Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TechMatch 2015 alebo tí dobrí vždy uspejú

VEDA NA DOSAH

TechMatch 2015

Jedna z najlepších prezentácii na konferencii o start-upoch TechMatch patrila Danielovi Minárikovi s projektom ProfitUp. Na konferencii sa zúčastnilo 60 start-upov a 10 bolo zo Slovenska.

Úvod konferencie patril Chrisovi Burrymu zo spoločnosti US MAC. Táto spoločnosť start-ups vyberala. V úvodnej reči zdôraznil, že „ tí dobrí vždy uspejú a že konferencia má za cieľ, dať práve šikovným nápadom nové možnosti rozvoja“. Konferencia sa svojim obsahom snažila nie len dať možnosti, ale aj vzdelať svojich účastníkov.

Štyri minúty na úspech

Napriek snahe o verejný tlak nikto účasť neodmietol a samotní účastníci hodnotili podujatie ako vysoko prínosné. Na konferencii sa objavili rôzne nápady zo Slovenska aj zahraničia. Počas prvých dvoch dní sa podnikatelia učili pod dozorom skúsených mentorov pripraviť si prezentáciu svojho nápadu. 4 minúty bol vyhradený čas na ukážku nápadu pred veľkými hráčmi, ktorí majú šancu nápad aj zaplatiť. Na to, aby boli tieto 4 minúty čo najlepšie, slúžili konzultácie odborníkov. Prvé dni konferencie boli podnikateľom k dispozícii odborníci zo Stanford University v Kalifornii.

Nič nečakajte zadarmo

To sú slová hlavného rečníka konferencie, bývalého managera spoločnosti Apple Guy Kawasakiho. Hlavné posolstvo jeho vystúpenia bolo jednoduché – každý dobrý nápad potrebuje aj dobrý marketing. Ako uviedol: „Slovensko má veľa dobrých projektov, ale žiaľ marketing a propagácia nápadu výrazne zaostáva. Slovenskí start–up potrebuje vedieť ako sa predať“. Práve spojenie marketingu a dobrého nápadu bolo cieľom konferencie.

Maloobchod ako na dlani

Slovák Daniel Minárik so svojim projektom ProfitUp nie je neznámy. Cielene a systematicky bojuje o uvedenie svojho nápadu na trh. Za obdobie, kedy sa nápad objavil v slovenských médiách, vybudoval so svojimi kolegami kvalitnú web stránku a svoj nápad, ktorý má slúžiť maloobchodu, stále zdokonaľuje. Účasť na konferencii hodnotí pozitívne.

Znížiš počet skládok – zvýšiš HDP

To je myšlienka Slováka Jozefa Vodičku, ktorý v svojom projekte TrashOut  už zašiel výrazne ďaleko. Projekt monitoruje skládky, učí  recyklácii a je technicky aplikovateľnou pomocou pre prevádzkovateľov skládok. Projekt sa dokonca úspešne etabluje v Afrike a iných krajinách.  

O úspešných projektoch našich start-upistov sa dočítate viac na našej stránke.

 

Autor:  Jasmína Stauder, CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky