Slovenská agentúra životného prostredia organizuje 25. ročník súťaže Zelený svet. Mladí umelci môžu do súťaže prihlásiť diela s témou environmentálnych problémov a ich riešení. Novinkou je, že sa do súťaže po prvýkrát môžu zapojiť aj pedagógovia.
Súťaž Zelený svet vznikla v roku 1996. Odvtedy do nej zaslali mladí umelci viac ako 77 tisíc výtvarných a digitálnych prác. Okrem detí a študentov zo Slovenska sa do súťaže zapojili aj deti z Ruska, Grécka, Poľska, Maďarska, Českej republiky, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Rakúska, Slovinska, Srbska a Čiernej Hory, Indie, Číny a Indonézie.
Nezmeškajte uzávierku v júni
Poslaním súťaže je vštepovať mladým ľuďom vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave. Súťažné práce by mali mať tvorivý a motivačný charakter. Na počesť 25. ročníka sa organizátori rozhodli udeliť až 25 cien.
Uzávierka súťaže je 26. júna 2020!
Podmienkou zaradenia prác a enviroaktivít do súťaže je registrácia cez online formulár a zaslanie prác a súťažných podkladov s náležitosťami, ktoré sú uvedené v propozíciách na stránke zelenysvet2020.sazp.sk.
V dňoch 1. – 15. júla 2020 bude zasadať porota, ktorá rozhodne o víťazoch. Výsledky súťaže budú zverejnené v septembri 2020 na webovej stránke súťaže SAŽP. Víťazné práce budú vystavené počas festivalu environmentálnych výučbových programov Šiška 2020.
Slovenská agentúra životného prostredia požiadala o záštitu nad jubilejným ročníkom súťaže Zastúpenie Európskej komisie a Komisiu pre UNESCO na Slovensku.
Téma ročníka hovorí o zodpovednosti
Tohtoročná súťaž na tému Je to v mojich rukách je zameraná na odpady. Organizátori pripomínajú, že dôsledky ľudského ega, túžby po moci a prepychu zapríčiňujú každodenné drancovanie a znečisťovanie prírody. Lesy sa menia na plantáže, ovzdušie je zamorené nadmernými emisiami, ohrozená je biodiverzita, rieky a moria sú zaplavené plastovým odpadom…
Máme právo objavovať, skúmať, spracovávať a používať dary prírody, nie však iba vo svoj prospech, ale v prospech všetkých. V civilizovanom svete využívame prírodné zdroje, ktoré premieňame na tovary a služby pre svoje potreby. Spotreba vody a energie, spracovanie odpadu, prepravná vzdialenosť a mnoho iných faktorov ovplyvňuje kvalitu životného prostredia.
Lokálne problémy sa menia na globálne a ovplyvňujú život na celej Zemi. Pritom stačí začať maličkosťami, zamýšľať sa nad vecami, ktoré každodenne robíme. Stojíme na križovatke a rozhodujeme sa, akú budúcnosť chceme. Práve teraz je čas vybrať si. Je to v našich rukách. Svojou troškou môže prispieť každý.
Súťažné kategórie aj pre pedagógov
Svoje diela môžete do súťaže prihlásiť v troch základných kategóriách. Žiaci a študenti môžu svoje práce odrážajúce aktuálnu tému zaregistrovať v 1. a 2. kategórii. Učitelia svoju tvorivosť preukážu formou enviroaktivít na tému Odpady v kategórii 3. Základné kategórie súťaže:
- kresba, maľba, grafika, kombinované techniky a komiks, animovaný film:
- kresba, maľba, grafika, kombinované techniky (materské školy, základné školy, základné umelecké školy (deti do 15 rokov), stredné školy (deti do 20 rokov), špeciálne školy),
- detský animovaný film (základné školy, základné umelecké školy, stredné školy),
- komiks (základné školy, základné umelecké školy, stredné školy).
- literárna tvorba:
- rozprávanie a opis (žiaci vo veku od 10 do 15 rokov),
- krátka próza (poviedka, črta, bájka, humoreska, glosa, fejtón: študenti vo veku od 15 do 19 rokov).
- tvorivý pedagóg:
- každý pedagogický pracovník v súťažných kategóriách: materské školy;základné školy (B1: I. stupeň, B2: II. stupeň); stredné školy.
Členovia Zelenej poroty:
- Mgr. Alena Glončáková (*1983, Nová Baňa), pedagogička v odbore animovaná tvorba a propagačná grafika,
- Prof. Miroslav Brooš, akad. maliar (*1952, Poprad), profesor v odbore výtvarné umenie,
- Mgr. art. Marianna Mlynarcikova, ArtD. (*1971, Banská Bystrica), vizuálna umelkyňa, učiteľka grafického dizajnu.
(MB)
Zdroj: www.minzp.sk/aktuality/zeleny-svet-je-mojich-rukach.html; http://zelenysvet2020.sazp.sk
Ilustračný obrázok a ilustračné foto: Pixabay.com