Zbaviť detského pacienta strachu z bieleho plášťa – to je hlavný cieľ projektu Nemocnica u medvedíka, ktorý v bratislavskej detskej nemocnici a v škôlkach realizujú študenti Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK).
Nemocnica u medvedíka je inšpirovaná zahraničným projektom „Teddy bear hospital“. Do Bratislavy sa tento nápad dostal v roku 2008. Doposiaľ sa s ním zoznámilo viac ako 2 000 detí. Zámerom projektu je priblížiť deťom hravou formou prácu lekára a ukázať im, že lekár nie je nepriateľ, ale naopak – kamarát, ktorý chce pomôcť vyriešiť ich zdravotné problémy. Do projektu je zapojených takmer 40 medikov Lekárskej fakulty UK.
Projekt prebieha v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Kramároch, ako aj vo viacerých škôlkach. „V škôlkach si rozložíme stoly podľa oddelení – chirurgia, interné, zubné a ORL oddelenie. Deti majú so sebou svojho obľúbeného plyšáka – pacienta. Po diagnostikovaní ochorenia alebo zranenia ,pacienta‘ si deti rozdelíme a pri každom stole sa im venujú medici. Snažíme sa navodiť atmosféru, že deti sú spolu s nami lekármi a spolu ošetrujeme pacienta. Dieťa má možnosť ohmatať si pomôcky, popočúvať hrudník či dať plyšákovi sadru,“ približuje študent Lekárskej fakulty UK Martin Lindák. Pri práci, samozrejme, používajú plášte, rúška či rukavice, ako aj nevyhnutné pomôcky – striekačky, obväzy, náplasti. Zapožičané majú aj otoskopy a oftalmoskopy. Na konci celej prehliadky dostane každé dieťa diplom a recept. „Veľmi nás teší pozitívna spätná väzba – od detí i rodičov. Následná návšteva lekára nie je potom už pre dieťa taká stresujúca a prebieha oveľa pokojnejšie a príjemnejšie – práve vďaka tomu, že si dieťa prácu lekára vyskúšalo a zoznámilo sa s pomôckami i priebehom vyšetrenia,“ dodáva Martin Lindák z LF UK.
Bratislavskí medici navštevujú škôlky približne trikrát a nemocnice dvakrát za mesiac. Projekt príležitostne predstavujú aj v nákupných centrách.
„Iniciatívu našich medikov veľmi oceňujem – je dôležité vnímať profesiu lekára ako poslanie. Nemocnica u medvedíka je toho krásnou ukážkou,“ vyzdvihuje prínos projektu rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.
Autor: PhDr. Andrea Földváryová, vzťahy s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave
Foto: UK v Bratislave
Uverejila: ZVČ