Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Excelentných vedcov môže na Slovensko pritiahnuť IMPULZ

VEDA NA DOSAH

Nová grantová schéma SAV ponúka príležitosť medzinárodne uznávaným vedcom a talentovaným mladým výskumníkom.

veda-vyskum_iStock-1167215408

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Program IMPULZ je nová grantová schéma Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá ma za cieľ pomôcť internacionalizovať akadémiu, skvalitniť jej vedecké organizácie a zvýšiť ich úspešnosť v získavaní prestížnych grantov. „IMPULZ je nevyhnutný a veľmi dôležitý program Slovenskej akadémie vied, ktorý nám má pomôcť vyhľadať nových mladých lídrov vedeckých tímov, ktorí dokážu prísť s novými témami, ktoré sú na hranici poznania. Ďalším cieľom programu je, aby títo mladí lídri boli úspešnejší pri písaní projektov Európskej rady pre výskum (ERC),“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

Nový mobilitný program IMPULZ umožní vedcom a výskumníkom realizovať svoje vedecké zámery za podmienok blížiacich sa prestížnemu európskemu grantu. Motivovať ich má aj možnosť čerpať finančné prostriedky do výšky 160-tisíc eur ročne.

Projekty budú trvať 5 rokov

Úlohou novej vedeckej generácie bude vytvoriť vlastné výskumné tímy a pracovať na nových témach v súlade so svetovými trendmi. Uchádzači musia demonštrovať schopnosť viesť navrhovaný výskumný tím a musia sa zaviazať podať projekt ERC, projekt Horizontu Európa alebo inej prestížnej zahraničnej grantovej schémy v prvej polovici riešenia projektu. Prihlásené projekty bude posudzovať medzinárodný panel hodnotiteľov, ktorému bude predsedať uznávaný vedec profesor Vladimír Šucha.

Projekty budú trvať 5 rokov a úspešní uchádzači budú môcť čerpať granty vo výške od 60-tisíc do 160-tisíc eur ročne. „Vedci budú môcť financovať cestovné náklady, náklady na materiál, výskumnú infraštruktúru, publikačné náklady vrátane otvoreného prístupu a tiež mzdové náklady,“ vysvetlila vedúca odboru vedy a výskumu Úradu SAV Zuzana Hrabovská.

Výzva programu IMPULZ bude otvorená do 30. júna 2021. Všetky potrebné informácie, ako aj kompletné znenie výzvy nájdu záujemkyne a záujemcovia na stránke: https://impulz.sav.sk.

Zdroj: Tlačová správa SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky