Najväčšia slovenská alma mater obhájila svoju líderskú pozíciu medzi slovenskými vysokými školami. V medzinárodnom rebríčku Moscow International University Ranking sa umiestnila na 351. – 400. mieste spomedzi 1 200 univerzít zo 79 krajín sveta.
Umiestnenie univerzít v rebríčku je výsledkom troch porovnávaných oblastí: vzdelávania (45 %), vedy (25 %) a vplyvu univerzity na spoločnosť (30 %). Okrem Univerzity Komenského sa do hodnotenia dostali aj ďalšie dve slovenské vysoké školy – Slovenská technická univerzita v Bratislave (701. – 800. miesto) a Technická univerzita v Košiciach (1001. – 1100. miesto).
Na prvých troch priečkach moskovského rebríčka Moscow International University Ranking sa nachádzajú tri americké univerzity: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology a University of Pennsylvania.
Na hodnotení univerzít spolupracovalo 25 expertov na terciárne vzdelávanie zo 16 krajín sveta. Do diapazónu zaradili univerzity, ktoré dosiahli vedúce postavenie v globálnych univerzitných rebríčkoch alebo národných akademických rebríčkoch uvedených v zozname Inventory of National Rankings (IREG), alebo vykazovali vysoký vedecký výkon podľa Web of Science. Tento nový rebríček zverejňuje svoje výsledky tretí rok.
Univerzita Komenského zaznamenala v roku 2019 v hodnotení svetových či domácich rebríčkoch viaceré úspechy, pričom sa v nich umiestňuje ako najlepšia, prípadne jediná slovenská univerzita. V novom meraní rebríčka THE WUR – THE University Impact Ranking boduje v prvej stovke (76. miesto), vo svetovom rebríčku RUR sa nachádza na 417. priečke. V prestížnom rebríčku Best Global Universities jej patrí 533. miesto. V hodnotení Šanghajského rebríčka akademických predmetov sa umiestnila na 401. – 500. mieste. Vedúcu pozíciu medzi domácimi vysokými školami si udržiava aj v slovenskom rebríčku UniRank.
Redigovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: Facebook/Univerzita Komenského v Bratislave
Video: Youtube/Univerzita Komenského
Zdroje: UK (Lenka Miller)
https://www.mosiur.org/files/analytics/EN_MosIUR_2019_Analytical_Commentary.pdf