V podcaste budú pravidelne vedci a odborníci odpovedať žiakom základných škôl na ich zvedavé otázky.
Pandémia Covid-19 zmenila svet. Niektoré projekty boli pre prísny režim pozastavené, iné, naopak, práve vďaka nemu vznikli. Tak to bolo aj v prípade projektu Vedecký brloh, ktorý vedie fyzička Mária Zentková. Jeho hlavným cieľom bolo prostredníctvom hravých pokusov deťom ukázať, že veda je naozaj fascinujúca.
„Pandemické obmedzenia výrazne zasiahli činnosť Vedeckých brlohov, kde sme sa s deťmi tvárou v tvár naposledy stretli v septembri minulého roku. Hoci sme klasický formát podujatia nahradili jeho online verziou, stále sme mali pocit, že to nie je ono. To, čo bolo pre naše stretnutia typické – impulzívne otázky detí, atmosféra, v ktorej neexistuje nevhodná otázka, spontánnosť a určitá vôňa slobody – to sa, samozrejme, nedalo preniesť do online pásiem,“ vysvetľuje zámer detských vedeckých podcastov Mária Zentková z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.
Organizátori Vedeckého brloha sa preto rozhodli pridať nový formát, v ktorom budú mať opäť hlavné slovo deti a žiaci. Budú sa pýtať na veci, ktoré ich zaujímajú, aj keď sa bude hovoriť o vede.
Vedecké večerníčky majú zatiaľ naplánovaných šesť epizód, či ich bude viac, závisí podľa Márie Zentkovej od záujmu poslucháčov a vytrvalosti mladých moderátorov. Tí sa budú meniť a v rámci konkrétneho podcastu budú vždy z jednej školy.
Pri príprave podcastov sa budú striedať žiaci troch základných škôl, konkrétne sú to Veselá škola v Prešove, ZŠ a MŠ Nižná brána v Kežmarku a ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach.
„Vybrali sme do projektu práve tieto základné školy, lebo na nich fungujú veľmi úspešné prírodovedecké krúžky, deti sú zvyknuté pracovať kreatívne a zúčastňovať sa aj na netypických aktivitách. V rámci danej školy sa však moderátori môžu, ale nemusia meniť. Dôvod je jednoduchý. Aby žiaci vedeli pripraviť zaujímavé otázky, musí ich zaujať téma. A žiak, ktorý má rád fyziku, nemusí byť správna voľba napríklad pre podcast o dinosauroch,“ objasňuje Mária Zentková.
Poslucháči sa môžu tešiť na epizódy o lietajúcom vláčiku, o nanosvete – najmenšom zo všetkých svetov -, o kvantovom svete pre úplných začiatočníkov aj o hľadaní liekov na nevyliečiteľné choroby či o dinosauroch.
Podcasty budú okrem prázdnin vychádzať raz do mesiaca. Znamená to, že do konca školského roka vyjde ešte jeden diel.
„Deti sú naučené pred spaním počúvať rozprávky, aby sa preniesli do sveta fantázie a mohli rozmýšľať nad krásnym svetom princezien, rytierov či drakov. My sa im pokúsime ukázať, že aj ten reálny svet, ktorý žijú, je plný zázrakov hodných snívania či rozmýšľania,“ dodáva fyzička.
Vedecké večerníčky nájdete v streamovacej službe Spotify, v obľúbených podcastových aplikáciách Google Podcasts a Apple Podcasts, ako aj na webových stránkach vedeckybrloh.sk a https://wwwnew.saske.sk/uef.
Prvú epizódu Vedeckých večerníčkov s Jánom Balážom si môžete vypočuť aj po kliknutí na prehrávač vložený na konci textu.
Zdroj: Tlačová správa SAV
(DK)