Záujem mladých ľudí o vedu a techniku neutícha. Dôkazom toho sú aj dvaja bratia – Tomáš a Peter Búranovci.
Tomáš Búran (22), v súčasnosti študuje elektrotechniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Ako sám uviedol: „Opäť som v prvom ročníku, no našťastie druhého stupňa. Mám v pláne pokračovať aj na tretí stupeň a tento rozbehnutý vlak zakončiť profesúrou.“ Vo voľnom čase píše články na In Vivo Magazin a na blog Denníku N. Taktiež si rád spraví virtuálny 3D model. Jeho obrovskou záľubou je fyzika. Prečo? „Pretože ma učí rozumieť tým najzakladanejším prírodným javom.“
Peter Búran (21), študuje 3. rok biológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo voľnom čase rád športuje, číta knihy, ktoré sa väčšinou týkajú evolúcie alebo biológie celkovo.
Tomáš a Peter spoločne založili ich prvý projekt – youtube (YT) kanál Exsisto Sapiens, ktorého primárnym cieľom je popularizovať vedu. Bratia sa pomocou videí na YT kanále a stránky na Facebooku snažia v ľuďoch podnietiť záujem, a v neposlednom rade zvedavosť o prírodu. Ich zámerom je zaujímavou formou divákom priblížiť viacero tém z oblasti prírodných vied, najmä biológie a fyziky. Videá sú určené pre všetkých. V krátkom čase všeobecne oboznámia diváka, no zároveň sa v ňom snažia podnietiť záujem o vedu.
Prečo ste sa rozhodli študovať vedu?
P. B.: „Pretože veda je to jediné, čo nás dokáže aspoň trochu priblížiť k realite nášho vesmíru. Vždy sme prechovávali zášť ku skratkám ako HDP, DPH a podobne, ktorých význam je nám dodnes utajený.“
V čom vidíte príčinu nezáujmu mladých ľudí študovať prírodné a technické vedné odbory?
P. B.: „Prírodné a technické vedné odbory sú náročné, to si neklamme. Spojme to s často nezaujímavým výkladom pedagógov a dostaneme výsledok taký, aký máme. Mladým chýba motivácia.“
Čo je Vašim cieľom, čo chcete dosiahnuť?
T. B.: „Vždy sme mali pocit, že sa o vede málo diskutuje. Ľudia si myslia, že sa jedná o niečo nezaujímavé a suché, pričom opak je pravdou. Našim cieľom je teda podnietiť zvedavosť a záujem o vedu. Taktiež aj vyvolať diskusiu. Ak divák vysloví len malú zmienku niekde pri pive o našej téme, tak je to úspech. Vyslovene však nejaký cieľ nemáme. Videá sme nezačali robiť s nejakým obrazom cieľa.“
Čo Vás ženie vpred?
T. B.: „Je to adenozíntrifosfát a F = m. a. A teraz vážnejšie. Keďže nie sme veľmi známi, tak jediným ´palivom´, ktoré nás ženie vpred sú dobré ohlasy od divákov. Či sa jedná o kamarátov naživo, alebo od neznámych ľudí v komentároch pod videami.“
Prečo práve videá?
P. B.: „Vizuálne podnety z videa tomu dodávajú väčší ´šmrnc´ a ponúkajú širšie možnosti než napríklad články.“
Ako vznikol názov Exsisto Sapiens?
T. B.: „Nebola v tom žiadna veda – jednoducho sme otvorili google, zadali latinsko-anglický slovník a poskladali sme dve slová, ktoré sa nám páčili a dobre zneli. Exsisto znamená vynárať sa, byť, existovať a Sapiens, teda rozumný.“
Ako dlho Vám trvá výroba jedného videa a ako často ich zverejňujete?
P. B.: „Od samotného nápadu po uverejnenie videa to trvá zhruba 4 – 5 dní. V uverejňovaní videí nemáme žiadny striktný rozvrh. Jednoducho, keď máme dobrý nápad, chuť a čas, tak nejaké vydáme. Väčšinou je to 1 – 2 videá za mesiac.“
Podľa čoho si volíte témy na spracovanie?
T. B.: „V prvom rade sa v téme musíme dobre vyznať a pred samotným natáčaním si o nej niečo naštudovať. Druhým faktorom je samozrejme zaujímavosť, ktorú žiaľ posudzujeme len subjektívne.“
S akými ohlasmi sa stretávate?
T. B.: „Keďže sme začiatočníci, veľa ľudí sa snaží upozorniť na nejaké chyby vo videách, za čo sme samozrejme vďační. Poväčšine sa však jedná o pozitívne ohlasy a prakticky sme sa ešte nestretli s vyslovene negatívnym, ale veríme, že aj to príde.“
Ktoré z videí na YouTube kanále Exsisto Sapiens považujete za najlepšie?
P. B.: „Jedná sa o video, kde sa snažím trochu priblížiť problematiku (možno filozofickú otázku) či sme sami vo vesmíre. Po technickej stránke sa jedná o video, ktoré sme spravili úplne iným a novým štýlom, ktorý je zatiaľ na najlepšej úrovni spomedzi všetkých našich videí.“
Foto: Tomáš a Peter Búranovci
Video: Exsisto Sapiens, Sme vo vesmíre sami?, 11. 10. 2015
Rozhovor pripravila: Bibiana Kubašková