Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kto získa Krištáľové krídlo za rok 2019?

Marta Bartošovičová

Krištáľové krídlo za rok 2019

Ocenenie Krištáľové krídlo každoročne získavajú významné slovenské osobnosti, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadny úspech.

Medzi nominovanými v kategórii Medicína a veda sú tento rok gastroenterológ Rudolf Hrčka, internista a kardiológ Robert Hatala a nanotechnológ Ján Tkáč.V kategórii Inovácie a startupy porota vybrala hardvérového architekta Radoslava Daniláka a Petra Komorníka, zakladateľa spoločnosti Sli.do.

Hlavnou myšlienkou podujatia, ktorého organizátorom je umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo, je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu.

Fotografia: Nový vizuál sošky ocenenia Krištáľové krídlo, Zdroj: Krištáľové krídloVšetky návrhy na nominácie, ktoré boli zaregistrované do 20. októbra 2019, posudzovali odborné poroty. Z každej kategórie posunuli do finále tri osobnosti. Laureáti jednotlivých kategórií budú vyhlásení dňa 9. februára 2020 na slávnostnom galavečere v novej budove Slovenského národného divadla, odkiaľ bude RTVS na Jednotke vysielať priamy prenos.

Minulý ročník priniesol novú kategóriu: Inovácie a startupy. Autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová v tejto súvislosti uviedla, že táto kategória sa plynule etablovala do myšlienok a hodnôt Krištáľového krídla. Cieľom bolo vyzdvihnúť a poukázať na mladých kreatívnych a šikovných ľudí, ktorí posúvajú Slovensko vpred. Ocenené osobnosti sú pre organizátorov po celé roky veľkou inšpiráciou. Za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin sa udeľuje Mimoriadna cena. Veľká porota, ktorej predsedá Gabriel Csollár, rozhodla o tohoročných laureátoch Mimoriadnej ceny, ktorými sú: medzinárodne uznávaný scénograf Jozef Ciller a priekopník v oblasti intervenčnej rádiológie MUDr. Ivan Vulev.

Vizuál novej sošky ocenenia Krištáľové krídlo je výsledkom odbornej spolupráce dvojice výtvarných umelcov – sochára Jána Ťapáka a dizajnéra Patrika Illa. 

Nominovaní na Krištáľové krídlo za rok 2019 v jednotlivých kategóriách

Medicína a veda:

MUDr. Rudolf Hrčka, CSc.MUDr. Rudolf Hrčka, CSc. – gastroenterológ a primár Endoskopického pracoviska Gastroenterologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava a Slovenskej zdravotníckej univerzity. Viac ako 20 rokov sa aktívne venuje problematike skríningu rakoviny konečníka a hrubého čreva (kolorektálny karcinóm). Tento druh rakoviny patrí medzi najčastejšie zhubné nádory u nás. Primár Hrčka sa zaslúžil o založenie Národného programu skríningu kolorektálneho karcinómu,  vedie Koordinačné centrum na Slovensku a zaslúžil sa aj o vstup Slovenska do európskej organizácie Europacolon.

Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc.Prof. MUDr. Robert Hatala, CSc. – založil pred 25 rokmi prvé špecializované pracovisko na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Arytmia je príčinou drvivej väčšiny náhlych úmrtí, cievnych mozgových príhod a súčasťou ďalších srdcových ochorení. Na rozdiel od väčšiny iných problémov v kardiológii, ktoré sú len liečiteľné, mnohé arytmie sú vyliečiteľné. Prof. Hatala s kolektívom prinavrátil zdravie viac ako 6-tisíc pacientom odstránením arytmie. Je vyslancom Slovenska na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Jeho prednášky počúvali tisícky lekárov.

Ing. Ján Tkáč, DrSc.Ing. Ján Tkáč, DrSc. – je jediným Slovákom, ktorému sa podarilo získať prestížny európsky ERC grant na základný výskum a neskôr aj aplikačný ERC grant pre uvedenie poznatkov do praxe. Pôsobí v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied. Zaoberá sa vývojom inovatívnej diagnostiky rakoviny prostaty, ktorá by do budúcna mohla zachrániť veľa životov a nepochybne aj množstvo finančných prostriedkov. Je držiteľom Eset Science Award 2019 v kategórii „Výnimočná osobnosť slovenskej vedy“ a Ceny Slovenskej akadémie vied za vedeckovýskumnú činnosť v roku 2019.

Inovácie a startupy:

Ing. Radoslav Danilák, PhD. – úspešný sériový podnikateľ v Silicon Valley, jeden z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25-ročnou praxou. Na konte má dva multimiliónové exity. Navrhol procesor pre PlayStation 2, SSD controller pre flashové disky či čip pre superpočítač sveta Tianhe-1A. Založil spoločnosť Tachyum. Pracuje na rozvoji slovenskej pobočky. Je poradcom v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC pri Európskej komisii.

Peter Komorník – zakladateľ spoločnosti Sli.do. Predstavil integráciu Slido pre Google Slides, ktorú v roku 2019 využilo 12 miliónov ľudí na viac ako 200 000 podujatiach po celom svete vrátane svetových konferencií ako napr. World Economic Forum, Websummit a SXSW. Predstavil mnoho ďalších vylepšení produktu. Spoločnosť sa stala oficiálnym Google Premier partnerom. Získali zlatú cenu v rámci Internal Communications and Engagement Awards 2019 v Londýne za najlepšiu dlhodobú angažovanosť v internej komunikácii.

Filantropia: PhDr. Marcela Václavková Konrádová, MBA, cert. Mgmt.; Pavel Mihaľák; PaedDr. Eva Klikáčová

Hospodárstvo: Ing. Branislav Cvik a Ing. Ľubomír Vančo; Ing. Pavol Demáček; Ing. arch. Pavol Jakubec

Publicistika a literatúra: Rudolf Dobiáš; prof. PhDr. Stanislav Rakús, DrSc.; PhDr. Tatiana  Kusá

Divadlo a audiovizuálne umenie: Mgr. art. Juraj Kukura; Mgr. art. Tomáš Grega

Hudba: Mgr. Juraj Griglák; Mgr. art  Ľubica Čekovská, ArtD.; Cigánski diabli

Výtvarné umenie: Ivan Čobej; akad. soch. Oto Báchorík

Šport: Petra Vlhová; Erik Vlček; Ján Volko

Populárna hudba: Kali, rodným menom Koloman Magyary; Sima Martausová; Vladimír Krausz

Marta Bartošovičová

Zdroj: https://kristalovekridlo.sk/nominovani-2019/

Foto: Krištáľové krídlo

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky