Téma tohtoročnej súťaže Vedci, superhrdinovia dnešných dní zaujala. Mladí študenti a mladé študentky z celého Slovenska prihlásili do súťaží v rámci 17. ročníka TVT viac ako 300 krásnych diel s touto aktuálnou myšlienkou.
Skutočnými superhrdinami dneška nie sú svalnatí bojovníci. Sú nimi vedci a vedkyne. Snažia sa bojovať nielen proti aktuálnej pandémii koronavírusu, ale aj proti ostatným trápeniam tejto planéty: chorobám, globálnemu otepľovaniu, znečisteniu životného prostredia a mnohým iným problémom či výzvam.
„Dnes, viac ako inokedy, ľudia vnímajú dôležitosť vedy. Spoliehame sa na vedcov, že nás zachránia. Čakáme na objavenie vakcíny proti novému koronavírusu. Ďakujeme doktorom a sestrám za ich obetavosť. Aj téma našej súťaže mala byť v podstate poďakovaním. A vyšlo to perfektne. Práce, ktoré nám prišli, sú nápadité, vtipné, no i dojemné. Dokazujú, že aj mladí ľudia vnímajú, aká je veda dôležitá, a že vedci sú skutočne superhrdinami, a nielen tých dnešných dní,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) a predsedníčka poroty grafickej a výtvarnej súťaže.
Výtvarná a grafická súťaž sa už tradične koná pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Zapojili sa do nej žiaci základných škôl, osemročných gymnázií a žiaci základných umeleckých škôl v Slovenskej republike. Výtvarná súťaž má tradične dve kategórie. Prvá je pre žiakov vo veku od 9 do 12 rokov, druhá pre žiakov od 13 do 16 rokov. Do prvej kategórie grafickej súťaže mohli prihlasovať svoje práce študenti stredných škôl a do druhej študenti vysokých škôl a doktorandi.
Víťazné diela výtvarnej súťaže v kategórii do 12 rokov
Na prvom mieste v kategórii do 12 rokov sa umiestnilo dielo Albert – vedec s dokonalou hlavou. Jeho autorom je Imrich z Bratislavy, ktorý má deväť rokov. Rozhodol sa zobraziť známu a dokonalú hlavu vedca, ktorý je ikonou vedy.
Druhé miesto patrí dielu s názvom Hrdinstvo očiam neviditeľné. Desaťročná Terézia z Tulčíku v ňom citlivým spôsobom vyjadruje myšlienku, že práca zdravotníkov je verejnosťou dlhodobo prehliadaná.
Tretie miesto obsadilo dielo s názvom Stop corone, ktorého autorkou je jedenásťročná Patrícia z Michaloviec. Vo svojom diele vyjadruje vieru, že sa ľuďom práve vďaka vedcom podarí koronavírus poraziť.
Víťazné diela výtvarnej súťaže v kategórii do 16 rokov
Prvé miesto v kategórii do 16 rokov patrí dielu s názvom Vždy vás budeme potrebovať. Štrnásťročná Natália z Liptovských Sliačov v ňom citlivo zobrazuje nádej a vieru vo vedu i vo vedcov a vzdáva hold ich práci.
Druhé miesto získal opäť slávny Albert Einstein. Autorkou originálneho portrétu je 15-ročná Mária z Kriváňa. Dielo s názvom Vedou to vždy začína poukazuje na to, že každé povolanie človeka je spojené s vedou a pokrokom.
Na treťom mieste sa umiestnilo dielo štrnásťročnej Žanety z Kriváňa s názvom Gutenbergova zbierka vedy. Upozorňuje ním na fakt, že vďaka vynálezu kníhtlače sa veda a pokrok mohli rozšíriť po celom svete.
Víťazné diela grafickej súťaže
Prvé miesto v grafickej súťaži získalo dielo Dotyk vedy, ktorým autorka Jana z Popradu volá po pozornosti pre vedu a techniku. Upozorňuje tiež na narastajúci počet žien vo vede a ich úspešné objavy.
V rámci grafickej súťaže porota udelila prvé miesto v prvej kategórii a dve špeciálne ceny. V druhej kategórii sa rozhodla ocenenie neudeliť. Špeciálnu cenu získalo dielo Hrdinovia dneška. Ním autor Martin z Bratislavy poukazuje na skutočných hrdinov, ktorým vďačíme za výsledky v oblasti zdravotníctva a v podstate aj za naše životy.
Ďalšiu špeciálnu cenu získala Ema z Bratislavy, ktorá svojím plagátom Objavuj bez limitu spája vesmír a oceán ako dve najmenej preskúmané oblasti. Ide zároveň o metaforu vedy, ktorej väčšia časť je pre nás stále neznáma a dá sa objavovať bez limitov.
Týždeň vedy a techniky 2020: Vedci – superhrdinovia nielen v čase pandémie
Grafická a výtvarná súťaž je jedným zo sprievodných podujatí Týždňa vedy a techniky. Napriek tomu, že sa pre výnimočnú situáciu nebude konať oficiálne odovzdávanie ocenení, výherci aj tento rok získajú skvelé ceny, ktoré do súťaže venovali naši partneri; spoločnosti Slovenské elektrárne, Epson a George Science.
„Všetci dnes vnímame dôležitosť vedy viac ako kedykoľvek predtým. Pandémia nového koronavírusu nám dala pocítiť našu zraniteľnosť a vedci spolu so zdravotníkmi už takmer rok plnia titulné stránky periodík. My si však myslíme, že by to tak malo byť stále, nielen v časoch krízy. Aj preto už 17. rok organizujeme Týždeň vedy a techniky,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Veda nie je určite odpoveďou na všetky problémy sveta, s väčšinou však dokáže významne pomôcť. Je hnacím motorom pokroku a prináša riešenia pre zásadné globálne problémy súčasnosti. Týždeň vedy a techniky je oslavou vedy, vedcov a vedkýň, teda skutočných superhrdinov nielen dnešných dní.