Quark – magazín o vede a technike – už 20 rokov ten správny začiatok školského roka.
Fyzika hudby – hudba sprevádza ľudstvo odnepamäti. Väčšinou sme hudobní konzumenti, menšia skupina ľudí je viac či menej hudobne vzdelaná. Aj medzi hudobne vzdelanými však málokto hlbšie rozumie fyzikálnej podstate zvuku a hudby. Aj hudba a akékoľvek zvuky sa dajú opísať jazykom fyziky. Zvuk je podobný jav, aký prebieha aj pri zmenách atmosférického tlaku len na iných časových a tlakových škálach. Zvuky používané v hudbe –tóny, sú špecifické pretože zmenu tlaku vzduchu v čase v tomto prípade opisuje periodická funkcia. Tón možno charakterizovať nasledovnými štyrmi vlastnosťami: dĺžkou, výškou, hlasitosťou a farbou. Viac o fyzike zvuku sa dozviete v hlavnom článku septembrového čísla.
Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:
Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. V septembrovom čísle sa tu dočítate o pokroku v zjednotení teórií, o proteíne transportujúcom ióny, o efektívnejšom vývoji liekov, o modernej ťažbe dreva, o populačnej kríze mamutov, o ohrozených mačkovitých šelmách, o hrozbe novej superbaktérie, o závislosti včiel od pesticídov, o prevencii pred cukrovkou a o tom prečo vyhynuli živočíchy pred 66 miliónmi rokov.
Digitálne technológie, digitálne novinky a digitálne zaujímavosti – šesť strán venovaných počítačovému softvéru a hardvéru, notebookom, netbookom, smartfónom a fotoaparátom. Ale aj superpočítaču Watson, ktorý ohuruje expertov svojou inteligenciou a robotom, ktorí ohrozujú niektoré tradičné pracovné činnosti.
Rozhovor – o výskume a ochrane pôdy s riaditeľkou Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, doc. RNDr. Jaroslavou Sobockou, CSc., svetovo uznávanou pôdoznalkyňou.
Astronómia – prečo je Merkúr tmavý? Úplné zatmenie Mesiaca a astronomické kalendárium, to sú tri hlavné témy našej pravidelnej astronomickej rubriky.
Príroda – rubrika sa prezentuje desiatimi najvýznamnejšími objavmi v biológii v roku 2014, nebezpečnými roztočmi, ktoré na nás číhajú v letnej tráve a samičkami, ktoré si pomáhajú fyzikou pri hľadaní svojich partnerov.
Otázky a odpovede – majú lietadlá vplyv na počasie a môžeme ho aj meniť? Je pravda, že na Myjave stojí rozprávkový dom? Odpovede na tieto otázky nájdete v našej pravidelnej rubrike.
Doprava – tentoraz o priehľadných nákladných autách, o lietadle, ktoré si zahralo v akčnom filme, o projektoroch pre cyklistov a o novej detskej autosedačke.
Spektrum – dočítate sa tuo hre na kvetoch, vesmírnom odpade, ktorý bude sledovať radar, testoch bezstoličkových stoličiek a o prvom prelete Álp elektrolietadlom.
Technické stavby – Asfalt, či betón? Plast! a Projekt veže 2 WTC, sú názvy článkov v tejto rubrike, ktoré netreba viac komentovať.
Veda v centre – v septembri začínajú pravidelnévedecké prednášky pre verejnosť v CVTI SR pod názvom vedecká kaviareň a vedecká cukráreň. Vo vedeckej kaviarni profesor Dušan Škvarna predstaví Ľudovíta Štúra a odkaz z jeho diela pre dnešok a v cukrárni, ktorá je určená mladším poslucháčom docent Ján Svoreň porozpráva o kométach.
Mladí a veda – Slovensko je zárukou medailí z medzinárodných študentských olympiád v rôznych predmetoch, ani tohto roku naši reprezentanti nesklamali. Zvolenčania majstri sveta a V Labáku dominovali dievčatá , to sú ďalšie dva články z tejto rubriky. V jej závere vám ešte predstavíme mladých absolventov letných univerzít.
V septembrovom čísle Quarku nechýba ani ďalšie pokračovanie Klubu tvorivosti so spomienkou na prvé číslo tejto rubriky pred dvadsiatimi rokmi, Okienko do histórie techniky, Zaujímavé múzeum – Vojenské múzeum v bunkri, Aerobik pre mozgové bunky aj Test o tom ako poznáte Arménsko.
Samostatné články:
Sme tu 20 rokov – v tomto článku si spomíname na príspevky zo septembrového, vôbec prvého čísla Quarku , z roku 1995. Ako to bolo vtedy a ako je to dnes. Pri príležitosti nášho dvadsaťročného jubilea pozývame čitateľov Quarku na oslavu – 23. septembra do CVTI SR.
Calatrava a jeho dielo – tvorca iného betónu, výnimočný zjav súčasnej svetovej architektúry, Santiago Calatrava, prezentuje svoju výnimočnosť najmä na stavbách vo Valencii.
Nahliadnuť do srdca – takéto túžby nemajú len zaľúbenci. Snažia sa o to aj kardiológovia a odborníci na diagnostiku a výskum ochorení srdca. Chceli by bližšie poznať princípy fungovania srdca, včas odhaľovať choroby a sledovať úspešnosť liečby. A to tak, aby čo najmenej zaťažili organizmus pacienta. Ako pokročila technika pri diagnostike srdcových chorôb sa môžete dočítať aj v pri príležitosti Svetového dňa srdca.
Na záver čísla:
Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.
Quark, to najzaujímavejšie z vedy a techniky po celý školský rok!
Autor: redakcia Quark
Foto: Redakcia Quark (foto 1: Fotky a Foto; foto 2, 3: z redakcie)
Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2015).
Uverejnila: ZČ