Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prof. Viera Stopjaková – Slovenka roka 2016 v kategórii veda a výskum

Marta Bartošovičová

prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD. po prebratí ocenenia

Úspešné Slovenky aj tento rok bojovali o hlasy čitateľov týždenníka Slovenka a divákov RTVS v kategóriách: Biznis a manažment, Umenie a kultúra, Médiá a komunikácia, Veda a výskum, Vzdelávanie a podpora mladých talentov, Zdravotníctvo, Šport a Charita. O tom, kto získa titul Absolútna Slovenka roka rozhodla odborná porota, rovnako ako aj o titule Mimoriadne ocenenie. Zároveň tento rok organizátori udelili aj Špeciálne ocenenie za celoživotný prínos v kategórii Šport. Všetky ocenené dámy získali okrem prestížneho ocenenia ich pracovného života aj sochu od výtvarníčky Jany Brisudovej.

Záštitu nad týmto ročníkom ankety prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Adeptky na titul Slovenka roka 2016 vyberala nominačná komisia pod vedením ministra kultúry SR Mareka Maďariča.

Počas priameho prenosu z historickej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave sa verejnosť dozvedela výsledky 8. ročníka prestížnej čitateľskej ankety SLOVENKA ROKA 2016. Okrem ôsmich ocenených žien v jednotlivých kategóriách, porota udelila aj Mimoriadne ocenenie, Špeciálne ocenenie za prínos v oblasti športu a jedna z nominovaných dám si odniesla aj ocenenie Absolútna Slovenka roka 2016. O víťazkách v jednotlivých kategóriách rozhodovali diváci a poslucháči RTVS, čitatelia týždenníka Slovenka formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na stránkach www.slovenkaroka.sk a www.zenskyweb.sk.

Výsledky v jednotlivých kategóriách

Biznis a manažment: MUDr. Lucia Filová, Umenie a kultúra: Táňa Pauhofová, Médiá a komunikácia: Adriana Kmotríková, Veda a výskum: prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD., Vzdelávanie a podpora mladých talentov: PhDr. Jolana Laznibatová, CSc., Šport: Anna Oroszová, Charita: Ing. Ľudmila Kolesárová, Zdravotníctvo: PhDr. Beata Bernadičová, Absolútna Slovenka roka 2016: PhDr. Beata Bernadičová, Mimoriadne ocenenie: PhDr. Alena Heribanová., Špeciálne ocenenie v kategórii šport: Hilda Múdra.

Úspešné Slovenky SR 2016

 

Víťazka v kategórii Veda a výskum prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD., je profesorkou v Ústave elektroniky a fotoniky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

V medailóne v rámci nominácie prof. Stopjaková uviedla: „Pracujem vo veľmi mladom vedeckom tíme. Práca je zaujímavá. Mikroelektronika je síce rozmermi malá, ale dokáže obrovské veci a je všade okolo nás, pretvára našu dobu. Stále prichádzajú nejaké nové výzvy, nové projekty, nové problémy, ktoré mikroelektronika môže posunúť ďalej, zlepšiť ich. Technológie sa stále posúvajú dopredu, stále sa zmenšujú, a to, samozrejme, prináša so sebou množstvo ďalších aplikácií, možno aj takých, o ktorých ešte teraz nevieme.“

 

Pri príležitosti udelenia ocenenia v ankete Slovenka roka SR 2016 sme prof. Stopjakovú požiadali o krátky rozhovor.

M. B.: Čo pre Vás znamená víťazstvo v ankete Slovenka roka SR 2016 v kategórii Veda a výskum a s akými pocitmi ste prijali toto ocenenie?

V. STOPJAKOVÁ: „Považujem to za významné uznanie výsledkov nielen mojej vlastnej niekoľkoročnej snahy a práce, ale aj ocenenie výsledkov práce kolektívu, do ktorého patrím. Chcem touto cestou ešte raz poďakovať kolegom a spolupracovníkom na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Keďže anketa Slovenka roka má aj spoločenský rozmer, vytvára priestor na všeobecné budovanie povedomia o výnimočných a úspešných ženách pôsobiacich v rôznych oblastiach. V mojom prípade teda vnímam získané ocenenie aj ako skvelú propagáciu technických vied širokej verejnosti a verím, že bude inšpiráciou hlavne pre mladé dievčatá, ktoré povzbudí k prekonaniu zbytočných predsudkov a tradícií, aby si tak našli cestu k štúdiu technických disciplín.

Je to úžasný pocit, keď počujete vyhlásiť svoje meno a viete, že za jeho vyslovením sú nielen hlasy odborníkov a ľudí z vášho okolia, ale aj ľudí, ktorých vôbec nepoznáte a aj tak vám poslali hlas. Toto je nesmierne emotívny a ľudský prvok ankiet tohto druhu.“

M. B.: Čo je v súčasnosti Vašou prioritou na pracovisku?

V. STOPJAKOVÁ: „Určite budem pokračovať v každodennej práci, kde prioritou naďalej ostáva uchádzanie sa o nové výskumné projekty v rámci rôznych grantových schém, nakoľko tieto predstavujú podstatný zdroj financovania mladých ľudí so záujmom o vedu. Budeme sa snažiť aj v budúcnosti dosahovať výsledky, ktoré kvalitou obstoja v celosvetovom meradle. Keďže dôležitou a inšpirujúcou súčasťou mojej práce je možnosť viesť doktorandov, verím, že budúcnosť v tomto smere bude tiež pozitívna.“

prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD. po prebratí ocenenia prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD. po prebratí ocenenia

 

Spracovala / Rozhovor pripravila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Tlačová správa: http://www.slovenkaroka.sk/slovenka-roka-2016-tlacova-sprava-5-jun-2016/

Foto: Ramon Leško

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky