Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štúr je nevinný!

VEDA NA DOSAH

Logo JÚĽŠ SAV

Všetci tí, ktorí obviňujú Ľudovíta Štúra, kodifikátora spisovnej slovenčiny, za ypsilon, pozor! Je nevinný. To potvrdzuje riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied (JÚĽŠ SAV) prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc.: „Štúr nerád pristúpil na znovuzavedenie ypsilonu do abecedy. V jednom z listov dokonca píše Načo je nám y, keď nie je v našej výslovnosti?‛.“

Plagát Štúr-žúrNeváhajte a poďte osláviť Štúrove okrúhle 200. narodeniny. JÚĽŠ SAV organizuje podujatie Štúr-žúr, a to 21. mája 2015 od 12.00 do 22.00 hod. v Starej tržnici.

Za ideou zlúčiť čo najviac štúrovsky motivovaných javov a objektov súčasnej doby je Lucia Satinská, dramaturgička a moderátorka akcie: „Nadchýna nás, čo všetko Štúr inšpiruje a sme radi, že sa nám podarilo pod naše okná priniesť pestrú zmes ľudí aj výrobkov. Bude to narodeninová oslava ako sa patrí.“

Na návštevníkov čaká bohatý program v podobe rozhovorov s osobnosťami: etnologička Katarína Nádaská;herci Robert Roth, Dušan Jamrich, Ludwig Bagin, Emília Vášáryová; jazykovedkyne Sibyla Mislovičová a Ingrid Hrubaničová; módna návrhárka Wylczynska; Ján Krekáň zo Štúr Café a mnohí ďalší. A to nie je všetko. Taktiež sa môžete tešiť na koncerty, štúrovské trhy, predstavenie Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena (upravená inscenácia Orol tatranský), filmy v Kine Mladosť. Podujatie sa koná pod záštitou Radoslava Števčíka, starostu Starého Mesta. Festival podporili Bratislavský samosprávny kraj a destinačný partner Turizmus regiónu Bratislava.

Nezabudnite. Vďaka Ludevítovi – po slovensky!

!!!POZOR ZMENA MIESTA KONANIA!!! – kvôli nepriaznivému počasiu, sa štvrtkové podujatie Štúr-žúr presúva do Starej tržnice.

Zdroj: Tlačová správa JÚĽŠ SAV

Spracovala: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky