Otázka odstraňovania chudoby, ochrany životného prostredia, zlepšenia kvality života ako aj uľahčenie ekonomickej emancipácie žien a mladých ľudí – toto všetko môže turizmus priaznivo ovplyvniť. Aj z tohto dôvodu Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) vyhlásilo rok 2017 za Medzinárodný rok trvalo udržateľného turizmu pre rozvoj.
Vyhlásením roku 2017 za obdobie, ktoré má prostredníctvom turizmu a vzájomného spoznávania rôznych kultúr a krajín zlepšiť situáciu najmä v menej rozvinutých krajinách, chce OSN pripomenúť význam a zmysel turistického ruchu na medzinárodnej úrovni. Za podstatu turistického ruchu považuje skutočnosť, že podporuje a napomáha porozumeniu medzi národmi, umožňuje spoznávať kultúrne dedičstvo a rôzne civilizácie a tým významne prispieva k posilneniu mieru vo svete.
Päť dôležitých oblastí
Podmienka trvalo udržateľného rozvoja, má za cieľ nielen sprístupniť rôzne krajiny a ich lokálne tradície, zvláštnosti, gastronómiu, kultúrne pamiatky a prírodné krásy, ale tieto aktivity vykonávať tak, aby ciele turistického ruchu ostali zachované, nezmenené a nepoškodené aj pre nasledujúce generácie. Verejnosť, návštevníci, ako aj hostiteľské krajiny majú využiť všetky možnosti, aby z cestovného ruchu vytvorili katalyzátor zmien, ktoré povedú k pozitívnym krokom. Medzinárodný rok trvalo udržateľného turizmu pre rozvoj je zameraný na päť dôležitých oblastí: udržateľný inkluzívny ekonomický rast, sociálnu inklúziu, zamestnanosť a odstraňovanie chudoby, rozumné používanie zdrojov, ochranu životného prostredia a klimatické zmeny, na kultúrne hodnoty, diverzitu a dedičstvo a napokon na vzájomné porozumenie, mier a bezpečnosť.
Spoznať, porozumieť, podporiť
Svetová organizácia cestovného ruchu – UNWTO očakáva, že Medzinárodný rok 2017 povzbudí zúčastnené strany a jednotlivé krajiny k novým politikám cestovného ruchu, k prehodnoteniu obchodných praktík, a zodpovednejšiemu správaniu sa spotrebiteľov v zmysle trvalo udržateľného rozvoja. Rozvoj cestovného ruchu vo významnej miere ovplyvňuje zvýšenie verejných príjmov a umožňuje investície do miestnej infraštruktúry. V oblastiach, ktoré nie sú hospodársky rozvinuté poskytuje potrebné pracovné miesta, čím napomáha k zvyšovaniu kúpyschopnosti obyvateľstva. V rámci sociálnych štruktúr je turistický ruch významným stabilizačným faktorom a predstavuje platformu pre udržiavanie pôvodných remesiel, umenia a tradícií. Z environmentálneho pohľadu predstavuje turistický ruch dôležitý fenomén pri zachovávaní historických pamiatok, prírodných rezervácií, k výstavbe alebo k rekonštrukcii objektov a infraštruktúry.
Svetová organizácia cestovného ruchu bola zvolená a poverená organizáciou podujatí v rámci Medzinárodného roku trvalo udržateľného turizmu pre rozvoj, v spolupráci s vládami jednotlivých krajín, organizáciami pôsobiacimi v rámci systému OSN, ďalšími medzinárodnými aj regionálnymi organizáciami a všetkými ostatnými stranami zainteresovanými v danej oblasti.
Spracovala: Barbora Hrvolová
Zdroj / Foto:UNWTO (http://www2.unwto.org/en)
Uverejnila: ZVČ