Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Preskúmajú fyzikálne zákony a potrénujú svoju myseľ. V Aureliu sa o dva týždne zabavia celé rodiny

VEDA NA DOSAH

Rodinná nedeľa sa v ZCV Aurelium uskutoční zatiaľ len raz. Tím centra už v tejto chvíli pripravuje bohatý program.

Nedeľné dopoludnie v Aureliu bude zamerané najmä na rodičov s deťmi. Zdroj: ZCV Aurelium

Nedeľné dopoludnie v Aureliu bude zamerané najmä na rodičov s deťmi. Zdroj: ZCV Aurelium

Veda nie je nuda. Presvedčia sa o tom návštevníci počas podujatia Rodinná nedeľa, ktoré organizuje ZCV Aurelium v spolupráci s oddelením kultúry, športu a voľného času Miestneho úradu Bratislava-Nové Mesto v nedeľu 24. marca od 10.00 do 12.00 hod.

„Stredisko Vajnorská rozvíja teraz spolupráce v rámci dlhšie zavedeného cyklu Rodinná nedeľa s viacerými inštitúciami, ako sú galérie alebo rôzne divadielka, a oslovili na spoluprácu aj nás. Máme radosť, že sa môžeme takýmto spôsobom ukázať obyvateľom Nového Mesta, takže sme súhlasili,“ povedala PR a kreatívna manažérka ZCV Aurelium Martina Ivičič.

Otestujú si rôzne schopnosti

Počas dopoludnia bude v Aureliu pripravený program najmä pre rodiny s deťmi. Najmladší si môžu vyskúšať hlavolam TANGRAM a jeho rozmanité variácie. Tangram rozvíja predstavivosť, tvorivosť a vnímavosť detí, orientáciu v priestore, jemnú motoriku i kognitívne schopnosti. To všetko pomocou geometrických útvarov, s ktorými môžu deti vytvoriť nespočetné množstvo útvarov.

K ďalším lákadlám patria nová fyzikálna obývačka s možnosťou učenia sa fyziky v rozšírenej realite a exponát svetelný klavír. Ide o klavír, napojený na sústavu vodného systému, ktorý uvoľňuje kvapky vody cez dýzy v rytme hry na klavíri.

 

Návštevníci si tiež budú môcť zahrať na dvoch neobvyklých hudobných nástrojoch: kalimbe a tongue drume (handpane).

Počas Pátračky v Aureliu sa zasa rodinné tímy vydajú po stopách (nielen) fyzikálnych exponátov. Podarí sa im odhaliť meno maskota Aurelia?

Neoddeliteľnou súčasťou programu bude aj komentovaná prehliadka Teslovho sveta a návšteva dielne Aurela Stodolu. V nej už na záujemcov čaká 3D model slovenského konštruktéra a vynálezcu, ktorý im prostredníctvom využitia technológie umelej inteligencie odpovie na každú otázku.

Len raz

Rodinná nedeľa v Aureliu sa zatiaľ uskutoční len raz. Podľa počtu návštevníkov ZCV Aurelium následne rozhodne o jej pokračovaní. Vstup na podujatie bude spoplatnený tromi eurami.

Program Rodinnej nedele v ZCV Aurelium nájdete vo facebookovej udalosti a na oficiálnej stránke Aurelia.

Zdroj: Martina Ivičič/ZCV Aurelium

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky