Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Veľtrh vedy v ČR: tri dni plné vedy, viac ako 100 expozícií a vstup zdarma!

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok:http://www.veletrhvedy.cz/cz/

Veľtrh vedy je najväčšia populárno náučné podujatie v Českej republike, ktoré každoročne organizuje Akadémie vied ČR. Zaoberá sa vedou vo všetkých jej podobách a ponúka svojim návštevníkom to najzaujímavejšie zo sveta prírodných, technických, humanitných i spoločenských odborov. Akcia prezentuje širokej verejnosti v jeden čas na jednom mieste to najzaujímavejšie, čo môže česká veda ponúknuť. Cieľom Veľtrhu vedy je nielen popularizovať vedu, ale tiež podporiť nábor nových študentov, uplatnenie absolventov a rozvoj pedagógov. Vo svojich panelových diskusiách sa zamýšľa nad témami súčasnej spoločnosti a špičkového výskumu. Vďaka rozsiahlemu programu sa stáva komplexnou udalosťou pre podporu vedy v ČR.

Na chvíľu sa môžete ocitnúť v koži a čase profesora Otta Wichterleho a vyrobiť si silonky tak, ako sa to pred viac ako 50 rokmi podarilo jemu. Zistite, ako funguje chytrá domácnosť, najmodernejšie ďalekohľady či jazyková poradňa. Dozviete sa viac o väzenskom slangu a ako sa písali ilegálne listy z väzenia. Užite si atmosféru unikátnych pretekov modelov autíčok na vodíkový pohon. A čo takto stať sa kriminalistom a ponoriť sa do tajomstva balistiky? Na otázku, kde sa stretáva veda a filmová fantázia, odpovie téma „Veda v Game of Thrones“. Nielen to, ale ešte oveľa viac vás čaká už na 5. Veľtrhu vedy Akadémie vied ČR. Koná sa od 6. do 8. júna 2019 na výstavisku PVA EXPO PRAHA v Letňanoch.

Veľtrh vedy tento rok ponúkne počas troch dní viac ako 100 expozícií. Niektoré stánky budú pripomínať improvizované laboratória, iné doplnia interaktívne exponáty. Záujemcovia si vyskúšajú experimenty v rôznych vedeckých odboroch, zapoja sa do workshopov a vedeckých dielní a nahliadnu tiež pod ruky vedcov!

„Výnimočne bohatý bude program priamo na stánkoch vystavovateľov, ktorí pre návštevníkov chystajú workshopy, dielne, rozmanité experimenty, kvízy a interaktívne exponáty. V prednáškach a panelových diskusiách sa tento rok zameriame na témy, ako sú ekológia, svetelné znečistenie, práva robotov alebo jedy v potravinách. Piaty ročník prinesie novinky a zaujímavosti od mnohých vystavovateľov, medzi ktorými nechýba 44 pracovísk Akadémie vied ČR, vysoké školy a ďalšie vedecké inštitúcie i firmy, „približuje PR manažérka veľtrhu Andrea Saláková.

Veľtrh vedy v ČR

Najväčšie zaujímavosti Veľtrhu vedy 2019:

Vyrobte si vlastné silonky

Ústav makromolekulárnej chémie AV ČR si pre návštevníkov veľtrhu pripraví mnoho pokusov … Okrem iného si môžete vyrobiť vlastné silonky tak, ako sa to pred viac ako 50 rokmi podarilo profesorovi Ottovi Wichterlemu, zakladateľovi ústavu.

Pojazdný vedecký karavan

Biológovia z Biologického centra AV ČR dorazia na veľtrh vo svojom štýlovom striebornom karavane, ktorý využívajú ako interaktívny vedecký showroom pre prezentáciu vedy a výskumu.

Ďalekohľady a najmodernejšie observatória sveta

Astronomický ústav AV ČR a Pavol Suchan vo svojom stánku predstavia šošovkový aj zrkadlový ďalekohľad a ich konštrukciu. Dozviete sa o najmodernejších observatóriách vo svete, a ak bude nám priať počasie, čaká vás pozorovanie ďalekohľadom i priamo pred vstupom do veľtržných hál.

Hor sa do histórie

Archeologický ústav AV ČR, Brno, predstaví výrobu a výzdobu zbraní v stredoveku, všetko doplní workshopom tvorby výzdobných vzorov používaných na zbraniach. V stánku Historického ústavu AV ČR vás vtiahnu do detektívneho sveta a do pátrania po zločincoch druhej svetovej vojny.

Svetové „vodíkové“ finále Horizon Grand Prix

Stredoškolské tímy z celého sveta zavítajú na Veľtrh vedy na svetové finále Horizon Grand Prix, unikátnymi šesťhodinovými pretekmi, ktorých cieľom je najazdiť čo najviac okruhov na pretekárskej dráhe s vlastným modelom autíčka na vodíkový pohon. Úctyhodná dĺžka pretekov demonštruje výhody vodíka – zatiaľ čo so samotnou batériou dokážu autá na diaľkové ovládanie jazdiť maximálne 15 minút – s vodíkovým pohonom až hodinu.

Veda v Game of Thrones

S českými vedcami sa pozrieme na zúbok súčasnému seriálovému fenoménu – Game of Thrones. Kde sa stretávajú veda a unikátny svet fantastiky? Dopustili sa tvorcovia „vedeckých prešľapov“? A nájdeme v našom svete paralely? Hovoriť sa bude o jedoch, stredoveku, drakoch, chýbať nebudú ani výbuchy.

Unikátne science centra

S interaktívnymi exponátmi, workshopmi alebo pokusmi dorazí na veľtrh Techmania Science Center, ktorá pripravuje úlohy zamerané na hľadanie talentu a skrytého potenciálu! Na veľtrhu sa ďalej predstaví liberecká IQ Landia alebo olomoucká Pevnosť poznání.

Nahliadnite do tajov balistiky či experimentálnej botaniky

Medzi ďalšími vystavovateľmi nechýba napríklad Kriminalistický ústav PZ ČR, ktorý sa vo svojom stánku bude venovať balistike, Ústav experimentálnej botaniky AV ČR, ktorý návštevníkov zoznámi s pestovaním pokusných rastlín, alebo Biofyzikálny ústav AV ČR, ktorý sa zameria na DNA. Ďalej sa predstaví aj Česká geologická služba, Úřad průmyslového vlastnictví, AERO Vodochody AEROSPACE, a. s., Archeologický ústav AV ČR či Ústav pro jazyk český AV ČR.

Úžasné divadlo fyziky

ÚDiF čiže Úžasné Divadlo Fyziky je skupina ľudí, ktorí sa rozhodli baviť divákov fyzikou. Na Veľtrh vedy dorazí opäť s efektnými science show.

Máme šancu zmeniť svetelné znečistenie?

Odhaduje sa, že len v Českej republike sa ročne utratia za svetlo namierené zlým smerom dve miliardy českých korún. Čo s tým? Existuje šanca situáciu zmeniť?

Veľtrh vedy usporadúva Akadémie vied ČR. Za päť rokov jeho existencie z neho vytvorila jedno z najväčších populárno-náučných podujatí v Českej republike. O jej úspešnosti svedčí aj to, že sa stala najrýchlejšie rastúcim veľtrhom v ČR a je najsledovanejšie medzi priaznivcami nových technológií, inovácií a mladou generáciou všeobecne. V minulom roku zavítalo na Veľtrh vedy rekordných takmer 25 tisíc návštevníkov! Vstup na podujatia je tradične zdarma.

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: http://www.veletrhvedy.cz/cz/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky