Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Stále je čas prihlásiť sa do 8. ročníka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

VEDA NA DOSAH

Organizátori predĺžili termín podávania prihlášok do 15. marca 2024. Finančná odmena je určená aj na osobný rozvoj.

8. ročník L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede – Prihlasovanie. Zdroj: L´Oréal – UNESCO

8. ročník L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede – Prihlasovanie. Zdroj: L´Oréal – UNESCO

Organizátori tohtoročného 8. ročníka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede predĺžili termín podávania prihlášok do 15. marca 2024. Vedkyne do 40 rokov (vrátane) môžu svoje vedecké práce stále prihlasovať na www.prezenyvovede.sk. Víťazky si rozdelia finančnú odmenu 21 000 eur, ktorá je určená nielen na výskumné účely, ale aj na osobný rozvoj.

Zľava: prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc. - členka Predsedníctva SAV / Brigitte Streller, General Manager L’Oréal na Slovensku / doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD - laureátka v kategórii vedy o živej prírode / Ing. Ľubomír Bilský, Executive Director SOVVA / Mgr. Olga Vyviurska, PhD., laureátka v kategórii fyzikálne a formálne vedy / prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. - Prezident SAV / Dr. Akansha Mehta, laureátka v kategórii inžinierske vedy a technológie / JUDr. Ľubica Erdelská, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO

Zľava: prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., členka Predsedníctva SAV / Brigitte Streller, General Manager L’Oréal na Slovensku / doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD., laureátka v kategórii vedy o živej prírode / Ing. Ľubomír Bilský, Executive Director SOVVA / Mgr. Olga Vyviurska, PhD., laureátka v kategórii fyzikálne a formálne vedy / prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., prezident SAV / Dr. Akansha Mehta, laureátka v kategórii inžinierske vedy a technológie / JUDr. Ľubica Erdelská, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO. Zdroj: L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

Motivácie žien vo vede

Podujatie organizuje spoločnosť L’Oréal Slovensko spolu so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) a Slovenskou komisiou pre UNESCO. Hlavným cieľom programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je motivovať vedkyne pôsobiace na Slovensku a oceniť ich prácu. Ceny najúspešnejším projektom udelia v 8. ročníku programu v kategóriách inžinierske vedy a technológie, vedy o živej prírode a fyzikálne a formálne vedy.

„Veríme, že podobne ako v predošlých ročníkoch nášho programu sa aj do toho ôsmeho prihlásia brilantné mladé dámy, ktoré sú budúcnosťou slovenskej vedy. Plne stojíme za ženami, ktoré pôsobia vo vedeckom výskume, a sme hrdí na to, že ich už dlhé roky podporujeme,“ konštatuje Ing. Petr Štěpánek, PhD., MBA, vedecký riaditeľ L’Oréal Slovensko. Do predchádzajúceho ročníka projektu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo takmer 40 vedkýň, ceny udelili v troch výskumných oblastiach.

Viac o minuloročných víťazkách sa dozviete v článku: Vedou k lepšej budúcnosti: program L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku ocenil výskumníčky.

O programe L’Oréal – UNESCO For Women In Science

Program L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 so zámerom podporiť ženy vedkyne. Cieľom programu je oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a vplyv ich odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, ako i poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku ich kariéry. Program sa postupne rozšíril do mnohých svetových krajín a vyznamenal viac ako 3 900 žien zo 110 štátov.

Profesorky Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnová, laureátky medzinárodného programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede z roku 2016, získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu. Nadviazali tak na laureátky medzinárodného programu 2008, ktoré v roku 2009 získali Nobelovu cenu vo svojej oblasti odborných znalostí. Boli nimi Elizabeth Blackburnová v odbore medicína a fyziológia a Ada Jonathová v odbore chémia.

O programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už ôsmy rok. Doposiaľ bolo ocenených 16 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 70 000 eur.

Zdroj: TS  L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky