Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Informatici z STU Bratislava postúpili v top svetovej súťaži Imagine CUP

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Do semifinále súťaže informatikov Imagine Cup postúpili z 200 krajín a regiónov sveta len dva tímy – z Kanady a zo Slovenska. Tím Slovákov tvoria študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave. V priebehu niekoľkých týždňov sa študenti dozvedia, či postupujú ďalej – do svetového finále v Seattli.

Tím TrollBusters tvorí štvorica študentov FIIT STU – Monika Filipčíková, Jakub Adam, Andrej Švec a Filip Vozár, ktorých vedie pedagóg Jakub Šimko. Od jesene pracujú na vývoji softvéru, ktorý má odhaliť hanlivé a urážlivé komentáre v diskusiách pod článkami v médiách alebo na sociálnych sieťach. V súťaži Imagine Cup, ktorú každoročne vyhlasuje spoločnosť Microsoft, si pripísali už jedno čiastkové víťazstvo – vyhrali súťaž Big Idea Plan, ktorá hodnotila nápad a inovačný potenciál študentského projektu.

Tím TrollBusters

 

„Nízku kvalitu diskusií vnímame aj my čitatelia a diskutéri ako každodenný problém. Premýšľali sme, či by sa nedala kontrola diskusií automatizovať, keďže negatívne príspevky majú viaceré spoločné znaky, ktoré by sa dali strojovo identifikovať,“ vysvetľuje Jakub Šimko, ktorý tím študentov vedie.

S otázkou ako ustrážiť urážlivé komentáre hejterov v diskusiách sa boria svetové médiá aj sociálne siete. Moderátori nemajú šancu ustrážiť tisíce príspevkov denne, preto často siahnu po radikálnom riešení – diskusie zastavia alebo ich pri niektorých témach radšej ani neotvoria, čo sa často nepáči čitateľom a diskutujúcim.

Sofvér, ktorý sme vyvinuli, pomôže moderátom diskusií zúžiť rozsah príspevkov, ktorými sa musia zaoberať. Používateľ si môže vybrať z takmer 20 parametrov tie, ktoré si má softvér všímať, môže ísť napríklad o vulgárne slová, reklamu, osobné urážky či neobvyklú aktivitu diskutéra,“ vysvetľuje študent a člen tímu Jakub Adam.

ako softvér vníma komentáre

Softvér moderateIT dnes už dokáže správne zaradiť asi 65 percent príspevkov, no podľa študentov sa bude zlepšovať. Dokáže sa totiž učiť, ktorý príspevok je dobrý či zlý, na základe konkrétnych príkladov. Študenti chcú algoritmus zlepšovať tak, aby dokázal vyhodnotiť aj emóciu príspevku či poradie slov, ktoré môže rovnako ovplyvniť hodnotenie príspevku. Keďže aj súťaž Imagine Cup používa ako komunikačný jazyk angličtinu, aj moderateIT dnes pracuje v slovenčine aj v angličtine.

analýza komentára

Samotný postup tímu TrollBusters do seminifinále je cenný, pretože postúpili v konkurencii projektov z 200 krajín a regiónov, ktoré porota posudzovala online. Do semifinále v online hodnotení postúpili len dva tímy – okrem Slovákov ešte Kanaďania (ich projekt je zameraný na efektívnosť spotreby pohonných hmôt). V semifinále budú súperiť s víťazmi národných súťaží Imagine Cup, ktoré v niektorých krajinách (približne 50) organizujú lokálne pobočky Microsoft. Tímy z iných krajín využívajú práve online súťaž.

Víťazi semifinále sa zúčastnia absolútneho finále v júni v Seattli. V minulosti Microsoft usporiadal národnú súťaž aj na Slovensku. V nej zvykli pravidelne víťaziť študenti z FIIT STU. Minulý rok vyhrali informatici zo Slovenskej technickej univerzity národné kolo s projektom SpineHero, zameranom na kontrolu správneho držania tela pri sedení za počítačom. Predtým v národnom finále bodoval zasa tím Speekle. Jeho členovia vytvoril logopedické hry pre deti, ktoré sa učia správnu výslovnosť hlások.

 

Zdroj: Andrea Settey Hajdúchová, Tlačová správa STU

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Foto: STU v Bratislave

Redigovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky