Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť ale i pre odbornú prácu.

Jedným z astronomických prístrojov v observatóriu je Vihorlatský národný teleskop (VNT), dnes druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. VNT je zrkadlový teleskop s priemerom hlavného zrkadla 1 meter a je používaný pre pozorovania rôznych typov premenných hviezd, čo je hlavný odborný observačný program pracoviska. Okrem VNT tu funguje ešte ďalších päť teleskopov. Medzi ne patrí aj 50 cm teleskop Žiga, ktorý patrí Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach.

Okrem prístrojov a zariadení na odborné pozorovania sa v areáli nachádza aj silný nástroj na edukáciu a popularizáciu v oblasti astronómie – planetárium. To bolo postavené v rámci projektu Karpatské nebo a bolo uvedené do prevádzky v roku 2012. Môžu v ňom premietať virtuálnu nočnú oblohu, filmy v celooblohovej projekcii alebo tu môžu prednášať na rôzne astronomické témy.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky