Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Koronavírus je na Slovensku. Pitie chlóru proti nemu neúčinkuje

Galina Lišháková

Ilustračný obrázok. zdroj: Pixabay.com

Slovensko má oficiálne prvého pacienta s koronavírusom, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19. Odborníci varujú pred nebezpečnými radami, medzi ktoré patrí napríklad odporúčanie preventívne piť chlórový roztok. Aj panika z nedostatku potravín je zbytočná. Aké opatrenia sú na mieste?

V piatok predseda vlády SR Peter Pellegrini na tlačovej konferencii aj na svojom profile na Facebooku oficiálne informoval médiá o prvom Slovákovi s potvrdeným koronavírusom. Naším prvým pacientom s koronavírusom je 52–ročný muž, ktorý je hospitalizovaný na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Pravdepodobne sa nakazil od syna, ktorý bol v Benátkach, hoci on príznaky nákazy nemá. Premiér povedal, že priebeh ochorenia je mierny a zdá sa, že pacientov zdravotný stav sa zlepšuje.

Hlavný hygienik SR Ján Miklas zároveň oznámil, že zdravotníci vyšetria aj ďalších ľudí, s ktorými prišli otec a syn do kontaktu. Miesto, kde obaja muži žijú, premiér nemenoval, a to z obavy pred šírením strachu. Ľudí tiež vyzval, aby nepodliehali panike a prestali si robiť veľké zásoby potravín. Pri podozrení na koronavírus občanom odporučil, aby nešli na urgentný príjem, kde by mohli nakaziť ďalších ľudí, ale telefonovali na telefonické linky (ich zoznam sa nachádza na konci článku), kde im zabezpečia prevoz na vyšetrenie.

Len deň predtým vydala Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (LF UPJŠ) oficiálne stanovisko k riziku šírenia nákazy. K reálnym hrozbám, k falošným správam aj účinným opatreniam sa v nej vyjadrujú prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., dekan LF UPJŠ v Košiciach, prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny LF UPJŠ a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov.

Prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Pitie chlóru a zásoby potravín

„Žiadna panika a ani významná „ľudová“ tvorivosť nie sú namieste. Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne nepravdivé tvrdenia súvisiace s novým koronavírusom, napríklad o pozitívnych účinkoch pitia teplej vody alebo chlórového roztoku. Zatiaľ čo pitie teplej vody nikomu neublíži, ale ani nepomôže, pitím chlóru si môže človek privodiť vážne ťažkosti. Preto apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou počúvať  predovšetkým štátne a verejné autority. Opatrenia majú prinášať epidemiológovia a diagnostickí i klinickí pracovníci, ktorých úlohou je zabezpečovať komplexný manažment pacientov po prepuknutí ochorenia,“ konštatuje prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., podľa ktorého nie je potrebné ani nadmerné vykupovanie trvanlivých potravín.

V prípade pandémie by chýbali skôr čerstvé potraviny, no žiaden hladomor pre koronavírus nehrozí. Treba si uvedomiť, že kľúčovým pre prežitie v čase nejakej krízy by bol dostatok vody. Samozrejme, mať doma isté zásoby jedla na kratšie obdobie má svoj význam. V prípade objavenia príznakov ochorenia totiž chorý nemusí riešiť bežné nákupy a šíriť pôvodcu nákazy do okolia. Naopak, zdraví ľudia sa môžu vyhnúť verejným miestam s vyšším pohybom osôb, medzi ktoré patria aj obchody, kde by sa mohli vírusom nakaziť.

Čísla rastú pomalšie ako panika

Najväčším rizikom pri šírení nového koronavírusu je skutočnosť, že nie každý nositeľ vírusu má aj klinické prejavy ochorenia. Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je zvyčajne 14 dní a prejavuje sa prevažne ako infekcia dýchacích ciest spojená so suchým kašľom. Pri závažnejšom priebehu sa môže objaviť zápal priedušiek či pľúc, v krajných prípadoch aj ťažký zápal pľúc vyžadujúci hospitalizáciu pacienta a pľúcnu ventiláciu. U niektorých ľudí sú prítomné aj črevné príznaky, napríklad bolesti brucha a hnačky.

Časť nakazených nemá žiadne prejavy ochorenia, ale vírus pritom šíria ďalej do svojho okolia. Z tohto dôvodu majú význam karanténne opatrenia v oblastiach s potvrdeným výskytom vírusu, ktoré môžu výrazne spomaliť jeho rozšírenie do iných oblastí. Bežná chrípka zabije ročne pol milióna ľudí a aj keď je možné sa proti nej očkovať, patríme medzi krajiny s veľmi nízkym počtom zaočkovaných, čo je hlavne v prípade staršej generácie ľudí veľmi nezodpovedné počínanie. V prípade nového koronavírusu sa na výrobe očkovacej látka iba pracuje, no epidemiológovia veria, že sa preventívnymi opatreniami podarí zabrániť pandemickému rozšíreniu tohto ochorenia vo svete a väčšiemu počtu úmrtí.

Aktuálne sa eviduje vo svete už takmer stotisíc nakazených a takmer 3300 úmrtí. V prípade úmrtí na koronavírus mali takmer všetci zosnulí rôzne chronické ochorenia, zvyčajne kardiovaskulárne, respiračné alebo diabetes. Úmrtia bez pridružených chorôb netvoria ani 1 percento. Starším osobám sa tiež všeobecne odporúča zaočkovanie proti pneumokokovej infekcii, keďže aj pôvodne vírusové ochorenie môže oslabenému organizmu zapríčiniť sekundárnu bakteriálnu nákazu.

Ilustračný obrázok: Lekár pred mapou sveta, na nej koronavírus. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj. Pixabay.com

Do zahraničia radšej necestujte

Medzi všeobecné odporúčania patrí hlavne necestovať do rizikových oblastí, prípadne celkom obmedziť cestovanie, keďže kvôli migrácii ľudí je možné prísť do kontaktu s nakazeným človekom. Predovšetkým treba minimalizovať pohyb na verejných miestach, kde sa premelie veľa ľudí a teda by sa medzi nimi mohli nachádzať aj potenciálni nositelia nákazy. Potrebné je tiež obmedziť telesný kontakt s cudzími osobami na vzdialenosť menšiu ako jeden meter a dodržiavať individuálnu hygienu, napríklad často si umývať ruky. „Každý človek s prejavmi respiračného ochorenia a súčasnou pozitívnou cestovateľskou anamnézou do niektorej z krajín, kde sa už koronavírus vyskytol, by mal ostať izolovaný doma alebo nosiť účinnú respiračnú masku, aby sa tak predišlo rozšíreniu vírusov do okolia,“ podotýka prof. MUDR. Pavol Jarčuška, PhD.

Pozrite si interaktívnu mapu výskytu ochorení: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR3EbTQaDxmAT8yW-SLfx9dH56jjgnGdx6qliBGw3XxCM97t8xCj7OyAyW8#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Na vyšší počet chorých sme pripravení

Na Ministerstve zdravotníctva SR pravidelne zasadá krízový štáb a taktiež zasadá Bezpečnostná rada SR, ktorá odporučila viacero opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. „Na Slovensku máme špičkové infektologické pracoviská s dobre trénovaným personálom na zvládnutie závažných epidémií. No je treba povedať, že žiaden štát nemá dostatok lôžkových kapacít na prijatie enormného počtu chorých pacientov v čase pandémie, budeme si teda vedieť poradiť s obmedzeným množstvom pacientov. Napríklad pri pandémii chrípky vyvolanej vírusom A(H1N1) z rokov 2009 – 2010 bolo na našej klinike infektológie a cestovnej medicíny a pracoviskách anesteziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných 22 pacientov s vážnym priebehom ochorenia, z ktorých 19 mu nakoniec podľahlo,“ hovorí skúsený infektológ.

Dodáva, že počet sa dal zvládnuť, no v prípade scenára s tisíckami vážne chorých bude nutné vytvoriť väčšie množstvo lôžok. „Každá nemocnica má svoj pandemický plán, ale zdravotnú starostlivosť vie pokryť len do istej miery, aj preto sú namieste rôzne opatrenia znižujúce riziko prenosu chorenia. V prípade masívnejšieho výskytu ochorenia u nás je pripravená na väčší počet infekčne chorých vojenská nemocnica v Lešti.“ Pri menšom meste by mala podľa profesora Jarčušku svoj význam aj karanténa celej oblasti.

Ilustračný obrázok: Pľúca, koronavírus. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj. Pixabay.com

Čo vieme o koronavíruse SARS-CoV-2 spôsobujúcom ochorenie COVID-19

  • Prvé informácie o šírení nového koronavírusu sa objavili 31. decembra 2019, keď Čína zverejnila epidemický výskyt pacientov s novým druhom koronavírusu s relatívne vysokou úmrtnosťou.
  • Vírus, ktorý dostal definitívny názov SARS-CoV-2, patrí do skupiny betakoronavírusov vyvolávajúcich respiračné a tráviace ochorenia. Vírusy obsahujú genetickú informáciu vo forme RNA a vo svojom obale majú bielkovinové výčnelky pripomínajúce slnečnú korónu, vďaka ktorým vírus preniká do vnútra napádaných buniek v oblasti slizníc ústnej dutiny a dýchacieho či tráviaceho traktu.
  • Vírus SARS-CoV-2 je príbuzný s inými koronavírusmi, ktoré vyvolali obavy v nedávnej minulosti, a to SARS – koronavírus z roku 2002 (s cca 10-percentnou úmrtnosťou) a MERS – koronavírus z roku 2012 (s cca 30-percentnou úmrtnosťou). Všetky tieto vírusy boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili ďalej v ľudskej populácii.
  • Najväčšia hrozba nového koronavírusu SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri kontaktom aj kvapôčkovou nákazou a môžu ho prenášať aj infikované osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia.
  • Vírus vyvoláva chorobu, ktorá bola pomenovaná COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019). Má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest od miernych prejavov, ako sú kašeľ a zvýšená teplota, cez závažnejšie, medzi ktoré sa radí vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť aj smrťou. Vo väčšine prípadov je však priebeh ochorenia len mierny.
  • Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození ľudia nad 65 rokov, pacienti s chronickými chorobami a oslabenou imunitou. Úmrtnosť predstavuje približne 3,4 percenta, v oblasti Wu-chanu až 3,9 percenta. Reálny počet nakazených však môže byť vyšší a percento úmrtí podstatne nižšie vzhľadom na skutočnosť, že nevieme, koľko bolo, resp. je bezpríznakových prenášačov ochorenia. Z tohto dôvodu je horšie epidemiologicky kontrolovaný.

Neverte falošným správam

  • Užívanie antivirotických liekov účinných na chrípku je ako prevencia pred nákazou koronavírusom neopodstatnené, keďže nemá žiaden účinok na jeho elimináciu. Rovnako je zbytočné užívanie antibiotík, pretože liečba nimi je namieste až pri výskyte sprievodnej bakteriálnej infekcie.
  • Očkovanie proti chrípke neochráni pred novým koronavírusom. U starších ľudí sa však odporúča nechať sa zaočkovať proti pneumokokom, pretože sekundárna bakteriálna nákaza by mohla skomplikovať zdravotný stav chorého pacienta.
  • Neexistuje dôkaz o tom, že by preplachovanie nosných dutín chránilo pred infekciou koronavírusom alebo iným vírusom.
  • Cesnak má síce potvrdené antibakteriálne účinky, no neexistuje dôkaz, že by jeho konzumácia ochránila ľudí pred vírusovou infekciou (aj keď konzumácia cesnaku ľuďom neuškodí).
  • Vnútorné užívanie dezinfekčných prostriedkov, napríklad na báze chlóru predstavuje vážne zdravotné riziko a ako ochrana proti vírusom je neúčinné, keďže tieto prostriedky nedokážu zabiť vírus vnútri organizmu a fungujú iba ako ochrana povrchov.
  • Ultrafialové žiariče pomáhajú čistiť priestory, ale neodporúča sa vystavovať organizmus ich účinku.
  • Sušiče rúk s teplým vzduchom nie sú efektívne v ničení vírusu.

Ilustračný obrázok: Ruky, mydlo, mydlové bubliny. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Preventívne opatrenia

  • Umývajte si ruky mydlom a vodou, prípadne ich čistite dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu.
  • Pri kašli a kýchaní si zakrývajte ústa a nos vreckovkou, ktorú po použití odhoďte. Kašlite a kýchajte do ohnutého lakťa, nie do dlaní.
  • Dbajte na čistotu bezprostredného okolia, hlavne dotykových povrchov, ako sú kľučky, mobily, stôl a pod. Obmedzte nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky nádchy alebo chrípky. Vírus sa totiž šíri v prostredí kvapôčkovou nákazou a kontaktom osôb na vzdialenosť menej ako jeden meter.
  • Ak to nie je nevyhnutné, nevyhľadávajte miesta s vysokou hustotou ľudí, dodržujte osobný odstup aspoň 1 m od iných osôb, nepodávajte ruku, nebozkávajte sa pri pozdrave. V prípade príznakov respiračného ochorenia zostaňte doma a neprijímajte návštevy.
  • Pri závažnejších príznakoch kontaktujte Úrad verejného zdravotníctva SR (uvzsr.sk), nenavštevujte neohlásene ambulanciu lekára alebo pohotovostnú službu.
  • Mäso a vajíčka pred konzumáciou dôkladne tepelne upravte.
  • Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami.
  • Účinnú ochranu pred nakazením predstavuje používanie respirátora s ochranným filtrom. Bežná maska neochráni pred nakazením zdravého človeka, avšak na druhej strane redukuje možnosť prenosu vírusov z chorého na zdravé osoby.

Telefonické linky prístupné pre verejnosť pri podozrení na koronavírus

• Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
• Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
  E-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk

(GC)

Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Foto. Pixabay.com

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky