Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sledujte online prednášku SAVinci: Ľudstvo a pandémie – čo nás učí história

VEDA NA DOSAH

Žijeme v čase koronavírusovom. O nákazlivých chorobách, ktoré decimovali ľudstvo, však vieme už z minulosti. Najväčšiu hrôzu vyvolávali epidémie moru, ale prakticky v každom desaťročí sa objavila nejaká nákaza, kiahne, týfus, dyzentéria či cholera.

Pozvánka na prednášku SAVinci, Zdroj: Slovenská akadémia vied (SAV)

V najbližšej online vedeckej kaviarni SAVinci v stredu 4. novembra o 18. h bude doktorka Tünde Lengyelová, vedúca oddelenia novovekých dejín z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), hovoriť najmä o tom, čo pri pandémiách ľudstvo naučila (či nenaučila) história.

„Už v stredoveku bol známy spôsob prenosu a vedelo sa aj to, ako sa šíreniu dá zabrániť. Kompetentní – mestské rady či iné regionálne orgány – sa snažili presadiť opatrenia, ktorými dúfali obmedziť šírenie infekcie, obvykle však narážali na nepochopenie a odmietnutie dodržiavania nariadení,“ približuje tému historička. Štát začal riešiť túto otázku až v 18. storočí, ale trvalo ešte veľmi dlho, kým sa dosiahli želateľné úspechy.

SAVinci prednáška sa sústredí na charakteristiku epidémií v dejinách Európy, na pokusy o eliminovanie hrozby v ich dôsledku a tiež na postoj laických ľudí k opatreniam od stredoveku až po dnešok.

LIVE STREAM SAVinci prednášky Ľudstvo a pandémie – čo nás učí história s Tünde Lengyelovou sa začína v stredu 4. novembra o 18. h na facebookových stránkach Slovenskej akadémie vied a Westendu.

Prípadné otázky môžete písať do komentárov pod live stream.

Zdroj: Andrea Nozdrovická, Tlačová správa SAV

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky