Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazi Interaktívnej Konferencie Mladých Vedcov 2016 sú známi

VEDA NA DOSAH

10 rokov s OZ Preveda

Výsledky Interaktívnej Konferencie Mladých vedcov 2016 sú vyhlásené! Občianske združenie PREVEDA, ktoré je hlavným organizátorom tejto inovatívne realizovanej konferencie zameranej na vybrané odbory prírodných, lekárskych a chemických vied, odovzdalo v aktuálnom ročníku 28 ocenení.

Slávnostné udelenie ocenení v Bratislava bolo umocnené zaujímavým sprievodným programom, v ktorom sa spájalo hudobné a vedecké umenie. Vyhlasovanie výsledkov bolo sprevádzané prednáškami hostí na tému s príznačným podtitulom „Budúcnosť už klope na dvere“, kde pozvanie prijali Mgr. Daniel Nagaj, PhD. s prednáškou „Čo nám príroda (ne)dovolí vypočítať?“, doc. Mgr. Mário Ziman, PhD. s prednáškou „Podivné pravdepodobnosti“, obaja z Fyzikálneho ústavu SAV a podpredsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), Dr. Michaela Musilová s prednáškou „Bádať ako astrobiológ – to je žiť život v extrémoch“.

Organizátori a hostia podujatia

 

Víťazi ceny PREVEDA a „Špeciálnej ceny“

Celková víťazka, doktorandka  Ing. Dominika Pihíková, (Chemický ústav, SAV), ocenená cenou Preveda. Cenu do súťaže poskytla spoločnosť BASF Slovensko.Celkovou víťazkou konferencie, ktorú poskytuje Globálna chemická spoločnosť BASF vo forme finančnej podpory na rozvoj vedeckých cieľov absolútneho víťaza, sa stala a cenu PREVEDY získala vynikajúca doktorandka Chemického ústavu SAV, Ing. Dominika Pihíková s prácou pod názvom „Ultrasenzitivne lektinové biosenzory pre včasnú detekciu rakoviny prostaty“. Dominika sa vo svojej štúdii zameriava na biosenzory s využitím pri glykoprofilácii onkologických biomarkerov. Snaží sa vyvinúť nové metódy a postupy pre študovanie glykozylačných zmien u pacientov s diagnostikovanou rakovinou prostaty, ktoré by mohli mať význam v klinickej praxi.

„Špeciálnu cenu“, ktorá bola tento rok odovzdávaná pri príležitosti 10-tich rokov pôsobenia OZ Preveda, boli ocenené tri autorské tímy, ktorých príspevky vznikli na základe úspešnej tímovej spolupráce a spoločne prezentujú zaujímavý a vysoko kvalitný výskum. Ocenená bola práca autora Mgr. Petra Bališa PhD. z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV pod názvom „Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu“. Ďalšou ocenenou bola Mgr. Lenka Slušná z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, s prácou „Optická charakterizácia polymérov založených na benzo [1,2-b;4,5-b´]ditiofén derivátoch na prípravu fotovoltických článkov.“ Špeciálnu cenu pre tímových hráčov získala aj Mgr. Martina Zamorová, z Chemického ústavu SAV, s prácou „Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny“, kde vynikajúci odborný tím jej kolegov z Chemického ústavu SAV výborne dotvárali odborníci zo Srbska.

Mgr. Martina Zamorová, (Chemický ústav, SAV), ocenená špeciálnou cenou pre tímových hráčov pri príležitosti 10-tich rokov OZ Preveda. Mgr. Peter Bališ PhD., (Ústav normálnej a patologickej fyziológie, SAV), ocenený špeciálnou cenou pre tímových hráčov pri príležitosti 10-tich rokov OZ Preveda.

Mgr. Martina Zamorová, (Chemický ústav, SAV), ocenená špeciálnou cenou pre tímových hráčov pri príležitosti 10-tich rokov OZ Preveda.

 

8. ročník konferencie za nami

Vedecké prednášky, vysoká kvalita prihlásených odborných prác účastníkov konferencie, diskusná interakcia, ako aj priateľská atmosféra spoločne poukázali na vysokú odbornosť, kvalitu študovaných problematík, ako aj záujem o túto originálnu formu prezentácie vedeckých štúdií a ich predkladateľov.

„Spolupráca Občianskeho združenia Preveda s partnermi projektu, ako aj generálnym partnerom spoločnosťou BASF, je výborná ukážka ako efektívne a priamo podporiť vedecké snaženie mladej vedeckej obce. Vytvorenie vhodných podmienok pre výskum a experimentálnu prácu je základný pilier pre následnú prezentáciu dosiahnutých špičkových výsledkov. Účastníci konferencie sa každoročne prezentujú vysoko hodnotnými odbornými štúdiami a odvádzajú kus úctyhodnej a kvalitnej práce, za čo im patrí obrovský obdiv a uznanie. Veríme, že tento moderný spôsob vzdelávania ponúkol opäť množstvo skvelých originálnych prác a zaujímavých diskusií. Jednotlivé príspevky sa kumulujú v stále narastajúcej databáze abstraktov v elektronickom zborníku (www.abstracts.preveda.sk), ktorý ponúka nespočetné množstvo aktuálnych a užitočných vedeckých informácií…“ dodal Ing. M. Ferko z Občianskeho združenia PREVEDA.

 

Prostredie interaktívnej konferencie

 

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: súvisiaca tlačová správa

Foto: Archív OZ Preveda

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky