Kto získa Krištáľové krídlo za rok 2019?

02. feb. 2020 • Iný

Kto získa Krištáľové krídlo za rok 2019?

Ocenenie Krištáľové krídlo každoročne získavajú významné slovenské osobnosti, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadny úspech.

Medzi nominovanými v kategórii Medicína a veda sú tento rok gastroenterológ Rudolf Hrčka, internista a kardiológ Robert Hatala a nanotechnológ Ján Tkáč.V kategórii Inovácie a startupy porota vybrala hardvérového architekta Radoslava Daniláka a Petra Komorníka, zakladateľa spoločnosti Sli.do.

Hlavnou myšlienkou podujatia, ktorého organizátorom je umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo, je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu.

Fotografia: Nový vizuál sošky ocenenia Krištáľové krídlo, Zdroj: Krištáľové krídloVšetky návrhy na nominácie, ktoré boli zaregistrované do 20. októbra 2019, posudzovali odborné poroty. Z každej kategórie posunuli do finále tri osobnosti. Laureáti jednotlivých kategórií budú vyhlásení dňa 9. februára 2020 na slávnostnom galavečere v novej budove Slovenského národného divadla, odkiaľ bude RTVS na Jednotke vysielať priamy prenos.

Minulý ročník priniesol novú kategóriu: Inovácie a startupy. Autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová v tejto súvislosti uviedla, že táto kategória sa plynule etablovala do myšlienok a hodnôt Krištáľového krídla. Cieľom bolo vyzdvihnúť a poukázať na mladých kreatívnych a šikovných ľudí, ktorí posúvajú Slovensko vpred. Ocenené osobnosti sú pre organizátorov po celé roky veľkou inšpiráciou. Za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin sa udeľuje Mimoriadna cena. Veľká porota, ktorej predsedá Gabriel Csollár, rozhodla o tohoročných laureátoch Mimoriadnej ceny, ktorými sú: medzinárodne uznávaný scénograf Jozef Ciller a priekopník v oblasti intervenčnej rádiológie MUDr. Ivan Vulev.

Vizuál novej sošky ocenenia Krištáľové krídlo je výsledkom odbornej spolupráce dvojice výtvarných umelcov – sochára Jána Ťapáka a dizajnéra Patrika Illa. 

Nominovaní na Krištáľové krídlo za rok 2019 v jednotlivých kategóriách

Medicína a veda:

MUDr. Rudolf Hrčka, CSc.MUDr. Rudolf Hrčka, CSc. – gastroenterológ a primár Endoskopického pracoviska Gastroenterologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava a Slovenskej zdravotníckej univerzity. Viac ako 20 rokov sa aktívne venuje problematike skríningu rakoviny konečníka a hrubého čreva (kolorektálny karcinóm). Tento druh rakoviny patrí medzi najčastejšie zhubné nádory u nás. Primár Hrčka sa zaslúžil o založenie Národného programu skríningu kolorektálneho karcinómu,  vedie Koordinačné centrum na Slovensku a zaslúžil sa aj o vstup Slovenska do európskej organizácie Europacolon.

Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc.Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc. – založil pred 25 rokmi prvé špecializované pracovisko na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Arytmia je príčinou drvivej väčšiny náhlych úmrtí, cievnych mozgových príhod a súčasťou ďalších srdcových ochorení. Na rozdiel od väčšiny iných problémov v kardiológii, ktoré sú len liečiteľné, mnohé arytmie sú vyliečiteľné. Prof. Hatala s kolektívom prinavrátil zdravie viac ako 6-tisíc pacientom odstránením arytmie. Je vyslancom Slovenska na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Jeho prednášky počúvali tisícky lekárov.

Ing. Ján Tkáč, DrSc.Ing. Ján Tkáč, DrSc. – je jediným Slovákom, ktorému sa podarilo získať prestížny európsky ERC grant na základný výskum a neskôr aj aplikačný ERC grant pre uvedenie poznatkov do praxe. Pôsobí v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied. Zaoberá sa vývojom inovatívnej diagnostiky rakoviny prostaty, ktorá by do budúcna mohla zachrániť veľa životov a nepochybne aj množstvo finančných prostriedkov. Je držiteľom Eset Science Award 2019 v kategórii „Výnimočná osobnosť slovenskej vedy“ a Ceny Slovenskej akadémie vied za vedeckovýskumnú činnosť v roku 2019.

Inovácie a startupy:

Ing. Radoslav Danilák, PhD. – úspešný sériový podnikateľ v Silicon Valley, jeden z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25-ročnou praxou. Na konte má dva multimiliónové exity. Navrhol procesor pre PlayStation 2, SSD controller pre flashové disky či čip pre superpočítač sveta Tianhe-1A. Založil spoločnosť Tachyum. Pracuje na rozvoji slovenskej pobočky. Je poradcom v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC pri Európskej komisii.

Peter Komorník – zakladateľ spoločnosti Sli.do. Predstavil integráciu Slido pre Google Slides, ktorú v roku 2019 využilo 12 miliónov ľudí na viac ako 200 000 podujatiach po celom svete vrátane svetových konferencií ako napr. World Economic Forum, Websummit a SXSW. Predstavil mnoho ďalších vylepšení produktu. Spoločnosť sa stala oficiálnym Google Premier partnerom. Získali zlatú cenu v rámci Internal Communications and Engagement Awards 2019 v Londýne za najlepšiu dlhodobú angažovanosť v internej komunikácii.

Filantropia: PhDr. Marcela Václavková Konrádová, MBA, cert. Mgmt.; Pavel Mihaľák; PaedDr. Eva Klikáčová

Hospodárstvo: Ing. Branislav Cvik a Ing. Ľubomír Vančo; Ing. Pavol Demáček; Ing. arch. Pavol Jakubec

Publicistika a literatúra: Rudolf Dobiáš; prof. PhDr. Stanislav Rakús, DrSc.; PhDr. Tatiana  Kusá

Divadlo a audiovizuálne umenie: Mgr. art. Juraj Kukura; Mgr. art. Tomáš Grega

Hudba: Mgr. Juraj Griglák; Mgr. art  Ľubica Čekovská, ArtD.; Cigánski diabli

Výtvarné umenie: Ivan Čobej; akad. soch. Oto Báchorík

Šport: Petra Vlhová; Erik Vlček; Ján Volko

Populárna hudba: Kali, rodným menom Koloman Magyary; Sima Martausová; Vladimír Krausz

Marta Bartošovičová

Zdroj: https://kristalovekridlo.sk/nominovani-2019/

Foto: Krištáľové krídlo

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE 10/2020
Vedecká cukráreň 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Noc výskumníkov 2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Dýchanie je jednou z esenciálnych fyziologických funkcií organizmu.
Zistite viac