Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slávnostné otvorenie TVT 2017 v Zážitkovom centre vedy Aurelium

VEDA NA DOSAH

príhovor ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej

V pondelok, 6. novembra 2017, sa slávnostne začal už štrnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku v priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium (ZCV Aurelium). Slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky na Slovensku je už tradične jeho úvodným podujatím. Jeho úlohou je hlavne informovať verejnosť o aktivitách realizovaných počas celého týždňa vedy.

TVT 2017 s mottom „Spoznávaj, pochop, rozvíjaj“, uzavrie Vedeckú jeseň. Podujatia v rámci TVT 2017 potrvajú až do nedele 12. novembra.

Na slávnostnom otvorení TVT 2017 sa zúčastnili popredné osobnosti z vedecko-technických inštitúcií, aby tak upriamili pozornosť verejnosti na myšlienku Týždňa vedy a techniky – priblížiť vedu ľudom. Pozvanie prijali zástupcovia ministerstiev,  hosťom sa prihovorila aj nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Centrum vedecko-technických informácií SR zastupoval generálny riaditeľ prof. Ján Turňa, pozvanie prijal aj zástupca Slovenskej akadémie vied prof. Juraj Koppel, podpredseda SAV pre ekonomiku a legislatívu, ďalej medzi hosťami boli zástupcovia univerzít prof. Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave, prof. Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave,  prezident ZSVTS prof. Dušan Petráš, predstavitelia vedeckovýskumných inštitúcií, prof. Peter Fodrek, viceprezident Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, zástupcovia podnikateľských organizácií, ako aj zástupca  spoločnosti Huawei Bill Shi Yi, generálny riaditeľ spoločnosti (generálny partner) a zástupca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský (hlavný partner).

„Aj tento rok ponúkne priaznivcom vedy veľa nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžete na niekoľko stoviek zaujímavých prednášok, súťaží, festivalov, workshopov a iných podujatí, vďaka ktorým budete mať možnosť spoznať prácu našich vedcov a oboznámiť sa s aktuálnymi poznatkami z oblasti vedy a techniky“, uviedol Ján Turňa, generálny riaditeľ CVTI SR.

Slávnostné otvorenie TVT 2017

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR v rámci TVT 2017 už tradične pripravilo viacero zaujímavých podujatí. Po otvorení nasledovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov fotografickej a výtvarnej súťaže, počas ktorého si mladí a talentovaní výtvarníci a fotografi prevzali diplomy a vecné ceny. Od dnešného dňa si môžete v ZCV Aurelium pozrieť aj výstavu DIZAJN – SYMBIÓZA VEDY A TECHNIKY. Autor doc. Ferdinand Chrenka akad. soch., vedúci Ateliéru Industrial dizajn VŠVU Bratislava uviedol k výstave „Dizajn pretavuje poznatky vedy a techniky do sveta predmetov. Dizajn ako symbióza vedy a techniky je nádej pre riešenie kvality života“. Výstava, ktorá ma ambíciu dizajn popularizovať a ukázať ho v inom „svetle“ je sprístupnená do 1. decembra 2017 v čase otváracích hodín ZCV Aurelium.

Zajtra, 7. 11. 2017, si CVTI SR pre verejnosť pripravilo podujatie Utorok s geológiou. RNDr. Ján Madarás, PhD., priblíži verejnosti tému Cesta od stredu Zeme, alebo čo bolo, je a bude v geologickej mozaike našej planéty. Podujatie bude rozdelené na dve prednášky, predpoludním o 9.00 hod. pre stredoškolskú mládež a popoludní o 17.00 hod. pre širokú verejnosť. Prednášajúci, okrem iného, odpovie napríklad aj na otázky: Prečo sa kontinenty a moria menia a mapa Zeme nebola nikdy rovnaká ako dnes? Prečo sú niekde zemetrasenia a sopky, hory a údolia alebo len nudná“ rovina? Čo ostane po človeku? Bude tzv. vedúcou skamenelinou?

V termíne 9. – 10. novembra v čase od 10.00 do 19.00 hod. sa v priestoroch Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3 – 7 v Bratislave, môžete zúčastniť hneď dvoch z hlavných podujatí. Prvým je interaktívna výstava Veda netradične, na ktorej Vám vo vystavovateľských stánkoch ponúkneme množstvo zaujímavých exponátov a zážitkov zo sveta vedy a techniky.

Úloha glykánov vo fyziológii

V stánku Cukry a ich využitie v medicíne Vám vystavovatelia z Oddelenia glykobiotechnológie, (Chemický ústav SAV) umožnia nahliadnuť do jedného z odvetví glykobiotechnológie. Na Slovensku sa jedná o pomerne novú vednú disciplínu, ktorej sa venujú práve na Chemickom ústave SAV. Dozviete sa, že „cukor“, odbornejšie nazývaný sacharid, zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu, a pritom nemusí byť vôbec sladký. Vo svojej práci sa vystavovatelia zaoberajú štúdiom zložitých sacharidov – glykánov a ich využitím v medicíne pri diagnostikovaní rôznych typov ochorení. Budete mať možnosť vidieť moderné prístroje a tiež rôzne druhy nanomateriálov, ktoré k takémuto štúdiu využívajú. Na svoje si prídu určite aj tí najmenší, pre ktorých majú pripravených takisto zopár aktivít.

V stánku Ústavu vied o Zemi SAV si budete môcť vyrobiť vlastné zemetrasenie, vystavovatelia v stánku Robotika NAO – ukážka humanoidného robota v spolupráci s Národným centrom robotikys RoboTech Vision s. r. o. vám predvedú humanoidného robota NAO, či štvorkolesového mobilného robota Androver. Ústav molekulárnej biológie SAV v stánku Včielky vedcom, vedci ľuďom Vám otvorí cestu do fantastického a prepracovaného života včiel a porozpráva aj o dôvodoch ich postupného vymierania. Hvezdáreň v Partizánskom prinesie Prenosný vesmír, v ktorom budete môcť vidieť prezentácie aktuálnej hviezdnej oblohy. Vzhliadnete drsnosť vojny v hre Valiant Hearts: The Great War, alebo potrápite svoje mozgové závity s robotom, či vytvoríte vlastnú hru v Scratch-i.

Druhým podujatím je Festival vedy a techniky AMAVET 2017. Tento ročník je výnimočný tým, že FVaT AMAVET oslavuje už 20. výročie svojho vzniku. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9. novembra 2017.

Počas Týždňa vedy a techniky je plánovaných približne 400 podujatí po celom Slovensku zameraných na popularizáciu vedy a techniky. Zoznam všetkých podujatí nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT.

Toto významné podujatie s celoslovenskou pôsobnosťou organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Spoluorganizátorom Týždňa vedy a techniky je AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

 

Informácie poskytlo: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto z podujatia: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné fotky: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky