Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO) zahájil 53. ročník

VEDA NA DOSAH

AFO 2018

Pre návštevníkov sú pripravené témy o našej závislosti na oceánoch, internete alebo alkohole. Ale tiež o skrytom živote žralokov, aktívnych vulkánoch, móde vo svete vedy, ženách v disidente, šialenstve a sexuálnom obťažovaní. Aj o tom všetkom je 53. ročník vzdelávacieho filmového festivalu Academia Film Olomouc 2018 (AFO). Súčasťou festivalu bude opäť aj ocenenie zaujímavých filmov z oblasti vedy a techniky, hudobný program, množstvo podnetných prednášok, a tento ročník prinesie vlastný program aj pre najmenších, AFO junior. 

„V minulých rokoch bola ponuka obrovská, preto sme sa v tomto roku rozhodli urobiť komplexný celotýždňový program pre deti všetkých vekových kategórií. Naši návštevníci by počas AFO týždňa mali vzdelávať a zabávať vedou nielen seba, ale celú svoju rodinu. Osobne si myslím, že najmladší diváci sú tí najcitlivejší – všetci sú totiž rodenými vedcami a bádateľmi,“ zhŕňa ciele programu AFO junior riaditeľ festivalu Jakub Ráliš.

10 programových sekcií AFO 2018

Závislosť / O podobách závislostí

Závislosť na drogách, akými sú ropa, elektrina, technológie alebo móda. Slovo, ktoré znamená niečo nutne potrebovať, ale aj strácať kontrolu – nad svojim správaním, nad svojím okolím. V rámci sekcie preskúmame tenké hranice medzi tým, kedy jednotlivé fenomény v našich životoch zvládame a kedy sme na nich skutočne závislí.

Oceány / O budúcnosti celého ľudstva

Z oceánov všetko pochádza a všetko sa do nich tiež vracia. Oceány sú najdôležitejšie a zároveň najviac postihnuté časti našej biosféry. Sú obrovské a pritom tak vzdialené, obzvlášť pre suchozemcov, akými sme my sami. Napriek tomu sú blízke a pre náš každodenný život esenciálne.

Mŕtve zóny, viac plastu ako rýb, okysľovanie, zmena teplôt, hromadné vymieranie, preľudnenie na brehoch a s ním spojené znečistenie – to všetko sa v súvislosti s oceánmi v súčasnej dobe deje veľkou rýchlosťou, a to v ďaleko väčších rozmeroch, ako si pôvodne predstavovali aj tí najväčší pesimisti. 

Život on-line / O internete, počítačových hrách a vplyvu na mozog ľudstva

Internet, smart obrazovky, počítačové hry. Naše každodenné predmety relaxu, zábavy a závislosti. Ovplyvňujú naše životy v profesionálnej, osobnej aj sociálnej rovine. Do akej miery sú ale pre nás moderné technológie skutočne prospešné? Ako veľmi ovplyvňujú naše myslenie a sústredenosť?

AFO

Alkohol / O histórií, vývoji a vplyvu etanolu, najslávnejšej kvapaline na Zemi

Sekcia odhalí, ako sa zmenilo spoločenské vnímanie alkoholu a aký vplyv malo na rozvoj našich spoločností. Podtrhne prínos alkoholických nápojov pre vývoj kultúry, ale tiež zadefinuje rizika nadmernej konzumácie. 

Veda v móde / O móde ako klíči k budúcnosti, aj k ekologickej katastrofe

Každý z nás môže byť módnym konzumentom, ktorý na Zemi zanecháva hlbokú stopu nielen nadmerným nakupovaním oblečenia, ale aj jeho bezúčelným vyhadzovaním.

Veda v móde upozorní na problémy, ktoré módny priemysel na Zemi vytvára. Nepôjde však iba o poukázanie na reálne hrozby, sekcia ponúkne aj konkrétne riešenia, akými sa množstvo súčasných módnych dizajnérov  snaží negatívne, prevažne ekologické následky zlepšovať. 

Žraloky / O miznúcom fenoméne, ktorý ešte stále môžeme zachrániť

Každú hodinu je na Zemi zabitých 11 417 žralokov. To je 100 miliónov ročne. Iba kvôli nezmyselnosti nelegálneho predaja ich plutiev. Pokiaľ s tým niečo neurobíme, fascinujúci predátor, ktorý sa na Zemi objavil už v období prvohôr, definitívne zmizne a celý ekosystém dôjde do ďalšej fázy svojho rozkladu.

Vďaka obohacujúcej tvorbe česko-amerického filmára Steva Lichtaga či dokumentom z produkcie National Geographic zbúrame mýty o Veľkom bielom žralokovi ako o stroji na zabíjanie. Naopak odhalíme jeho skutočný charakter – tvár prirodzene nebezpečnej, avšak prekrásne a neustále prekvapujúcej paryby, o ktorej živote, komunikácii, rozmnožovaniu a smrti vieme aj dnes stále málo.

Vulkány / O aktívnych vulkánoch a súčasnej sopečnej činnosti

Hlboko pod nami vrie ohromné množstvo energie, ktoré vyčkáva na svoje prebudenie. Sopečná sekcia Volcania rozpohybuje litosferické dosky a ukáže aktuálny filmársko-vedecký výskum hrozivých vulkánov. Prostredníctvom dokumentov na vás vychrlíme sopečné hrozby minulosti, súčasnosti i budúcnosti.

AFO

Ženy v disidente / O ženách, o ktorých sa nehovorí

Súčasťou československého disidentu boli ženy od samého začiatku. Ich mená, osudy a príbehy verejnosť ale dodnes nepozná. Je načase to zmeniť. Sekcia predstavuje projekt Národního kontaktního centra – gender a věda AV ČR a zameriava sa na dva kľúčové aspekty. Na to, akú úlohu ženy československého disidentu mali a ako sa im cez všetky politické a spoločenské prekážky žilo a darilo.

„Konsent“ / O tom, že sexuálne obťažovanie nesmieme prehliadať

Znásilnenie a sexuálne obťažovanie verejnosť v Českej republike často prehliada a tabuizuje. AFO 2018 plynulo nadviaže na svoju tradíciu a nastaví zrkadlo všetkým mýtom a klamstvám o sexuálnom násilí. Sekcie predstaví projekt Konsent a kampaň Když to nechce, tak to nechce, ktoré poskytnú informácie a možnosti, ako sa aktívne zasadiť o zásadnú zmenu prístupu k tak bolestivej téme.

Dohnanie k šialenstvu / O spoločnosti, ktorá určuje normálnosť

AFO sa už v minulosti venovalo rôznym druhom šialenstva. Od geniálnych vedcov a vedkýň, ktorých vášeň pre vedu dohnala na samý okraj zdravého rozumu, až po eticky a morálne pochybné pokusy zdanlivo vedúce k lepšej ľudskej spoločnosti. V súčasnosti je znovu na čase zvoliť ďalší uhol pohľadu.

Spoločnosť, do ktorej patrí každý z nás. Definuje, čo a kto je „normálny”, „zdravý”, „príčetný”, pričom tých, ktorí sa do takýchto škatuliek nehodia, hneď označuje za „šialencov” a „bláznov”.

V centre pozornosti sekcie Dohnanie k šialenstvu budú ľudia a inštitúcie, ktoré a ktorí z nejakého dôvodu nespĺňajú spoločenské kritéria pre normálnosť. Príde však aj na tých, ktorí naopak pravidlá až úzkostlivo dodržiavajú a kvôli neschopnosti ich kriticky reflektovať sa pre ostatných členov a členky spoločnosti stávajú hrozbou.

AFO 2018 from AcademiaFilmOlomouc on Vimeo.

 

Zdroj informácií, foto a video: AFO.cz

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky