom priestore je rozdelená na tri časti. V kopule, tzv. bielej miestnosti, môžu návštevníci vidieť výstavy Slovenského národného múzea v rozšírenom móde. Na multimediálnych paneloch sa pri hrách využívajú zdigitalizované kultúrne predmety, návštevníci uvidia virtuálnu realitu aj 3D-rozmerné predmety na veľkom plátne. Čoskoro budú mnohé zdigitalizované objekty prístupné aj na internete.

Digitálna výstava je pre verejnosť otvorená od 4. februára 2020 do 4. februára 2022

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum na Bratislavskom hrade je otvorené v zimnej sezóne od 1. novembra do 31. marca denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 hod., posledný vstup o 16.00 hod. V letnej sezóne je otvorené od 1. apríla do 31. októbra denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod, posledný vstup o 17.00 hod. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma!

Digitálnu výstavu môžu skupiny navštíviť, len ak sa ohlásia minimálne 3 dni vopred. Rezerváciu treba nahlásiť mailom na adresu bratislavskyhrad@snm.sk, alebo telefonicky na +421 2 204 83 110.

Kapacita priestoru je 20 ľudí. Výstava je vhodná pre deti od 8 rokov.

 

Marta Bartošovičová  

Foto: Marcela Očenášová

Ilustračné foto: SNM – Historické múzeum

Zdroj: Mediálny servis Ministerstva kultúry SR, SNM – Historické múzeum

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky