Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nemecko versus Elsevier: úspešná ofenzíva nemeckej akademickej komunity

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok: Zdroj (Pixabay.com)

Vedci a výskumníci Nemecku majú stále prístup k elektronickým časopisom z kolekcie Esevier, aj keď ich inštitúcie si neobnovili svoje predplatné.

Holandský vydavateľský gigant Elsevier poskytol prístup k časopisom pre vedecko-výskumných pracovníkov na približne 200 nemeckých vysokých školách a výskumných ústavoch, ktorí odmietli obnoviť predplatné na konci roka 2017.

Tieto inštitúcie vytvorili konzorcium na vyjednávanie celoštátnej licencie s vydavateľom Elsevier. Hľadali dohodu, ktorá by väčšine vedcov v Nemecku umožnila plný online prístup k približne 2 500 časopisom za približne polovicu ceny, ktorú jednotlivé knižnice zaplatili v minulosti. Rozhovory boli prerušené a do konca roka 2017 sa dohoda nedosiahla. Elsevier teraz hovorí, že umožní vedcom v Nemecku získať prístup k elektronickým časopisom bez zmluvy, kým nebude uzavretá národná dohoda. Rozhovory budú pokračovať.

Ilustračný obrázok:Zdroj https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Boycott_Elsevier_2.png/1024px-Boycott_Elsevier_2.png

Akademickí vydavatelia na celom svete pozorne sledujú situáciu v Nemecku. Celoštátna licencia zahŕňa možnosť voľného prístupu k elektronickým zdrojom, v rámci ktorého by všetci autori, ktorí sú členmi nemeckých inštitúcií, mohli zdieľať svoju prácu s každým na svete. Toto by bolo míľnikom pre globálne úsilie, aby výsledky výskumu financovaného z verejných zdrojov boli okamžite a voľne dostupné vedcom a širšej verejnosti na celom svete.

Čo tomu predchádzalo? Čítajte tu.

Poučenie? V jednote je sila. Čo keby sa do takejto iniciatívy pustili spoločne štáty V4? To už je celkom slušný trh, veľkosťou sa takmer blíži k nemeckému – 78 % vzhľadom na počet obyvateľov.

 

Zdroj: Nature (International journal of science)

Spracoval: Július Kravjar, CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky