Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Postupujúci v rámci 8. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ sú známi

VEDA NA DOSAH

súťaž  Máš nápad? Prezentuj svoj startup!

Nové technológie dobíjania akumulátorov, inteligentné riešenie parkovania či jednoduchší spôsob získavania názorov od zákazníkov alebo inteligentná batéria. Aj takéto projekty postúpili v rámci finále 8. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!” do predinkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Porota celkovo vybrala päť projektov: Green Space, zenQR, ILA, iPARK, NFC.

Prehľad a stručná charakteristika postupujúcich projektov:

Startup Green Space: Nové technológie dobíjania akumulátorov elektromobilov, bezmotorových lietadiel, elektroletov a iných dopravných prostriedkov pre zvýšenie dojazdu elektromobilov.

Startup iPARK: Zaoberá sa inteligentným riešením parkovania či už v mestách alebo objektoch ako je napríklad nemocnica alebo nákupné stredisko. Pomocou tohto inteligentného riešenia je možné naplno využiť všetky parkovacie miesta, monitorovať ich pre prípad nehody, zistiť, či je miesto voľné alebo nie a spravovať rezervácie alebo je možné napojiť sa na API a získavať štatistické dáta, použiť ich v iných projektoch alebo poskytnúť ich iným spoločnostiam napr. Google.

Startup PIT-NFC: Sledovanie a vyhodnocovanie trvania priemyselných procesov s využitím nákladovo nenáročných priemyselných zariadení s operačným systémom Android. Celý proces montáže pracovísk sledujú pracovníci na zobrazovacích jednotkách priamo na svojich pracoviskách v rámci záložky „Zamestnanci“. Obraz stavu výrobného procesu na každom pracovisku je možné v reálnom čase sledovať vzdialene, z pozície vedúceho výroby. Vedúci výroby má teda prehľad o aktuálnom dianí na pracoviskách, o aktivite, resp. pasivite pracovísk (čakanie na ďalšiu dávku), o dodržiavaní jednotlivých noriem a splnení celkovej normy výrobku.

Startup zenQR: Vytvorili jednoduchší spôsob získavania názorov od zákazníkov – anonymne a neverejne.

Startup Inteligentná batéria: Návrh a výroba prototypu bezpečnej batérie do elektromobilu využitím 18650 Li-ion článkov.

Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program a kancelárske priestory v UVP na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok.

Jednému z finálových projektov – BIOmobile porota odporučila vzhľadom na rozvinutosť projektu postup priamo do Inkubátora UVP. Tento start-up sa zaoberá ekonomickým a ekologickým odstránením nečistôt z nerudných surovín s cieľom zvýšiť kvalitu lokálnych zdrojov bioťažbou z rúd a nízkoobsahových rúd a bioremediáciou kontaminácie ťažkými kovmi.

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie a riaditeľa UVP TECHNICOM-u – doc. Ing. Františka Jakaba, PhD. Členmi komisie boli zástupcovia súkromnej a verejnej sféry: Marek Blizco (UVP), Martin Chovanec (TUKE), Pavol Mirossay (Košice IT VALLEY), Jozef Janitor (Cisco Systems), Miroslav Biňas (KPI – TUKE), Anton Lavrin (UVP).

Súťaž inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je UVP – Univerzitný vedecký park. Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab.

Startup centrum TUKE ponúka nádejným startupom možnosť získať:

  • priestory zdarma v Startup centre TUKE,
  • možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE,
  • pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity,
  • expertnú a mentorskú podporu.

Do súťaže sa môžu zapojiť projekty v tzv. pred-inkubačnej dobe (t. j. v štádiu nápadu, z ktorejkoľvek časti Slovenska a tiež zahraničné projekty, ktoré plánujú realizovať svoju činnosti na Slovensku.

Viac o jednotlivých projektoch

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.startupcentrum.tuke.sk/vyhodnotenie-8-kola-sutaze-inovativnych-napadov-startup-centra-tuke/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky