Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenská veda predbieha pulz doby

VEDA NA DOSAH

Noc výskumníkov 2016

September je už tradične spájaný aj s najrôznejšími školskými a študentskými aktivitami, a niet sa preto čomu čudovať, že posledný septembrový piatok opäť prilákal na podujatie Noc výskumníkov 2016 aj množstvo mladých. Počas tohto dňa a, samozrejme, aj večera bolo prezentované v našich piatich mestách to najlepšie čo slovenská veda a vedci ponúkajú či už v rámci možností štúdia, výskumu alebo vývoja technológií na Slovensku.

Viac ako tisícka vedcov a výskumníkov sa aj tento rok postarala o to, aby sa nielen študenti a žiaci škôl, ale aj ich pedagógovia,Noc výskumníkov 2016 / Stará Tržnica / Bratislava či laická verejnosť dozvedeli viac o tom, prečo môžeme byť právom hrdí na to, čo sa v slovenských laboratóriách a výskumných pracoviskách odohráva. O to viac, že naši vedci a výskumníci nie vždy majú možnosť pracovať v ideálnych podmienkach tak, ako by si ich práca vyžadovala, a predsa výsledky ich výskumov ohromujú, fascinujú a inšpirujú nielen laikov, ale aj ich zahraničných kolegov. V Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici, tu všade sa mohli návštevníci Noci výskumníkov 2016 doslova rukolapne stretnúť s vedou na tej najvyššej úrovni – od merania rádioaktivity v prírode, cez predstavenie projektu stratosférickej sondy, od virtuálnej prechádzky naším mozgom, cez možnosť uvidieť 3D tlačiareň ľudských orgánov v plnom nasadení. V Bratislave prebiehalo gro aktivít Noci výskumníkov v Starej tržnici v centre mesta, kde sa prezentácie stretli s nevídaným záujmom mladých ľudí, ktorí zaplnili priestor tržnice doslova hlava na hlave. Počas dňa tu prebiehala nielen holografická komentovaná „prechádzka mozgom“, ale aj prezentácia projektu i-kid, podporujúceho implementáciu podnikateľských nápadov do reálneho života. Návštevníci, ktorí sa dychtivo tlačili pred viac ako 70 stánkami si mohli na vlastnej koži vyskúšať pôsobenie vákua, zistiť, ako sa dajú rôznymi faktormi ovplyvňovať neuróny v mozgu, siahnuť si na lebku, zrekonštruovanú sofistikovaným počítačovým programom, alebo sa nechať prekvapiť zistením, že slovenský tím vedcov konštruuje jedinečné plazmové zariadenie, pomocou ktorého sa budú dať realizovať hlbinné vrty bez použitia klasických vrtákov. Okrem Starej tržnice prebiehali aktivity Noci výskumníkov v Bratislave vo V-Klube – jednak formou prezentácií, ale aj množstvom zaujímavých prednášok na rôzne témy. Program vo V-Klube začal strhujúcou vedeckou show, kde najmä mladí návštevníci zistili ako je to vlastne so svetlom a zvukom, diskusnou formou sme mali možnosť dozvedieť sa viac o tajomstvách našich emócií, predstavená bola prvá slovenská raketa ARDEA, diskutovalo sa ako je to vlastne s jadrovou energiou a obnoviteľnými zdrojmi energie, a samozrejme nezabudlo sa ani na témy z medicíny a archeológie. Priestory SNM a SNG v Bratislave návštevníkov sprevádzali taktiež, predovšetkým formou prednášok, zaujímavých rozhovor a diskusii. Prednášky a prezentácie v Starej tržnici trvali až do 21.00 hodiny a potom až do 24.00 roztancovala návštevníkov hudobná párty, v SNM mali návštevníci možnosť diskutovať až do polnoci.

Noc výskumníkov 2016 / V-Klub / Bratislava

 

Banská Bystrica

V Banskej Bystrici našla svoje priestory Noc výskumníkov v Europa Shopping Centre. V spolupráci s Univerzitou Mateja Bella, Žilinskou Univerzitou v Žiline, Fakultnou nemocnicou s poliklinikou F. D. Roosevelta a viacerými výskumnými ústavmi SAV sa tu výsledky vedy a výskumu prezentovali v 27 stánkoch, ako aj prostredníctvom prednášok v dvoch sálach Cinemaxu. Návštevníci sa mohli dozvedieť ako funguje atómová elektráreň Mochovce, či ako sa dá zastaviť teroristický útok, vidieť ako prebiehajú robotické operácie srdca, tiež aké dedičstvo nám zanechala doba ľadová, alebo aj to, čo v našich hlavách spôsobuje stres.

Noc výskumníkov 2016 / Banská Bystrica

Košice

Nákupné centrum Atrium Optima privítalo viac ako 70 stánkov naplnených informáciami až „na prasknutie“. Vedci a pedagógovia z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Prešovskej univerzity a výskumných ústavov SAV boli pripravení prezentovať a odpovedať na otázky publika – napríklad aj na tému Prečo praskol zvon Slobody? Problematika 3D implantátov, najnovšie výsledky výskumu v oblasti genetiky, prezentácia odpadu ako jednej z najcennejších surovín, magnetické kvapaliny, a mnoho ďalších neobvyklých tém, ktorými sa slovenská veda zaoberá – to všetko mali možnosť návštevníci vidieť, počuť, alebo dokonca aj držať v rukách. Ďalším miestom prezentácie Noci výskumníkov bola hvezdáreň v Medzeve, kde okrem prednášok mali záujemcovia možnosť cez deň pozorovať slnko a až do 22.00 hodiny nočnú oblohu.

Noc výskumníkov 2016 / hvezdáreň v Medzeve

Žilina

V žilinskom Aupark Shopping Center sa väčšina vedeckých prezentácií niesla v znamení technológií a možností dopravy. Súťaže robotov, procesy automatizácie, monitorovanie životných funkcií, elektronické knihy, či virtuálne televízne štúdio a množstvo ďalších technických „vychytávok“ pritiahli nielen študentov, ale aj dospelých. Rovnako zaujali aj prednášky na tému solárne vozidlo a jeho využitie v Austrálii, či o tom, ako sa stavajú tunely. Záver večera patril live prenosu z otvorenia hlavného podujatia v bratislavskej Starej tržnici.

Poprad

V popradskom obchodnom centre MAX sa prezentovalo 13 stánkov plných vedy a techniky, ktoré boli jednak venované astronomickým vedeckým disciplínam, ale aj napríklad trendom v oblasti výskumu vlákien, ktorý prebieha vo Výskumnom ústave chemických vlákien vo Svite. Nakoľko sa chránená oblasť našich najvyšších veľhôr nachádza takmer v bezprostrednej blízkosti Popradu, našli sme tu aj stánky, zaoberajúce sa ochranou prírody a jej skúmania práve v tatranskej oblasti.

Tatranská Lomnica

Astronomický ústav v Tatranskej Lomnici patrí už k tradičným miestam, na ktorých prebieha nielen Noc výskumníkov, ale aj ďalšie podujatia, určené pre laickú verejnosť. Počas Noci výskumníkov 2016 mali návštevníci možnosť spoznať históriu a súčasnosť astronómie na Slovensku, prezrieť si multimediálne programy na rôzne astronomické témy a vypočuť si prednášky o hľadaní nových svetov, záhadách slnečnej sústavy a po 20.00 hodine absolvovať pozorovanie nočnej oblohy.

Veda v osade

Súčasťou podujatia Noc výskumníkov je aj projekt Veda v osade, ktorý je zameraný na priblíženie poznatkov a informácií z prostredia vedy dostupnou formou v rómskych osadách. Pedagógovia z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Mateja Bela a Slovenskej akadémie vied navštívili Markušovce a Rudňany, aby deťom hravou formou predstavili zaujímavosti z oblasti geológie, botaniky, zoológie, geografie, ale aj cirkusového umenia.
Ďalšími sprievodnými podujatiami Noci výskumníkov boli vedecké kaviarne v Bratislave, Košiciach, Nitre a Žiline, návštevníkov privítala aj Tekovská hvezdáreň v Leviciach, ako aj Fantastická vedecká show Michaela Londesborougha – Svetlo a zvuk v aulách vysokých škôl a univerzít šiestich slovenských mestách.
Slovensko so svojimi piatimi miliónmi obyvateľov patrí k štátom s neveľkým počtom obyvateľov. Napriek tomu disponuje obrovským vedeckým a výskumným potenciálom, ktorý výrazne prekračuje naše hranice a podujatie, akým je Noc výskumníkov iba potvrdzuje túto skutočnosť. Mladí ľudia sú výsledkami slovenskej vedy najprv prekvapení a neskôr fascinovaní a ich záujem o ňu je enormný. Možnosti, ktoré im súčasné technológie poskytujú sú obrovské a pokiaľ sa nájde spôsob, ako im ukázať čo všetko im štúdium môže priniesť, je kontinuita a úspešnosť slovenskej vedy pre nasledujúce roky zabezpečená.

 

Súťaž s portálom VEDA NA DOSAH

Na 10. ročníku Európskej noci výskumníkov sa prezentovalo aj Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré bolo spoluorganizátorom celého podujatia. Pre malých aj veľkých nádejných vedcov sme si pripravili súťaž s portálom Veda na dosah o zaujímavé vedecko-populárne knižky. Po vyplnení správnych odpovedí na kvízové otázky boli súťažiaci zaradení do žrebovania.

Výhercami súťaže o popularizačné publikácie sa stali: Janka z Trenčína, Barbora z Jelky, Lukáš z Bratislavy, Adam z Malinova a Andrea z Trenčianskych Teplíc.

Všetkým výhercom v mene redakcie Srdečne gratulujeme !!! 

 

Autor: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR; Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Foto / Bratislava: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto / Banská Bystrica, hvezdáreň v Medzeve: www.nocvyskumnikov.sk

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky